VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmanipulovaná plynofikace kasáren v J. Hradci je u soudu

Jindřichův Hradec – U krajského soudu začalo loni 10. září hlavní líčení s 52 obžalovanými ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu a z účasti na zločinném spolčení.

8.1.2013
SDÍLEJ:

Kasárna v Jindřichově Hradci. Ilustrační fotoFoto: Deník/Lenka Novotná

Podle obžaloby se podíleli na manipulaci veřejných armádních zakázek. Základní spis měl 45 000 stran.
Vzhledem ke stísněným prostorám největší soudní síně předseda senátu Ondřej Vítů rozdělil kauzu na jednotlivé skutky a k jejich projednání soud obesílá obviněné, kteří s konkrétními akcemi měli mít co do činění.

V pondělí došlo na „jihočeský" skutek – na plynofikaci kotelny kasáren v Jindřichově Hradci. Státní zástupce Barnabáš Liška přečetl  obžalobu šestnácti osob a soud je začal vyslýchat.

Jak  podle orgánů činných v trestním řízení měla věc probíhat? Václav K. a Miroslav S. jako jednatelé dvou s. r. o. v roce 2006 zosnovali v souvislosti s očekávaným vyhlášením veřejné zakázky na plynofikaci kotelny realizované Vojenskou ubytovací a stavební správou  (VUSS)   Pardubice v předpokládaném objemu 67 milionů korun plán. Za úplatek v nezjištěné výši získali ředitele této správy Bohumíra Š., aby zmanipuloval výběrové řízení tak, aby zakázku získala společnost Václava K.

O průběhu řízení získávali neveřejné informace od spoluobviněných ze sekcí správy majetku a vyzbrojování ministerstva obrany. Prostřednictvím dalších spoluobviněných tlačili k co nejrychlejšímu vyhlášení veřejné zakázky ještě podle starého zákona.

Spolu s podnikatelem Dušanem P. oslovili v létě 2006 další obviněné, zástupce tří firem, aby se formálně přihlásili k zadávacímu řízení, kterého se účastnila i společnost Václava K. Naorganizovali losování, na němž bylo podplaceným programovým manažerem reprodukce infrastruktury sekce vyzbrojování ministerstva obviněným Zdeňkem R. podvodně vylosováno ze 16 uchazečů pět zájemců vybraných Václavem K. a Miroslavem S.

Václav K. po dohodě s „konkurenčními" spoluvybranými firmami zařídil zpracování nabídek tak, aby nejvýhodnější měla jeho společnost. Jednotlivé nabídky firem byly vzájemně sladěny ve prospěch společnosti Václava K. Ten pak 22. prosince 2006 uzavřel se zástupcem zadavatele Bohumírem Š. smlouvu o dílo v J. Hradci v celkové ceně 89,5 milionu.

Všichni obžalovaní v pozicích zástupců stavebních firem, VUSS, sekcí ministerstva obrany, lobbisté a notář přitom podle obžaloby věděli a byli srozuměni s tím, že součástí zmanipulovaného výběrového řízení je podvodné jednání představitele ministerstva jako veřejného činitele, který jedná jménem zadavatele  v rozporu  se  zákonem o veřejných zakázkách, a svým jednáním různou měrou vytvářeli k takovému jeho jednání podmínky.

Většinou jsou obžalováni z pomoci k trestnému činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, pomoci k trestnému činu pletich při veřejné soutěži a pomoci k trestnému činu porušování závazných pravidel hospodářského styku. Bohumír Š. podle státního zástupce tyto činy spáchal, Václav K. a Miroslav S. se dopustili organizátorství k těmto činům. Řada z nich je obžalována i ze zločinného spolčení. Zjištěný skutkový děj podle obžaloby mimo jiné potvrzuje 15 CD, které zachycují jednání Václava K. s dalšími aktéry případu v kanceláři jeho firmy.

Hlavní líčení pokračuje.

Autor: Vladimír Majer

8.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení