VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z krádeže kompresoru muž vyklouzl

VLADIMÍR MAJERJindřichův Hradec, Lodhéřov – Pan Radek (34) se ocitl v „presu“ orgánů trestního řízení kvůli šroubovému olejovému kompresoru.

13.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Škvára

Nejprve byl v říjnu 2010 Okresním soudem v J. Hradci uznán vinným z jeho krádeže v srpnu 2008 v autolakovně v Lodhéřově. Soud vyšel z toho, že v létě 2008 prokazatelně prodal toto zařízení v hodnotě 35 700 korun včetně záručního listu a dalších dokladů na parkovišti mezi Kunžakem a Strmilovem dalšímu muži. Na základě i dalších důkazů soud dovodil, že věc pan Radek odcizil.

Krajský soud případ první instanci vrátil k doplnění dokazování.

Pan Radek nepopřel, že kompresor zájemci prodal, ale nevěděl prý, že je kradený. Nabídl mu jej údajně jeho bratranec, protože věděl, že jej shání. Jemu se ale nehodil a po známých z autodílen hledal nového kupce. Tak také kontaktoval vážného zájemce. Bratranec s nějakými kamarády – Tomášem a Frantou, které on blíže neznal – mu pak stroj přivezli, on jej předal kupci a vyinkasovaných 15 000 Kč odevzdal bratranci.

Kupec jako svědek uvedl, že ho pan Radek kontaktoval s nabídkou kompresoru z nějaké rušené lakovny, přivezl mu prospekty, a když se domluvili, stroj mu vezl. Cestou mu volal, že mu došel benzin a stojí na zmíněném parkovišti.  Svědek si pak pro zařízení dojel.

Kompresor byl později vrácen majiteli autolakovny.

Okresní soud napodruhé uzavřel, že se obžalovaný dopustil trestného činu podílnictví. Nepodařilo se prokázat, že by  kompresor odcizil.

Jeho tvrzení, že byl pouhým prostředníkem obchodu a že si přesně nezjistil původ věci, soud označil za nevěrohodné. Poukázal na to, že podle kupce stroje pan Radek nejprve získal informaci, že shání zrovna tento typ, a pak teprve došlo ke krádeži. Soud poté uzavřel, že obžalovaný na jiného převedl věc, která byla získána trestným činem spáchaným jinou osobou.

Za tento čin a za sbíhající se krádež a porušování domovní svobody (dle rozsudku z J. Hradce z února 2009), přečin výroby a držení předmětů k nedovolené výrobě psycho᠆tropní látky (J. Hradec v lednu 2010 – 20 měsíců do ostrahy) a porušování domovní svobody (H. Brod v listopadu 2010 – rok podmíněně na tři) uložil mladému muži souhrnný trest odnětí svobody na 28 měsíců do věznice s ostrahou.

Obžalovaný se odvolal s tím, že soud prvního stupně se dostatečně nezabýval otázkou, zda prodával odcizený stroj úmyslně, nebo zda to bylo toliko z nedbalosti.

Ke včerejšímu veřejnému zasedání pana Radka přivedla vězeňská stráž z vazby v jiné věci.

Soud předvolal jako svědka z výkonu trestu i zmíněného bratrance a ptal se na identitu kumpánů „Tomáše a Franty“. Ten je popsal jen obecně jako „vytáhlého a černého“, a k dotazům řekl, že si myslí, že v oné lakovně zřejmě pracovali, respektive že asi určitě od ní měli klíče. Proč si na ně majitel autolakovny jako na zaměstnance nevzpomíná, to on neví, prý ani není povinen to zjišťovat.

A krajský soud poté onen „pres kvůli kompresoru“ na pana Radka ukončil. Obžaloby, že vnikl nezajištěným oknem do lakovny, vykopl dveře další místnosti a odcizil kompresor, který následně prodal, ho zprostil.

„Není důkaz o tom, že by se do provozovny vloupal,“ řekla předsedkyně senátu. „Onen Tonda a Franta zřejmě vypáčili dveře objektu, kompresor odvezli a přes zprostředkovatele zmíněného bratrance ho předali obžalovanému, který jej prodal. Zprostili jsme ho ale i obžaloby z podílnictví, protože ve věci vystupoval jen jako prostředník a zloději, kteří kompresor odcizili, mu nejsou známi.  Neměl tušení, že věc je kradená.“

Desetkrát soudně trestaný mladík tak tentokrát z dalšího problému vyklouzl.Ve vazbě však zůstává zase pro podezření z nějakého držení předmětů k výrobě drog a z krádeže…

Autor: Vladimír Majer

13.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení