VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byt pro lékaře je málo. Dotace půl milionu by mohla pomoci

Jindřichohradecko - V Suchdole nad Lužnicí se od loňska stále nepodařilo najít dalšího praktika pro dospělé.

19.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Sehnat nového praktického lékaře do malých obcích nebo okrajových částí regionu je dlouhodobý problém. Nadějí pro obyvatele těchto oblastí by se mohla stát novinka, kterou ve středu v podobě návrhu dotačního programu podpory praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost schválilo ministerstvo zdravotnictví.

Praktičtí a dětští lékaři tak budou moci žádat dohromady až o půl milionu korun, které by jim měly sloužit jako pomoc při otevření nové ordinace v odlehlých regionech.

„Místem s omezenou dostupností rozumíme místo, kde bylo na lékařské služby v těchto oborech v předchozích 12 měsících alespoň jednou vyhlášeno konání výběrového řízení, které skončilo neúspěchem. V takovém případě se zájemce o pozici lékaře bude moci obrátit na ministerstvo a sáhnout si na dva typy podpory," vysvětlil po jednání o dostupnosti zdravotní péče v regionech s předsedou Svazu měst a obcí ČR ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Peníze tak bude lékař moci použít jednak na mzdu pro zdravotní sestru, ale i na nákup základního přístrojového vybavení.

Tato novinka by mohla pomoci vyřešit chybějícího praktika také v Suchdole nad Lužnicí, kde jej od loňského roku marně shánějí. „Měli bychom do této kategorie spadat. Ale stále z toho mám trochu rozporuplné pocity. Jsem rád, že nám stát takto pomůže, ale zároveň nevidím zatím to, že by někdo řešil fakt, že doktorů je obecně málo," zmínil starosta Luboš Hešík.

V Suchdole nad Lužnicí již loni vyhlásili výběrové řízení na praktického lékaře, ale bez výsledku. A to i přesto, že město dává k dispozici i byt. „Máme stále volný byt a nebojím se, že by se nenašlo i místo pro ordinaci," dodal starosta.

Na jiných místech Jindřichohradecka podle předsedy okresního sdružení České lékařské komory Lubora Kinšta aktuálně výrazný problém s nedostatkem doktorů není. „Nepochybně ale k výpadku v dohledné době dojde. Věkový kmen lékařů stoupá a určitě se dá předpokládat, že jich bude ubývat," míní.

Potíže sehnat obvodního lékaře však podle něho nemusí mít v budoucnu jen v okrajových oblastech Jindřichohradecka, ale i ve větších městech. Například Ilona Kršková z Jindřichova Hradce by dalšího lékaře uvítala i ve městě. „Třeba na Nežárce by byl dobrý dětský lékař nebo i pro dospělé," míní.

Lubor Kinšt proto kvituje pobídky v podobě dotací, které navrhuje ministerstvo zdravotnictví. „Vyjadřuje to zájem tento problém řešit, lokální zvýhodnění je krok správným směrem, jen bude důležité vše dobře ošetřit právní smlouvou, aby tam skutečně ti lékaři zůstali," upozornil.

Dotační program by měl být připraven co nejdříve, aby ještě v první polovině roku bylo řešení pro problematické oblasti dostupné.

Podpora lékařům

O jaké dotace by mohli lékaři v odlehlých regionech žádat:

- na mzdu sestry nebo zdravotnického asistenta dotace v maximální výši 250 tisíc korun na rok, maximálně 50 procent celkových nákladů v prvním roce

- nákup přístrojového vybavení, minimální technické vybavení nebo přístroje rychlé diagnostiky dotace v maximální výši 250 tisíc korun na rok, maximálně 70 procent nákladů

O dotaci bude možné žádat v místech, kde bylo na lékařské služby v těchto oborech v předchozích 12 měsících alespoň jednou vyhlášeno výběrové řízení, které skončilo neúspěchem.

Petra Lejtnarová

Autor: Redakce

19.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
72

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení