VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrátí se knížecí hrobka zpět do majetku Schwarzenbergů?

Třeboň - Schwarzenbergům svitla tento týden naděje, že po desítkách let dostanou zpátky rodinnou hrobku v Domaníně u Třeboně.

11.1.2009
SDÍLEJ:

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně. Foto: Josef Böhm


Určovací žalobou Alžběty Pezoldové ve věci Schwarzenberské hrobky v Domaníně se totiž musí znovu zabývat Okresní soud v Jindřichově Hradci.

Středeční rozhodnutí Ústavního soudu ČR (ÚS) označila některá média za „průlomové“ skrze restituční hranici.

Tou je únor 1948. Zmíněná nemovitost ale přešla s dalším majetkem hlubocké větve Schwarzenbergů na stát speciálním zákonem č. 143/1947 Sb., tzv. Lex Schwarzenberg, a tedy před rozhodným obdobím pro uplatnění restitucí.

Podle ustálené soudní praxe byly proto návrhy dědičky Alžběty Pezoldové na zařazení tohoto majetku do pozůstalosti JUDr. Adolfa Schwarzenberga, o niž hodlá usilovat, zamítány.


Pietní, soukromé?

Pezoldová standardně namítá údajnou neústavnost zmíněného zákona.
V případě domanínské hrobky nadto poukazovala, že šlo o věc osobní povahy, věc pietní, ryze soukromou. Lex Schwarzenberg převáděl na Zemi českou ale jen hospodářský majetek.

Majetkem, který měl přejít na stát, se podle zákona rozuměl „nemovitý majetek zemědělský, lesní, rybniční, průmyslový, obchodní a živnostenský . . .v to počítaje všechny budovy a zámky s jejich zařízením, se všemi právy i závazky, dále živý i mrtvý inventář se zásobami a konečně veškeren provozní kapitál“.

Takto dědička Alžběta Pezoldová argumentovala už v prosinci 2007 před Krajským soudem v Českých Budějovicích.

Pověřená zástupkyně žalovaného Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových tehdy oponovala, že hrobka byla součástí třeboňského panství Schwarzenbergů a tak také byla zapsána v Zemských deskách.

Snaha památkářů

Zástupkyně Národního památkového ústavu argumentovala tím, že hrobka sloužila nejen rodině, ale i veřejným bohoslužbám, a okolní pozemky k hospodářským účelům.

Soud přitakal argumentům žalovaných a určení rodinné hrobky a dalších pozemků jako součásti pozůstalosti po Adolfu Schwarzenbergovi, který zemřel 27. února 1950, zamítl.

Zásah do rodiny

Hlavním argumentem nálezu ÚS, který toto rozhodnutí zrušil, je porušení práva na ochranu před zásahy do rodinného života.

„Stavba hrobky je místem, na které se vztahuje pietní ochrana, která je součástí práva na rodinný život,“ řekla soudkyně Eliška Wagnerová.
Rozhodnutí soudů podle ní porušila právo na ochranu soukromého a rodinného majetku stěžovatelky. Hrobka spolu s pozemkem pod ní neměla být rodině nikdy odebrána.

„Na základě tohoto rozhodnutí budou naše žaloby zcela jistě rozšířeny, třeba o majetek z inventářů zámků a podobně, jenž je také soukromého charakteru,“ uvedl právník Alžběty Pezoldové Jan Dáňa.

A není vskutku bez logiky, že za takový by bylo za jistých okolností možné považovat třeba také obrazy rodinných předků, svatební dary a podobně.

Aktuální rozhodnutí Ústavního soudu se týká ale jenom hrobky a pozemku pod ní.

Nikoliv tedy požadovaného určení celé zemědělské usedlosti v Domaníně se dvěma budovami a šestnácti pozemky s anglickým parkem a zahradou do pozůstalosti Adolfa Schwarzenberga.

Autor: Vladimír Majer

11.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie - ilustrační snímek

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Jižní Čechy – Krajské fotbalové I. třídy mužů odstartovaly novou sezonu předehrávkou 2. kola.

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Ostojkovice - Až od Třebětic, ze silnice spojující Jemnici s Dačicemi, byla vidět bělostná boží muka vsazená do krajiny poblíž Ostojkovic.

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení