VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úskalí odvolacího řízení: Předvolat a vyrozumět je rozdíl

Jindřichohradecko – Okresní soud v Jindřichově Hradci potrestal pana V. P. za krádež a neoprávněné opatření platebního prostředku k úhrnným šesti měsícům do věznice s dozorem.

13.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Handrejch


V polovině listopadu 2013 odcizil v domě paní Š. z její volně odložené peněženky platební kartu na její jméno a neúspěšně se pokusil zaplatit jí 
v prodejně potravin.

Dále pomocí této platební karty vybral v bankomatu 
v Jindřichově Hradci z účtu poškozené celkem 3000 korun. Druhý den při použití této karty ke zjištění zůstatku 
na účtu byla karta platebním terminálem zadržena.

Tohoto jednání se V. P. dopustil přesto, že v roce 2013 dostal mj. za loupež 36 měsíců podmíněně na pět let.
Jeho odvolání ve věci karty krajský soud zamítl a obviněný podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).

Zkrátili mu práva?
Mínil, že mu nebylo v souladu s trestním řádem doručeno vyrozumění o konání odvolacího soudu.

Poukázal na to, že předmětné vyrozumění se soudu vrátilo jako nedoručené s poznámkou „adresát neznámý". Z toho dovozuje, že nemohlo dojít ani k uložení zásilky, resp. k vyrozumění o jejím uložení na poště, ani k jejímu vhození do schránky, přestože jí disponoval. Pokud odvolací soud přesto jednal v nepřítomnosti dovolatele, porušil tím podle jeho přesvědčení jeho ústavně zaručené právo na spravedlivý proces.

NS připomněl, že důvodem k dovolání by bylo, kdyby soud jednal v nepřítomnosti obviněného, ač měla být jeho přítomnost umožněna nebo zajištěna. Účelem práva obviněného na projednání trestní věci v jeho přítomnosti je zejména zajištění jeho reálné možnosti vyjádřit se před soudem k tomu, co je mu v obžalobě kladeno za vinu. Odlišně jsou ale trestním řádem stanoveny podmínky, za kterých lze jednat ve veřejném zasedání.

Účast obviněného u něj může být nezbytná například tehdy, jestliže se soud rozhodl předvolat ho k zasedání a tím dal jednoznačně najevo, že 
v jeho nepřítomnosti nemůže jednat. Účast u veřejného zasedání je třeba umožnit obviněnému též v případě, kdy na tom on sám trvá, výslovně projeví nesouhlas s jednáním v jeho nepřítomnosti, ale svou neúčast u již nařízeného veřejného zasedání včas a řádně omluví takovými důvody, které lze akceptovat.

Nepotřebovali ho
Budějovický soud dal v této věci jednoznačně najevo, že nepovažuje přítomnost obviněného za nutnou a počítá i s alternativou jednání v jeho nepřítomnosti. K veřejnému zasedání ho tedy nepředvolával, ale toliko ho o jeho konání vyrozuměl vzorem doporučeným pro použití v trestním a 
v občanském soudním řízení.

Vyrozumění bylo obviněnému zasláno na adresu, kterou sám uvedl a na niž mu bylo doručováno jak v předcházejících fázích trestního řízení, tak i ve stadiích následujících Je zřejmé, že 15. května 2015, kdy mu bylo doručováno vyrozumění o konání veřejném zasedání odvolacího soudu, obviněný na zmíněné adrese poštu přebíral, uzavíral NS. Poštovní doručovatelka ho na této adrese toho dne nezastihla. Postupovala proto podle trestního řádu o tzv. doručení náhradním způsobem, a v poštovní schránce mu zanechala oznámení o uložení zásilky s výzvou k jejímu vyzvednutí. V. P. tak ale v desetidenní úložní lhůtě neučinil. Tím nastoupila fikce doručení, předvídaná v § 64 odst. 4 věta první trestního řádu.

NS tedy nemá pochybností 
o tom, že krajský soud vyrozuměl dovolatele o konání veřejného zasedání o jeho odvolání řádně a včas. To, že soudu se zásilka vrátila mimo jiné i s poznámkou „neznámý", neodůvodňuje závěr, že k řádnému (náhradnímu) doručení vyrozumění nemohlo dojít.

Proto NS dovolání V. P. odmítl jako zjevně neopodstatněné.
(3 Tdo 1272/2015) (ns, vm)

Autor: Vladimír Majer

13.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení