VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvěř má sazebník, policie bič na pytláky

Jindřichohradecko – Od letošního roku v souvislosti s novelou trestního zákona se stalo pytláctví trestným činem od škody na zvěři přesahující pět tisíc korun. Pokud je hodnota upytlačené zvěře pod touto hodnotou, jedná se „pouze“ o přestupek.

9.4.2010 1
SDÍLEJ:

Vrchní komisař jindřichohradeckého územního odboru vnější služby Policie ČR Miroslav Dufek.Foto: Deník/Lenka Novotná

Přitom rozdíl v ceně srnčího kusu zpeněženého na maso a skutečné hodnotě může být mnohonásobný.

Proto policisté v těchto dnech dostali na stůl Sazebník minimálních hodnot neoprávněně ulovené zvěře podle druhu, pohlaví a věku, dle kterého je možné výši škody upytlačených kusů určovat.

„Zvěř je označována jako národní bohatství. Proto jsou určené minimální náklady na její vrácení do honitby. Tedy na nákup zvěře, transport a samotné vypuštění. Nebere se v potaz jen hodnota masa, která je podstatně nižší,“ vysvětluje vrchní komisař jindřichohradeckého územního odboru vnější služby Policie ČR Miroslav Dufek, který je zároveň vášnivým myslivcem.

Pokračuje v tom smyslu, že k ceně v sazebníku je ještě v případě upytlačeného trofejního kusu nutné připočítat hodnotu trofeje.

„Například základní hodnota srnce je 13 900 korun, a pokud se jedná třeba o zlatou trofej, může cena stoupnout až o 40 tisíc korun,“ nastiňuje Dufek.

Je přesvědčený o tom, že pytláky by měly případně hrozící následky za prokázaný úmyslný trestný čin odradit.

Zatím ale policisté ani myslivci podle jeho slov neměli možnost v praxi porovnat působení nového trestního zákona a posoudit, zda „změkčení“ podmínek zvýšilo aktivity pytláků.

„Lovecká sezona začíná až 16. května a v tomto období loví také pytláci, neboť v současné době je maso zvěře znehodnoceno podávanými léčivy, březostí a tak dále,“ dodal.

Na závěr ještě poznamenal, že se policisté na Jindřichohradecku budou proškolovat na pověřených úřadech o povinnostech myslivců po ulovení zvěře, aby věděli, že musí být opatřená plombou a podobně.

Cílem je, aby policisté při kontrolách třeba vozidel věděli, co všechno má ulovená zvěř mít.

OTÁZKA PRO:

Pavla Průšu, jednatele Okresního mysliveckého spolku v Jindřichově Hradci

Co říkáte na nový sazebník zvěře?
„V jistém smyslu se ministerstvo zemědělství probudilo, protože například ochránci přírody svůj sazebník už měli dříve. Ceny v sazebníku nejsou konečné, zvyšují se podle toho, jak je kus cenný. Otázkou zůstává, kolik případů pytláctví se podaří skutečně prokázat, protože starý zákon zněl „ten, kdo uloví“ a nový zní „ten, kdo ulovil.“

Renata Pávková

Autor: Lenka Novotná

9.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Část fresky s tankem v kostele v Chlumu u Třeboně

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Kapitán včelnických fotbalistů Marek Petráš dovedl svůj tým k zisku prvního bodu v krajském přeboru. Včelnice doma remizovala se silným Rudolfovem 0:0.

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Jihočeský kraj - Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení