„Myslím, že v táborské nemocnici by se nic podobného nestalo. Tady by snad pacient neuhořel,“ domnívá se v reakci na tragickou událost v českobudějovické nemocnici bývalá zdravotní sestra Věra Novotná. Při požáru v Českých Budějovicích uhořela na lůžku osmdesátiletá pacientka.

Příčinou požáru, ke kterému došlo začátkem února letošního roku, byla pravděpodobně zářivka. Na pokojích českobudějovické nemocnice, konkrétně interního oddělení, sice byla požární čidla, která sestry na oheň upozornila, ale lůžko pacientky už našly v plamenech.

Táborská nemocnice ve své historii takový případ nezaznamenala. Mimo jiné i proto, že zde protipožární systém funguje a pravidelně se také kontroluje.
„Nyní navíc pořizujeme nové požární hlásiče, které budou umístěny na lůžkových odděleních. Instalace protipožárního systému by měla být zahájena v nejbližší době a bude probíhat za plného provozu přibližně čtyři měsíce,“ říká ředitel táborské nemocnice Ivo Houška.

V současné době má nemocnice k dispozici 294 hlásičů a s napojením elektronické požární signalizace počítá při rekonstrukci celé budovy východního křídla pavilonu chirurgických oborů.

Mimořádná investice na pořízení dalších téměř 180 hlásičů kouře vyjde nemocnici téměř na milion korun.

„Jsou to bezpochyby účelně vynaložené prostředky. Požární hlásiče jsou svedeny na recepci, která funguje čtyřiadvacet hodin denně. Takže v případě nebezpečí je zajištěno včasné oznámení hasičskému sboru,“ upřesnil Houška. Každý půlrok podléhají hlásiče revizi.

Každou školu i školku hlídají hlásiče kouře

Dozvíme se o vzniku požáru na úřadě, při nákupu v supermarketu nebo třeba v hotelu? Jak jsou objekty zabezpečeny pro případ, kdyby v nich začalo hořet? Odpovědi zná šéf táborských hasičů Petr Hojsák.

Možnosti jsou dvě: budova je vybavena technologickým zařízením autonomní detekce a signalizace požárů, nebo elektronickou požární signalizací.

„V prvé řadě záleží na tom, kdy byl objekt postaven. Na stavbu rodinných domů po roce 2008 se už vztahuje nová vyhláška, podle níž musí být dům vybaven zařízením autonomní detekce požárů. Ve starších budovách takové protipožární vybavení být nemusí,“ uvedl ředitel Hojsák. Autonomní detekce požárů, což jsou hlásiče kouře, se pořizují spíše do nových a menších objektů, kde se pohybuje méně lidí. Jejich úkolem je hlasitě, tedy sirénou, na kouř upozornit.

„Dnešní projektanti jsou již s řešením požární prevence dobře obeznámeni, takže při stavbě domu umí najít nejlepší řešení. A to v souladu s novou vyhláškou z roku 2008,“ upřesnil Hojsák. Požární hlásiče kouře jsou běžnou součástí menších zdravotnických zařízení, škol a školek, ubytoven. Jsou mnohem levnější než elektronická požární signalizace (EPS), s níž se zpravidla setkáte v supermarketech, skladech nebo velkých provozovnách.

„Systém EPS u nás funguje už od 70. let, namontován byl tehdy již na Silonu. V posledních dvaceti letech se díky němu zvýšuje bezpečnost především nákupních center. Táborská nemocnice s ním počítá při výstavbě nového pavilonu. Je sice dražší než hlásiče kouře, ale má řadu výhod. Chválíme všechny ty, kteří si ho pořídí,“ dodal ředitel Petr Hojsák.

Alena Řezáčová