VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aktualizováno: Byl odhalen Památník obránců vlasti

Hradiště - K 70. výročí mobilizace čs. armády uspořádali v sobotu členové Klubu vojenské historie pěší pluk 29 z Jindřichova Hradce několik pietních aktů. Doplněno o fotogalerii a další místa pietních aktů.

28.9.2008
SDÍLEJ:

Odhalení Památníku obránců vlasti v Hradišti. Foto: Jan Žabka

U lyžařského vleku u obce Hradiště nedaleko Nové Bystřice odhalili Památník obránců vlasti, jako připomínku na pěší pluk 29, který v září 1938 držel linii opevnění v jihovýchodních Čechách a byl zde připraven bránit své pozice před útokem německé armády.

Jedná se o skálu, do níž před 70 lety vytesala ruka neznámého vojáka nápis ČSR. Skála byla donedávna porostlá mechem, ale členové klubu vojenské historie ji očistili a upravili její okolí, aby se mohla stát důstojným místem připomínajícím činnost pěšího pluku 29 při obraně republiky v roce 1938.

Součástí akce bylo i položení kytic k dalším dvěma památným kamenům. První z nich se opět nachází u Nové Bystřice a je umístěn za jedním z objektů lehkého opevnění, stojícího nad osadou Ovčárna. Jsou na něm zřejmě vytesány iniciály osádky pevnůstky a nese datum 10. 9. 1938. Druhý je u Lesního hotelu Pešlák a vznikl v době takzvané malé mobilizace v květnu 1938. Na tom je vytesán obrys tehdejší republiky a nápis: „21. 5. 1938. Naše je a naše zůstane.“

Celá akce k výročí mobilizace skončila v Muzeu čs. opevnění Klášter II, kde byl až do večera zpřístupněn hlavní expoziční objekt muzea, zrekonstruovaný do podoby, v jaké se opevnění na Novobystřicku nacházelo koncem září 1938, v době ohrožení republiky. Návštěvníky zde prováděli členové klubu v dobových uniformách.

Miloslav Sviták

28.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení