VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zloději odvezli auty třiadvacet chovných hus

Horní Žďár, Jindřichův Hradec – V noci na 4. září 2009 zmizelo v Horním Žďáře 23 chovných hus v ceně 57 500 korun. Z jejich krádeže byli obviněni Jaromír J. (37) a Radim K. (29).

19.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Marian Šatra

Čin popřeli. Jaromír J. tvrdil, že tehdy ve Žďáře byl se spoluobviněným a dvěma ženami, ale proto, že si chtěl vzít zpětné zrcátko na vrakovišti kousek od oné farmy. Když tam ale viděl pohyb osob, odjeli. Žádné husy nevzali, tolik by se jich do obsazeného vozidla stejně nevešlo. Krádež popřel i Radim K.

Usvědčovala je však svědkyně, která opakovaně popsala, že tehdy jela v autě Radima K. a v dalším vozidle byli Jaromír J. s přítelkyní.

Zaparkovali ve vsi poblíž J. Hradce, muži odešli do dvora a pak do aut naložili osm nebo deset přepravek s otvory. Kejhaly z nich husy a svědkyně cítila pach drůbeže. Pak odjeli do J. Hradce, kde ženy vystoupily.

Její výpověď nepřímo potvrdil další svědek, který měl od jiné svědkyně slyšet, že obvinění skutečně převáželi nějaké husy a pak u nich v obci myli znečištěný automobil.

Jaromír J. řekl, že svědkyně lžou a že jde o nějakou mstu. Druhá žena ze „zájezdu“ do Žďáru odmítla jako družka obviněného J. vypovídat.
Jaromír J. dále začátkem srpna vnikl do rekreační chalupy v Dobré Vodě na Jindřichohradecku a odcizil odtud elektrické nářadí v hodnotě nejméně 26 045 Kč, které odvezl autem a rozprodal.

I krádež v Dobré Vodě J. popřel. Tvrdil, že tam vezl toho známého, který pak proti němu svědčil o smývání husího pachu z auta. Ten mu prý řekl, že majitel objektu mu jako odměnu za nezaplacenou práci dovolil odvézt z chalupy věci vhodné k prodeji. Ten známý prý ještě z auta cestou zpátky telefonoval s nějakým zájemcem o koupi.

Později ho údajně požádal, aby věci prodal v zastavárně; sám u toho nebyl. Obviněný mu předal utržených 8500 a ten známý mu z toho splatil dluh a náklady. Jaromír J. argumentoval, že kdyby věděl, že jde o kradené věci, v zastavárně by se neprokazoval občankou.

Svou pachovou stopu na sekeře nalezené u chalupy vysvětloval tím, že možná sekeru vzal do ruky, když ji k autu z chalupy přinesl ten známý.
Okresní soud v J. Hradci ale obhajobu shledal nevěrohodnou. Žalované činy měl za prokázané. Vloupání do chalupy podle něj bylo dílčím útokem pokračující krádeže, když Jaromír J. dále 5. června 2009 s dalším mužem vnikl v J. Hradci do cizího domu, ale byl přistižen majitelem a utekl. 4. listopadu odpoledne sebral v Bille v J. Hradci šunku za 110 korun a pronesl ji pokladnou bez zaplacení. Byl přistižen ostrahou.
Za tyto a sbíhající se další trestné činy z předcházejících rozsudků uložil každému obžalovanému po dvou a půl roce do věznice s ostrahou, Radimu K. dále dva roky zákazu řízení.

Obžalovaní se odvolali. Z vazby byl ke krajskému soudu eskortován jen Jaromír J., když Radim K. požádal o projednání věci v nepřítomnosti.

Podle obhájce Jaromíra J. není důvod nevěřit obhajobě jeho mandanta, když svědkyně jeho údajné krádeže husí měnila výpověď a je prý nevěrohodná. Jeho vstoupení do odchovny nepotvrzuje žádné svědectví. Tvrzená škoda není podložena doklady, od jakého stavu se odečítalo, atd.

Pachovku u sekerky na chalupě obviněný vysvětlil, uvnitř objektu nebyla žádná jeho stopa. Nepopřel, že věci prodával, ale to není důkaz o tom, že je odcizil – vysvětlil, od koho je dostal, a ještě než byl obviněn, oznámil to. Měl by být obžaloby zproštěn.

Obhájce Radima K. namítal nepřiměřenost sankce vzhledem k tomu, že jeho mandant jiný trest vykonává a další vykonávat bude. Výchovný účel by jistě splnil i kratší trest.

Krajský soud ale odvolání obou zamítl. „Hodnocení důkazů je věcí soudu prvního stupně a věří–li ten svědkům odcizení hus, nemá odvolací instance možnost jakkoliv zasáhnout,“ řekla předsedkyně senátu. Za prokázanou má krajský soud i vinu Jaromíra J. vloupáním v Dobré Vodě.

„Nelze říci, že by rozhodnutí okresního soudu o výši trestu pro oba obžalované bylo chybné,“ uzavřela.

Autor: Vladimír Majer

19.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení