VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Za pokus o vraždu dostal mladý neonacista dvanáct let

České Budějovice - Napřed hajloval a křičel protižidovská hesla. Pak bodl nožem a málem zabil. Soud rozhodl: Lukáš Vorobeľ (20) 12 let, Martin Vachta (22) 3 roky a Jiří Polák (30) 1 rok.

6.1.2009
SDÍLEJ:

Zleva Lukáš Vorobeľ a Martin Vachta.Foto: Deník/ Václav Pancer

Dvanáct let za pokus o vraždu dostal včera u krajského soudu dvacetiletý Lukáš Vorobeľ. Jeho kamarád Martin Vachta byl za pokus ublížení na zdraví odsouzen na tři roky.

Opilé hajlování

Dvojice mladíků se loni 10. května v noci ve Strakonicích dostala do roztržky s Jakubem Štěrbíkem a jeho kamarádem.

Opilí Vorobeľ s Vachtou hajlovali a vykřikovali nacistická hesla jako Sieg Heil nebo Židi do plynu. Jakub Štěrbík je za to okřikl a pak se s nimi pustil do křížku.

Po roztržce Vorobeľ ze zadu Štěrbíka bodl nožem do krku, Vachta měl zase nožem zranit Štěrbíkova kamaráda.

Jakubu Štěrbíkovi nůž proťal jednu z velkých žil krku a bez specializované lékařské péče byl jeho život vážně ohrožen. Na určitý čas ochrnul. I tak zranění zřejmě zanechá trvalé následky.
Martin Vachta byl uznán vinným také z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Doma totiž bez povolení přechovával vojenskou opakovací pušku a náboje.

Oba mladíci byli navíc uznání vinnými za trestný čin podpora a propagace hnutí směřujících k potlačování práv a svobod člověka.
Třetím z odsouzených mladíků je Jiří Polák. Ten byl za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka odsouzen na rok. Loni v dubnu vykřikoval Sig Heil ve Strakonicích.

S křížem na těle

U soudu včera svědčila žena, která jej viděla hajlovat. Soud vyslechl i odborníka na extremismus Zdeňka Zbořila, který komentoval Vachtovu rozsáhlou sbírku věcí spojených s nacistickým a neonacistickým hnutím.
S tak rozsáhlou sbírkou se prý nesetkal. Zbořilův fundovaný projev o počátku skinheadského hnutí si se zájem poslechli obžalovaní i jejich stoupenci v soudní síni.

O pravicově extremistickém založení obžalovaných mladíků svědčilo tetování nacistickým symboly. Soud již dříve uvedl, že Vachta byl opakovaně policií kontrolován na koncertech neonacistických kapel a srazech extremistů. Inklinování k neonacismu státní zástupce doložil fotografiemi při hajlování a dalšími věcmi zajištěnými při domovních prohlídkách.

Součástí včerejšího rozsudku je i náhrada škody. Zdravotní pojišťovně musí Vorobeľ uhradit 280 000 korun a Štěrbíkovi za újmu 218 000 korun. Jeho zástupce přitom žádal tři miliony.

O rozsudku prý nebylo podle předsedy senátu Romana Bárty žádných pochyb.

„Dospěli jsme k závěru, že provedené důkazy bez důvodných pochybností prokázaly skutky, pro které byla podána obžaloba,“ uvedl Roman Bárta.

„S výjimkou jednoho skutku, kdy měl Lukáš Vorobeľ loni v dubnu ve Strakonicích spolu s Vachtou vykřikovat Sig Heil.“

Správné rozhodnutí

Jaroslava Krybusová, obhájkyně Lukáše Vorobeľa, po zaznění rozsudku uvedla, že se k výši trestu odvolají.

„Obžalovaný je přesvědčen, že subjektivní stránka jeho jednání nebyla dobře zhodnocena a uložený trest se mu zdá přísný,“ řekla v soudní síni Jaroslava Krybusová.

Martin Vachta i Jiří Polák si vzali lhůtu na rozmyšlenou.
S rozsudkem byl naopak spokojen advokát Ladislav Prošek, zástupce poškozeného Jakuba Štěrbíka.

„Rozhodnutí o vině považuji jednoznačně za správné. Pokud jde o výši nepodmíněného trestu odnětí svobody, tak i tu považuji za spravedlivou a správnou,“ doplnil Ladislav Prošek.

Vladimír Majer, Radek Gális

6.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení