VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žárlivec přišel nejen o Vánoce, ale i o svobodu

Jindřichohradecko – Loni o Vánocích pan Martin (51) uprosil manželku (49), která před ním na pár dnů odešla k matce do jiné obce, aby se vrátila. Letos ale už byl sám, ve věznici.

27.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Dostal tři roky za pokra᠆čující znásilnění, týrání osoby žijící ve společném obydlí a za vydírání se zbraní.
Nejméně od července 2011 do 18. dubna, kdy manželka definitivně odešla, ženu psychicky deptal a fyzicky týral. Nadával jí, urážel ji, hrozil sebevraždou, když ho opustí. Zlehčoval její zdravotní stav, bral jí léky proti bolesti, aby ji přinutil o ně prosit. Nepřispíval na domácnost, manželka musela pracovat navíc, aby splácela společné dluhy.

Když se po Vánocích vrátila, schovával jí oblečení, zamykal ji, sledoval ji na cestách do práce. Nejméně dvacetkrát ji donutil k souloži, přestože dávala najevo odpor. V důsledku toho se u ní rozvinul syndrom týrané osoby.

Devatenáctého dubna kolem 22.30 h si pro ni došel
ke tchyni. Tu odstrčil tak, že upadla, manželku vytáhl za nohu z postele, vyvlekl ji do auta a odvezl domů přesvědčit ji k obnovení soužití.

„Únos" zopakoval 17. června. Vylákal ženu z domu  matky, kde se od dubna zdržovala, vtáhl ji do auta a sedm hodin ji vozil, také k orlické nádrži a na Žďákovský most. Naznačoval, že najede do stromu, do protijedoucích aut nebo do nádrže, kde se oba utopí. Demonstroval  sebevraždu vstoupením do vody s kamenem. Nakonec  manželku odvezl k mamince.
Pan Martin skutky popřel. Jsou s manželkou 29 let, vychovali tři děti, až v poslední době měli neshody z tíživé finanční situace. Ženu ale netýral, nanejvýš ji žádal, aby nenadužívala léky. Párek jí přikládal k puse, protože chtěl, aby se najedla. Rukavici měl proto, že párek byl horký… Když sex  nechtěla, nenaléhal.
V dubnu prý byli domluveni, že ji odveze k lékaři. Dojel pro ni ke tchyni, vzal ji do náruče a odnesl k autu. Zásadnější výhrady proti tomu neměla. V červnu ji byl zase přemlouvat, aby se k němu vrátila. Má ji pořád rád, chybí  mu, ztratil 20 kg. Vozil ji po místech k připomenutí, kde spolu bývali, a řídil opatrně, viděl, že má strach. Pak pochopil,  že snaha o další soužití je marná.

Okresní soud v J. Hradci měl vinu obžalovaného jednoznačně prokázánou především věrohodnou a neměněnou výpovědí poškozené, potvrzovanou například výpověďmi spolupracovnic,  jimž se svěřovala. Soud nezaznamenal žádnou okolnost, která by svědčila o její motivaci mstou či nenávistí. Prokázané má také znásilňování se zneužitím bezbrannosti submisivní a výrazně slabší ženy.

Obě strany se odvolaly. Dle žalobce mělo být týrání kvalifikováno přísněji, protože způsobilo u poškozené posttraumatickou stresovou poruchu, která je těžkou újmou na zdraví.  Soud měl uložit obviněnému  i zákaz pobytu v obci, kde má jeho žena trvalý pobyt.

Podle obhájkyně o znásilnění není  důkaz. K pohlavnímu styku docházelo prý po vzájemné dohodě a dobrovolně. Zdrženlivá poškozená iniciativu neprojevovala,  manžel ji přemlouval. Její odmítání nikdy nebylo tak intenzivní, aby z něj usoudil, že sex rozhodně nechce. Odstrkovala ho, ale pak na něj přistoupila. Když dala najevo zásadní odmítání, obviněný přestal. „Myslím, že to ani poškozená nevnímala jako násilí," řekla obhájkyně.

Tvrzené týrání také nemohlo být tak intenzivní, děti by je oznámily, a nějaká facka se přece stává. Demonstrovaná sebevražda pak jistě nebyla vydíráním, ale důkazem zoufalé situace rodiny. „Obviněný sám potřeboval pomoc," dodala.

Situací už je prý pan Martin dostatečně trestán, nemusela by mu být tedy ukládána sankce odnětí svobody.

Obžalovaný svou závěrečnou řeč proplakal. Opakoval, že manželka při sexu nikdy nebyla aktivní, ale nikdy ji neznásilnil.  Má ji stále rád, chtěl by, aby se vrátila…

Krajský soud poté uložil panu Martinovi k trestu odnětí svobody i zákaz pobytu v obci, kde manželka bydlí, na tři roky. „Je to opatření sloužící
k ochraně poškozené po propuštění obžalovaného z výkonu trestu," zdůraznil předseda senátu. Soud se ale neztotožnil s názorem žalobce, že poškozená utrpěla těžkou újmu na zdraví. Jeví závažné psychické poškození, syndrom  týrané  osoby, ale nejde o poškození takové intenzity
a závažnosti, aby šlo o těžkou újmu, která se projevuje například neschopností vycházet, chodit do zaměstnání aj.

Uložený úhrnný trest proto podle odvolacího soudu není třeba panu Martinovi, dosud bezúhonnému, zvyšovat. Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

27.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení