VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čas na WC seniorům stopují, řídí se zákonem

České Budějovice - Některým seniorům vadí ceník firmy Ledax. Za pět minut strávených na záchodové míse zaplatí pět korun.

14.1.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Archiv HD

Pokud potřebují na vykonání potřeby víc času, ještě si připlatí. To je jedna z položek sazebníku firmy Ledax, která se v Jihočeském kraji stará o seniory.

Způsob, jak se u firmy platí za pečovatelské služby, se nelíbí některým lidem, kteří je využívají. „Všechno, co můžu, si radši obstarám sama, ceny se mi zdají vysoké a počítat pomoc na minuty mi připadá docela nelidské,“ říká Hana Pacovská. Podivné jí připadá především stopování času při použití toalety.

Drahomíra Lencová z Ledaxu uznává, že položka pomoci na WC je nejproblematičtější. Při stanovení ceny se ale řídila zákonem. „Chápu, že počítat tuto pomoc na minuty je lidsky trochu problematické. My jsme se dlouho dohadovali, jestli zrovna asistenci na toaletě zpoplatníme časově nebo jako úkon, ale po poradě s magistrátem jsme se drželi zákona, který říká, že to máme počítat podle času,“ komentuje problém, na nějž redakci upozornili čtenáři při projektu Z očí do očí.

Ideální ceník není

Pečovatelka podle ní klienty nepopohání se stopkami v ruce, ale pouze zapisuje přibližné časy, které se na konci měsíce sečtou. Podobně se počítá i cena za pomoc při oblékání nebo podávání jídla, která u Ledaxu činí 25 korun za 15 minut.

Také Jiří Šimek, který se zabývá lékařskou etikou, nevidí ve stanovování cen podle času nic špatného. „Pečovatelská služba nahrazuje péči blízkých lidí, takže pokud se dcera nepostará o rodiče, musí jim za sebe zaplatit náhradu. Senior potom nemá důvod stresovat se tím, jestli se oblékne za pět nebo deset minut. Platí si zkrátka službu, kterou dělají konkrétní lidé za konkrétní peníze,“ uvedl Šimek, který přednáší na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity (JU).

Je přesvědčen, že není možné vymyslet ceník, který by byl ideální. Pokud se stanoví hodinová sazba za přítomnost pracovníka v domácnosti, mohou klienti namítat, že tam nic nedělal. Pokud se zpoplatní jednotlivý úkon, objeví se reakce, že byl s prací hned hotov. „Myslím, že tyto dvě námitky dovedly firmu k ceníku, jaký je,“ dodal Šimek.

Podobný sazebník služeb má i Charitní pečovatelská služba. Ta si například za pomoc při oblékání účtuje částku 100 korun za hodinu.

Anna Zachová z Domu s pečovatelskou službou v Dlouhé ulici se domnívá, že výhodnější by bylo platit tarif za balík služeb.

„Nezpoplatňovala bych zvlášť, že někdo potřebuje pomoc na záchod. Je to tělesná potřeba a nemůže říct, jak dlouho tam bude,“ navrhuje.

Podle Petry Zimmelové ze Zdravotně sociální fakulty JU však ani takový sazebník nevyhoví všem. „Klienti mohou namítnout, že platí za balíček služeb, z nichž mnohé nepotřebují,“ doplnila.

Autor: Andrea Zahradníková

14.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení