VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ad: Kauza nemocnice v Dačicích

Dačice - Čas, který zbývá do převzetí dačického špitálu krajem, se neúprosně krátí. A v nepřímé úměře s tím se stupňuje nervozita, střetávají se názory.

23.4.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Fámy kolem dačické nemocnice, aneb čiň čertu dobře

Dovolím si reagovat na článek zástupce PP Hospitals v Jindřichohradeckém deníku. Nikdy jsem nekomentovala dění v Dačicích, protože partneři, kteří na sebe útočí přes média, se těžko dohodnou. Ale nynější události ukázaly, že reakce je nutná.

Začnu tzv. dobrou zprávou. Město Dačice a PP Hospitals uzavřely dohodu o narovnání a PP Hospitals opustí dačickou nemocnici. Proč právě čtrnáct dní před rozhodnutím odvolacího soudu a kolik to město stálo, vědí lidé v Dačicích dobře. Vědí také, kolik lékařů a jaký provoz byl v dačické nemocnici ještě v létě, a kolik z toho zbylo. A vědí i to, kdo tohle vše zavinil.

Během agónie nemocnice sliboval nynější hejtman Jiří Zimola pomoc při jejím zachování. Současný stav je o mnoho horší než tehdy. I přesto Jihočeský kraj závazku dostojí a stávající provoz v nemocnici převezme. Jinak, než přes jindřichohradeckou nemocnici, to v první fázi nejde.

Je totiž třeba mít registraci, a podmínkou pro ni je odborný personál a pracoviště, smlouva s pojišťovnou. Jediný, kdo to vše momentálně má, je jindřichohradecká nemocnice. Proto musí nastoupit v počátku ona. Následovat bude vznik nového subjektu. Zásadní otázkou je, kolik seženeme lékařů. Problémy s tím mají všechny ostatní nemocnice, zvláště v některých odbornostech. A jak řekl hejtman kraje Vysočina, nemocnice, ze které odešli lékaři, je mrtvá.

Pomoci jí může Jihočeský kraj, ale především občané Dačicka. Ne sliby, šířením fám, nadnesenými požadavky, ale tím, že se stanou pacienty, že se město bude podílet na motivačním programu, aby se Dačice staly zajímavé pro lékaře.

1. května 2009 tedy nastoupí jindřichohradecká nemocnice do Dačic. Ve spolupráci s privátními lékaři dojde postupně k zajištění některých ambulancí.

Jindřichohradecká nemocnice také převezme zaměstnance, kromě několika, především ze stávajícího managementu. Ostatní zaměstnanci obdrží smlouvu teprve po ukončení pracovního poměru dohodou s PP Hospitals, a to okamžitě. Nelze totiž přebírat rizika možných závazků po PP Hospitals. Z tohoto kroku neplynou pro zaměstnance žádná rizika.

Pokud však PP Hospitals píše články o tom, jak Jihočeský kraj nechce plnit závazky – rozuměj nechce těch několik lidí z vrcholového managementu PP Hospitals, aby PP Hospitals nemuselo platit odstupné, má PP Hospitals jednoduchou možnost.

Dle dohody s městem opustí k 1. květnu 2009 nemocnici, zaplaceno dostane, a v souladu se zákonem zaplatí všem, opakuji všem zaměstnancům, odstupné. Kraj je může převzít i poté. Jak sleduji postoj PP Hospitals, jistě tuhle variantu uvítá s radostí. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč bychom se měli snažit o dohodu. A zároveň se v tisku nechat obviňovat z licoměrnosti a neplnění slibů. Nedomnívá se snad PP, že k dosažení svého použije vůči Jihočeskému kraji stejnou metodu, jako proti městu, které ustoupilo tlaku? Jestli ano, pak mylně.

Své závazky plníme, bohužel v daleko obtížnější situaci, než byla loni v létě. Provoz dačické nemocnice bude dle našich propočtů generovat ztrátu kolem deseti milionů korun ročně. Proto je nutná i spolupráce města, rozumné nájemné.
Postup Jihočeského kraje je velkorysý. Připomínám osud nemocnic ve Vimperku, Humpolci, Kutné Hoře a jinde. I Město Dačice se zachovalo velkoryse, a to k PP Hospitals, které se na smutném osudu nemocnice významně podepsaly.

Zachovají se Dačice velkoryse i k tomu, kdo jim chce skutečně pomoci?

Ivana Stráská,
náměstkyně hejtmana

Kraj nechce ani zdravotní dokumentaci pacientů Dačicka

Pro člověka pohybujícího se v oblasti zdravotnictví je zcela nepochopitelný přístup odpovědných zástupců Jihočeského kraje k tolik slibovanému převzetí dačické nemocnice.

Z průběhu vývoje jednání a postupně odhalované nepřipravenosti zástupců Jihočeského kraje pro převzetí této nemocnice vyplývá, že Kraj ani nepočítá s převzetím zdravotnické dokumentace pacientů, registrovaných a v minulosti léčených v dačické nemocnici. Patrně asi ani nepočítá s převzetím pacientů, kteří budou k datu 30. dubna 2009 v nemocnici hospitalizovaní. Budeme se tedy muset na tento „jihokrajskočeský způsob“ převzetí nemocnice a plnění předvoleních i povolebních slibů připravit.

Již 8. dubna 2009 jsem písemně kontaktovat odpovědné zástupce Kraje s tím, že jsem je žádal o zahájení společného postupu. V této žádosti jsem mj. uvedl i požadavek na sdělení, kdo vlastně bude dačickou nemocnici od 1. května provozovat. Od tohoto data se udála jedna – v podstatě – neformální, informativní schůzka a to právě v pátek 17. dubna na Krajském úřadě v Českých Budějovicích. Zde jsme se dozvěděli, že Jihočeský kraj nesplní svůj slib převzetí všech zaměstnanců Dačické nemocnice.

Bohužel jsme se i dozvěděli, že Jihočeský kraj nemá zájem ani o převzetí zdravotnické dokumentace této nemocnice. Později jsme se prostřednictvím médiích dozvěděli, že zaměstnanci budou přebráni dost nestandardním způsobem. A to tak, že u naší společnosti skončí k datu 30. dubna 2009 a od 1. května je snad zaměstná Nemocnice Jindřichův Hradec, a. s.

Nejsem odborník na právo, ale nerozumím odmítání naší nabídky, kdy chceme dačickou nemocnici předat na základě Smlouvy o převodu činnosti. Na základě takové smlouvy se můžeme dohodnout, že předáme zaměstnance, zdravotní činnost – tedy hospitalizované pacienty, zdravotní dokumentaci novému provozovateli a provoz této nemocnice. Jak si to tedy krajští politici představuji, dosud nevíme.

Co však již dnes „víme“, že v prostorách dačické nemocnice je prý celkem pět manažerů společnosti PP Hospitals, s.r.o. Je pravdou, že jsem sám v Dačicích již od 31. března 2009 nebyl. Je tedy možné, že se v ní od té doby objevil potajmu třeba někdo z pánů Tvarůžků. Ale já o tom nic nevím. Co ovšem vím zcela určitě, že nikdo z nich není zaměstnancem dačické nemocnice. Ale třeba tuto informaci nejen mně, ale i třeba všem občanům pan hejtman upřesní.

To vše jsou však jen hrátky se slovíčky a o nepodstatném. To nejdůležitější, tedy jak si to Jihočeský kraj vlastně představuje, to dosud nevíme. Ale zatím netřeba vyvolávat paniku, třeba se to dozvíme.

Martin Vojtíšek,
předseda představenstva Medigroup

23.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení