VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akordeon vyměnil za basu

Jindřichův Hradec Jako druhého muže města nad Vajgarem a úspěšného lokálního politika zná Bohumila Komínka kdekdo. Málokdo ale ví, že jeho celoživotní vášní je hudba. Jeho osudem se stal kontrabas a není snad hudební žánr, do něhož by během své bohaté muzikantské kariéry nezabrousil.

7.7.2013
SDÍLEJ:

Bohumil Komínek při hradeckém masopustu.Foto: Milan Soldán

Jaké byly vaše hudební začátky?

Můj děda mě donutil hrát na akordeon a já jsem začal navštěvovat základní uměleckou školu. Když jsem studoval gymnázium, založili jsme si s kamarády kapelu KDM Team. Byla to skupina spíše folkového ražení a hráli jsme různě na Portách. V té době vznikla i formace Jen tak tak a skupiny docela spolupracovaly.

U folku jste ale dlouho nezůstal. Kam vedly vaše kroky dál?

S kolegou nás chytil bluegrass. Právě v tomto období jsem přešel z různých nástrojů, na které jsem hrával, ke kontrabasu. Díky tomu, že jsem měl vystudovaný akordeon, mi totiž nedělal problém basový klíč. Asi mi byl předurčený, protože už když jsem chodil k paní učitelce Veselé na akordeon, vzadu v koutě stávala basa, na kterou hrála v té době u baráčníků, kde jsem já tancoval. Když jsme jezdili po vystoupeních, vždycky říkala: „Fantýtu, ty budeš stejně jednou hrát na basu, ne na harmoniku."

Jak si vedla vaše bluegrassová kapela?

Jmenovala se Undergrass, někdy se jí také říkalo Pod drnem.Jezdili jsme všude možně a měli jsme poměrně hodně vystoupení. Bylo nás šest kluků a bavilo nás to. Pak jsme ale odešli na vysoké školy a toho času už nebylo tolik, ale láska k bluegrassu nám zůstala. Vznikla kapela Skelet, kde hrála i část kluků z Pod drnem, jako třeba Vláďa Bartoš. Bylo to nádherné období. Na vysoké škole jsem poznal i jiné muzikanty a hráli jsme i v jiných partách, například jsme dělali svatby, zábavy a tancovačky. Bylo toho hodně, ale co mě ovlivnilo nejvíc, byla vážná hudba.

Vážné hudbě jste se začal věnovat seriozněji… S Petrem Bayerem jsme občas hráli mši ve velkém kostele a jednou jsme se domluvili, dnes už je to patnáct let, že bychom mohli v Hradci nějaké těleso založit. Na svět tak přišel Jindřichohradecký symfonický orchestr. Zpočátku s námi hráli jen hudebníci z okolí, ale dnes, kdy soubor získal své jméno, sem dojíždí třeba i lidé z Liberce. Myslím, že mezi amatérskými soubory už patříme mezi uznávaná tělesa. Mnoho muzikantů, kteří začínali v Jindřichohradeckém symfonickém orchestru, se dostalo i do profesionálních filharmonií. Tady se naučili hrát s orchestrem, protože dnes dostat se do nějakého, kde to funguje, je velice těžké. V profesionálním nemá začínající hráč příliš velké šance a amatérských už tolik není. Při nástupu do místostarostovské funkce jsem předal jednatelství kolegovi a dnes už jsem jen jeho zástupcem a řadovým hráčem. Strašně mě těší, že to funguje i beze mě. Člověk by měl vědět, kdy to v pravou chvíli předat, aby se vše posunulo někam dál.

Jako muzikant jste měl i svoje rockové období.

S Mírou Snížkem a několika dalšími jsem hrál ve skupině Bez záruky. Bylo to bezvadné. Nahráli jsme jednu velkou desku a jedno demo. Vůbec jsem tam nechtěl končit , ale kvůli funkci jsem to přestal stíhat. Jelikož jsme ale hráli vlastní věci, tak nešlo, že by za mě někdo jen tak zaskočil. Proto jsem po dohodě s kluky svoji činnost ukončil.

Lidé si vás dnes spojují hlavně s Ukrutankou…

Manželé Langerovi vytvářeli v divadelním souboru Jablonský projekt Lidožrouti, do kterého potřebovali kapelu Ukrutanka, která měla na pódiu hrát inscenované písničky. Měla být ve složení harmonika, housle, kontrabas a bonga. Ukrutanka tedy vznikla pouze pro potřeby představení. Aniž bychom chtěli, skupina hraje dodnes a nabalila na sebe řadu dalších dobrých muzikantů. Téměř každý má ještě jiné aktivity, ale jsou to lidé, s nimiž jsme za dvě zkoušky schopni dát dohromady nový program.

Autor: Milan Soldán

7.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení