VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Viník nehody si stěžoval k Ústavnímu soudu

Tábor – Pod titulkem Dopravní nehodu prý zavinil neústupný předjížděný řidič jsme 2. dubna informovali o tom, že Nejvyšší soud ČR zamítl dovolání pana Z. S. proti odsouzení za dopravní nehodu, kterou způsobil 4.prosince 2012 odpoledne. Předjížděl za situace, kdy z protisměru přijížděla oktávie. Spolucestující v ní utrpěl zranění s dobou léčení a pracovní neschopností kolem pěti týdnů, na vozidle vznikla škoda ve výši přibližně 150 000 Kč.

12.8.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

Okresní soud v Táboře mu loni uložil za ublížení na zdraví z nedbalosti čtyři měsíce podmíněně na rok a půl a zákaz řízení na dva roky. Krajský soud mu podmínku zkrátil na 14 měsíců.
V dovolání M. S. mimo jiné opakoval, že nebyla vyvrácena jeho obhajoba - že v okamžiku započetí předjíždění nejelo v protisměru žádné vozidlo, naopak předjížděné auto, které jelo pomalu a brzdilo plynulý provoz, mu bránilo opakovaným zrychlováním a zpomalováním své jízdy nejen jeho předjetí, ale i v zařazení se zpět do pravého jízdního pruhu. Teprve za této situace se objevila v protisměru škodovka, a jelikož předjížděné vozidlo neumožnilo obviněnému vrátit se zpět na pravou stranu vozovky, došlo ke střetu vozidel. Podle obviněného soudy rovněž nesprávně posoudily spoluzavinění řidiče škody, který správně nereagoval na vzniklou situaci.
NS konstatoval, že táborské soudy logicky a přesvědčivě zhodnotily provedené důkazy zcela v souladu s jejich obsahem, který nepřipouštěl důvodné pochybnosti o skutkovém stavu. Byl to obviněný, kdo při předjížděcím manévru vybočil do protisměrného jízdního pruhu v situaci, kdy na rovném přímém úseku vozovky při významně nezhoršené viditelnosti mohl a měl spatřit přijíždějící vozidlo poškozeného, řekl NS. Pro odvrácení kritické situace neučinil nic. Jeho výlučná odpovědnost by nebyla narušena ani v případě pravdivosti verze o jakési neochotě předjížděných řidičů umožnit mu zařazení do vlastního jízdního pruhu. Pak to měl být zase on, kdo by intenzivním brzděním odvrátil vznik kolizní situace, dodal NS a dovolání zamítl.

Zkrátili mu práva?

Pan S. podal ústavní stížnost. Rozhodnutími prý byla porušena jeho základní práva a svobody. V dané situaci postačily k regulaci jeho chování prostředky civilního či správního práva. Trest je nepřiměřený, je stíhán za jednání, které není trestným činem, v rozhodování jsou prvky libovůle. Nejednalo se prý o běžnou dopravní nehodu, byla jen následkem neukázněného jednání předjížděného řidiče a střetem s poškozeným vozidlem.
Ústavní soud (ÚS) konstatoval, že námitkami stěžovatele se již dostatečně zabývaly trestní soudy.Ve stížnosti svou argumentaci z trestního řízení mnohomluvně rozvádí o nepodstatné podrobnosti či málo relevantní obecné úvahy, řekl ÚS. Přisvědčil závěrům trestních soudů, že stěžovatel je beze vších pochyb výlučným viníkem předmětné dopravní nehody. Za zásah do jeho základních práv nelze považovat skutečnost, že soudy nereagovaly na množství neustále se opakujících, avšak irelevantních skutkových námitek stěžovatele.

Podle ÚS nelze trestním soudům nic podstatného vytknout. Neshledal ani porušení základních práv stěžovatele, takže stížnost pana S. odmítl jako návrh zjevně neopodstatněný. (II.ÚS 1331/15)

Autor: Vladimír Majer

12.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení