Na otázky Deníku odpovídala vikariátní zástupkyně katechetů Vikariátu Jindřichův Hradec Bohumila Ettlerová.

Po roce 1989 se lidé začali více hlásit k církvi, jaká je situace dnes?
Pravdou je, že v sedmdesátých letech se náboženství v Třeboni na školách vůbec nevyučovalo, začalo se až v roce 1989. Dětí v současné době celkově ubývá, proto jsme zaznamenali mírný pokles také. Například v Třeboni nyní máme kolem osmdesáti dětí, ve Stráži nad Nežárkou a Lomnici nad Lužnicí je to kolem deseti až patnácti dětí, v Suchdole nad Lužnicí patnáct až dvacet.

Jaké je dnes postavení vyučování náboženství na školách?
Náboženství je dnes nepovinný předmět na různých školách, zejména na základních. Třeba v Třeboni na obou základních školách, nižším stupni gymnázia i základní škole praktické. To pak mají děti známku na vysvědčení v kolonce nepovinný předmět. Ale třeba v Nové Včelnici se vyučuje na faře a v Jindřichově Hradci na probošství.

Co děti do hodin o víře svaté přivádí? Jaký vliv má na jejich vytrvalost doba dospívání?
Někdy jsou to přímo rodiče, kteří je nechali pokřtít a někdy přijdou se svými kamarády, protože se jim to zdá zajímavé. Pokud rodiče souhlasí, začnou do hodin docházet, ale stává se také, že to některé z nich přestane bavit a po nějaké době chodit přestanou. Někdy také v dospívání se od víry vzdálí, ale často když čekají rodinu, žádají o křest miminka a vrátí se.

Mše svaté se neobejdou bez ministrantů, mají děti o tuto funkci zájem?
Být ministrantem, což znamená sloužit Bohu, je pro ně výsada, kterou směli dřív vykonávat jen chlapci. Dnes mohou i děvčata, ale kněží dávají přednost chlapcům. Zřejmě i proto, že se děvčata kolem třinácti let pak začnou trochu parádit. Ale záleží na knězi, jaký má k mladým lidem a dětem přístup. Stalo se nám také, že tuto výsadu někdo odmítl. Ale například v Třeboni chodí ministrovat jeden student, který si našel cestu sám, jehož rodiče do kostela nechodí, jen kdysi jeho babička.

Někteří lidé přicházejí k víře až v dospělosti, mohla byste uvést nějaký příklad?
Třeba učitelka náboženství Martina Fürstová z Majdaleny, která je původní profesí porodní asistentka, přijala víru už v dospělosti a nyní se věnuje ve farnostech přípravě dospělých ke křtu. Letos křtila dva manžele z Břilic, kteří čekají miminko. Má navíc i výborný vztah k dětem a umí si s nimi povídat.