VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez petard se Silvestr neobejde

Jindřichohradecko - S blížícím se Silvestrem je stále více slyšet zábavnou pyrotechniku. Ta je dnes k dostání prakticky ve všech supermarketech a v řadě prodejen. Při jejím nákupu je třeba se řídit několika zásadami.

29.12.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: internet

 Vyhláška Českého báňského úřadu totiž rozděluje pyrotechniku do několika tříd a podtříd, a to jednak  podle síly a rozsahu výbušnosti,  dále podle účelu na pyrotechniku zábavnou, technickou a na výbušné předměty.
Podle vrchního strážníka jindřichohradecké městské policie Luboše Müllera se od toho odvíjí i věk kupujícího.
„Nejslabší je třída I a podtřída TO, kterou si mohou zakoupit i děti mladší 18 let, ale za předpokladu, že  v návodu není  stanoveno další omezení, například, že je určena pro mládež až od 15 let. Prakticky se jedná o pyrotechnické hračky, kam lze zařadit prskavky, pistolové kapsle, třaskavé bonbony,  malé tyčinky s barevnými plameny,  blikavky, létající motýli, bouchací kuličky a vystřelovací konfety," vysvětluje Luboš Müller.
Ostatní zábavná pyrotechnika může přijít už jen do rukou dospělé osoby.
„Vždy bychom měli mít na paměti, že zábavná pyrotechniky obsahuje pyrotechnickou slož, určité množství výbušniny a další směs, která podporuje hoření," pokračuje Luboš Müller.
Při neopatrné manipulaci se zábavnou pyrotechnikou hrozí jednak nebezpečí založení požáru, ale také zranění končetin, poškození zraku či sluchu. Proto je důležité si pečlivě pročíst i návod, který by měl být u každého balení.
„Při odpálení bychom neměli být nedočkaví. Časované pyrotechnické předměty jsou opatřeny takzvaným zpožďovačem s intervalem zpoždění o délce tři až šest sekund.   Pyrotechnika by se  měla odpalovat z bezpečné vzdálenosti a ne v uzavřených prostorách," naznačuje zásady pro odpalování pyrotechniky vrchní strážník.
Dalším úskalím, které může přinést jisté riziko, je navlhnutí výrobků a jejich následné selhání. Proto vyhláška  povoluje stánkový prodej pouze  u pyrotechniky té nejslabší třídy.
„Povinností  všech prodejců je zajistit, aby i to nejmenší balení nebo jednotlivé kusy byly opatřeny jednoduchým návodem v českém nebo slovenském jazyce. Krom dalšího se zaměstnanci musí přesvědčit,  komu pyrotechniku prodávají, zda má kupující odpovídající věk.  Odpovědnost za porušení tohoto předpisu jde  na bedra  zaměstnavatele," dodává Luboš Müller.
Hlavní zásadou při manipulaci s pyrotechnikou je však podle policejní mluvčí Hany Millerové vyhnout se alkoholu a drogám: „Totéž platí i v případě, když někdo bude chtít o Silvestru usednout za volant."
A co dělat, když už neopatrnou manipulací pyrotechnika selže? Podle primáře jindřichohradecké záchranky Miroslava Vlasáka je nutné se zraněními způsobenými pyrotechnikou nakládat jako s jinými popáleninami. „První pomoc je v tomto případě stejná, tedy v první řadě chladit postižená místa," radí primář a dodává, že v případě zasažení obličeje je vždy na místě zavolat záchranku, protože hrozí i zasažení dýchacích cest.

Autor: Lenka Novotná

29.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení