VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budou se muset rodiče přihlásit o účast na vítání občánků sami?

Jindřichohradecko - Komplikace vnáší do tradičních slavností vítání nově narozených dětí Úřad pro ochranu osobních údajů.

14.2.2014
SDÍLEJ:

Vítání občánků v Jindřichově Hradci.Foto: Deník/ Petra Jouzová

 Podle vyjádření jeho tiskové mluvčí Hany Štěpánkové speciální zákon o matrikách totiž stanoví, kdo z matriky může údaje získávat. „Pro účel vítání občánků to zákon o matrikách neumožňuje. Z toho plyne, že obce musí pro získávání osobních údajů respektovat obecný zákon, kterým je zákon o ochraně osobních údajů, a mít pro získání údajů o narozeném dítěti souhlas rodičů," uvedla.

„Víme o tom a budeme se snažit najít cestu, abychom se nedostávali do konfliktu s Úřadem pro ochranu osobních údajů, ale zároveň abychom o tyto akce naše občany nepřipravili," uvedla vedoucí jindřichohradeckého odboru sociálních věcí Zdeňka Šindelářová. Podle ní bohužel podobné předpisy ne vždy vystihují skutečnou praxi. „My tyto údaje rozhodně nezneužíváme. Naopak o vítání občánků je zvláště v poslední době ohromný zájem a hlásí se i lidé z okolí Jindřichova Hradce, zda by nebylo možné se ho účastnit," upozorňuje.

Řešení se bude hledat ve spolupráci s matrikou. „Je možné, že se tam budou rodičů ptát, zda mají zájem se vítání zúčastnit. Nechceme, aby to zašlo k tomu, aby se o účast museli rodiče hlásit sami," předesílá vedoucí odboru. V takovém případě je ale problém u těch, kterým se děti nenarodily v Jindřichově Hradci. „Lidé se na to těší, vítání miminek berou jako slavnostní akt a tohle je opravdu zbytečný problém," uzavřela.

Že je vítání občánků pro všechny tradiční a oblíbenou záležitostí míní i ti, kterých se to týká nejvíc, tedy rodiče. „Určitě by tato tradice měla zůstat jak je. Každý rodič chce jistě přivítat na úřadech svého malého občánka. Já jsem z toho měla moc velkou radost, když nám přišla pozvánka a bylo to moc pěkné," říkáNaďa Lidralová ze Starého Města pod Landštejnem.

Problém ale nenastává pouze při organizování slavností pro ty nejmladší, ale také při předávání gratulací těm nejstarším občanům. Ani zde totiž nesmí obce čerpat údaje z matrik a senioři by tak o blahopřání od představitelů úřadů mohli také přijít.

„Přitom nám se spíš stává, že se ti oslavenci, kteří třeba nějakým nedopatřením byli opomenuti při gratulacích, cítí dotčeni, že jsme je vynechali. Senioři se na to skutečně těší a dělá jim to radost, že si na ně vzpomeneme," říká Zdeňka Šindelářová.

S tím se shoduje i matrikářka z obecního úřadu ve StudenéMiroslava Janoušková. „Blahopřát se chodí seniorům k narozeninám, ale i třeba k výročí svatby. Chceme jim tu chvilku udělat slavnostnější a je to potěší, že na ně obec myslí v kterémkoli věku. Musíme to nějak vyřešit, abychom neměli problém s Úřadem pro ochranu osobních údajů, ale určitě v těchto slavnostech budeme pokračovat," rozvedla Miroslava Janoušková.

V Třeboni řeší pozvánky na vítání občánků trochu jinak. „Čerpáme z evidence obyvatel, nikoli z matričních knih, a to na základě stanoviska Úřadu pro ochranu osobních údajů, které máme k dispozici," uvedla tisková mluvčí třeboňského úřadu Jitka Bednářová. „Co se týká uveřejňování jmen, v případě jubilantů je vůbec nezveřejňujeme, v případě svateb je zveřejnění v městském periodiku řešeno písemným souhlasem novomanželů, v případě fotografií z vítání občánků k tomu též rodiče dávají souhlas," dodala.

Petra Jouzová

Autor: Redakce

14.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení