Ta ho pak odváží do jedné ze čtyř 50 kilometrů vzdálených nemocnic - do Třebíče, Znojma, Jihlavy či Jindřichova Hradce. Po cestě jej zpravidla zdravotníci překládají ještě do jedné sanity, s tím je spojený další zbytečný stres.

Začíná se ovšem blýskat na lepší časy. Před rokem se na rozšiřování sítě stanovišť záchranky dohodli zástupci celého politického spektra kraje Vysočina.

Hejtman Jiří Běhounek pak ihned po svém nástupu do funkce avizoval, že se situací bude zabývat. V dubnu záměr stavět přímo v Jemnici stanici záchranky posvětili krajští zastupitelé a nyní už si zhotovitelská firma přebrala staveniště na pozemku v bývalém vojenském areálu v Budějovické ulici.

„Dokončení stavby je v plánu v květnu příštího roku,“ informoval vedoucí oddělení správy realit krajského úřadu Eduard Jozífek. Provozní budova je navržena jako jednopodlažní nepodsklepený objekt, vzniknou šatny pro 14 lidí a garáže pro dvě sanitky. Předpokládané náklady jsou 7,4 milionu, prostředky vyčlenil kraj ze svého rozpočtu.

„Jsme rádi, že se situace řeší. Město dalo 470 tisíc na pozemek a projektovou dokumentaci,“ reagoval jemnický starosta Miloslav Nevěčný.

„Je to moc dobré, že budou sanitky konečně vyjíždět přímo z Jemnice, tady to houká každou chvíli,“ pochvaluje si změnu tamní důchodce Dalibor Hofmann. Podle jeho názoru by ale bylo potřeba ještě dotáhnout do pozitivního konce ještě záležitost s dačickou nemocnicí, která je od Jemnice vzdálená jen asi 12 kilometrů.

Nemocnice nově

Jihočeský kraj se doopravdy rozhodl, že v Dačicích od 1. ledna zřídí svou osmou krajskou nemocnici. Zatím však naráží na naprostý nedostatek lékařů. Pokud se podaří kvalifikované zdravotníky získat, mělo by se sem vrátit lůžkové oddělení interny a chirurgie.