VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Červen: Nejdříve chyběla voda a pak jí bylo až moc

Jindřichohradecko - Připravili jsme seriál, kde po měsících vybíráme nejdůležitější a nejzajímavětší události na Jindřichohradecku v loňském roce.

12.1.2012 3
SDÍLEJ:

Konečně prázdniny. Foto: Štěpán Mach

Hysterie ze španělských okurek

Jindřichohradecko – I Českou republiku zachvátil strach ze španělských okurek, které měly být příčinou děsivé průjmové nákazy. Ta zachvátila Německo. „Dřív jsem se o to, odkud zelenina pochází, nezajímala, ale teď to sleduji a víc vybírám i podle vzhledu,“ uvedla zákaznice jedné jindřichohradecké prodejny ovoce a zeleniny na adresu kauzy španělských okurek.
Právě zprávy o průjmové nákaze v Německu, jejichž původcem měly být španělské biookurky, značně ovlivnily i české spotřebitele. Zelináři na Jindřichohradecku to pocítili v červnu na vlastní kůži. Nakonec kauza skončila do ztracena a na španělské okurky si ani nikdo nevzpomene. Hodně tun této zeleniny, ale museli farmáři po celé Evropě zaorat.

Hippolyt není památka

Jindřichův Hradec – Plánovaná restaurace ostatků svatého Hippolyta v jindřichohradeckém proboštském kostele Nanebevzetí Panny Marie se vloni musela odložit. Třísettisícová dotace z programu regenerace památkové rezervace totiž nepřišla.
Šetřením Národního památkového ústavu se ukázalo, že ostatky svatého Hippolyta nejsou památkou a tudíž na ně nemůže být dotace ministerstva kultury schválená.
V roce 1958 byla reidentifikace památek a svatý Hippolyt zde není zapsaný. Do státního seznamu movitých památek byl zapsán pouze epitaf Jáchyma z Hradce, u kterého je skříň s ostatky světce.

Déšť a bahno vtrhlo do domů

Jindřichohradecko – Přívalový déšť se přihnal 2. černa a řadu lidí potrápil. Asi nejhůře dopadli obyvatelé Nové Včelnice v Husově ulici. Zde voda s sebou vzala bahno z pole a dostala se do domů. Straší manželé ji měli v obytné části až do výšky asi 45 centimetrů.

Ve Světě chyběla voda

Třeboň – Do normální výšky hladiny na rybníku Svět chyběl na začátku června už jen zhruba metr, ale vydatné srážky rychle rybník plnily. Po jarním výlovu totiž Svět sice natékal, ale v důsledku nižších srážek pomaleji, než by si především provozovatelé pláží a také třeba veslaři přáli. Nakonec se vše stihlo.

Grant pro Romy neprošel

České Velenice – Českoveleničtí radní nesouhlasili s podáním žádosti o grant na projekt Integrace romské menšiny. Důvodem nesouhlasu byla podle starosty Jaromíra Slívy především nízká efektivnost přínosu pro samotné město. „Program neseděl našim požadavkům a neřešil přímo naše problémy. Těžiště chceme přesunout především do terénní práce. Grant se zaměřoval hlavně na vzdělávací aktivity a zaměstnanost,“ uvedl starosta. Grant se týkal přibližně 100 obyvatel romské komunity, z nichž 80 je nezaměstnaných. Po ukončení grantu by se počet zaměstnaných občanů měl zvýšit asi na 60. To ale radnice nemohla zaručit. Podle Slívy by více vyhovoval terénní pracovník v nízkoprahovém centru.

Klenba je stále hrozbou

Chlum u Třeboně – Už na začátku roku 2010 upozorňovalo vedení Chlumu u Třeboně na uvolněnou klenbu bezpečnostního přelivu rybníku Hejtman, která se nachází u zámeckého parku. Vloni v červnu už byla téměř vodorovná a mohlo by dojít i k jejímu zhroucení. A náprava je i v dnešních dnech v nedohlednu. Pozemky jsou v majetku správy a údržby silnic a majitele zámku. O chodník jako takový se stará městys, ale nikde není zakreslen jako samostatný pozemek, takže není v majetku městyse. Už před časem zde městys nechal instalovat ocelové přemostění kvůli bezpečnosti.

Hasit na hradech je těžké

Jindřichohradecko – Dostat se v případě požáru s technikou k mnohým památkovým objektům může být pro hasiče tvrdým oříškem. Například zřícenina hradu Landštejn je podle kastelánky Jiřiny Mládkové prakticky nedostupná. Požární vozidla se dostanou maximálně k bráně, ale dovnitř již ne.
Také jindřichohradecký zámek, který je třetím největším v České republice, je z hlediska zásahu hasičů při požáru velice problematický.
Bránou se prakticky žádná technika dovnitř nedostane. Naštěstí vodu bereme z hydrantů. V té době kastelána Václava Bise určitě ani ve snu nenapadlo, jak v září ocení funkčnost hydrantů a skutečnost, že si hasiči při jednom cvičení vyzkoušeli, která technika projede na dvůr zámeckého pivovaru.
Ten totiž začal 7. září hořet a ve hře byla záchrana sousedícího muzea, mlýna a nového Domu gobelínů.

Světelná závora na úzkokolejce

Nová Včelnice – Spojení technické památky s unikátním nejmodernějším zařízením se může zdát tak trochu utopií. Přesto se tak stalo na železničním přejezdu úzkokolejky v Nové Včelnici. Bezpečnost motoristů, ale i pasažérů vlaků zde posílila nová unikátní světelná závora.
Jedná se o pilotní projekt Centra dopravního výzkumu (CDV). Železniční přejezd procházel rekonstrukcí a budovala se zde i světelná signalizace, kterou podporuje zmíněná světelná závora v zemi.

Petice proti řediteli školy

Jindřichův Hradec – „Špína se rychleji udělá, ale hůře čistí,“ reagoval ředitel jindřichohradecké 4. základní školy Karel Matlas na negativní diskusi, kterou vyvolala petice. Ta vznikla na základě výpovědi pro nadbytečnost jedné z učitelek. Její výpověď pro nadbytečnost byla totiž podle petice neoprávněná. Kvůli prověření celé věci se ve škole uskutečnil vnitřní audit a přijela také Česká školní inspekce. Škola se dříve potýkala také s menším počtem žáků, proto jí nynější petice na dobrém jméně nepřidala.
Nakonec kontrola žádné zásadní profesní pochybení ředitele Matlase nezjistila a ten zůstal ve funkci.

Památník Železné opony

Kadolec – Den na Železné oponě v roce 1989. To byl název červnové akce pořádané k otevření nového památníku, který v Kadolci u Slavonic vystavěla skupina nadšenců do historie. Sto metrů dlouhý hraniční pás se strážní věží, brankou a signální stěnou je přesnou kopií opony z doby před rokem 1989.
Novou želenou oponu nadšenci zbudovali na stejném místě, na kterém stávala i ta původní před lety. Inspiraci brali především z dobových fotografií.

Most dostal cenu za ekologii

Horní Žďár – Když původní železnou konstrukci v Horním Žďáru u Jindřichova Hradce nahradil nový most, nikdo netušil, že tato stavba, respektive společnost Eurovia CZ, která ji realizovala, získá ocenění za ekologický přínos.
Provizorní železná konstrukce byla smontovaná zhruba v roce 1985. Stavba nového mostu za 12,5 milionu korun to neměla na začátku tak úplně jednoduché, neboť okolnosti okolo 5. a 6. výzvy evropského operačního programu zastavily přislíbenou dotaci a málem se nepokračovalo. Zastupitelé města Jindřichův Hradec následně odsouhlasili uvolnění potřebných finančních prostředků z rozpočtu města. Nakonec vše dobře dopadlo a město dotaci získalo.

Železničáři stávkovali

Jindřichohradecko – Stávka železničářských odborářů znemožnila i odjezd vlaků soukromého dopravce Jindřichohradeckých místních drah z nádraží v Jindřichově Hradci. Kolejová splítka pro obě větve úzkokolejky je totiž společná s širokorozchodnou tratí a stávkoval výpravčí Českých drah. Kvůli stávce nakonec jely náhradním autobusem i děti na školním výletě, které se těšily na lokálku.

Déšť na koupaliště nelákal

Jindřichův Hradec, Dačice – Časté přeháňky a nestálé počasí v polovině června nepřálo venkovnímu koupání v aquaparcích a koupalištích. Moc návštěvníků nepřicházelo. Teplota vody venkovních bazénech bylo po deštích kolem 20 stupňů. Bohužel, nepřízeň počasí ovlivnila celou letní sezónu.

Pětina žáků maturitou neprošla

Jindřichohradecko – Téměř 20 procent žáků neuspělo podle ministerstva školství u státní maturity. Také ve školách na Jindřichohradecku byla asi pětina studentů, kteří neudělali státní maturitní zkoušku. Nejhůř dopadly odborné školy a učiliště.„Počet neúspěšných studentů v naší škole odpovídá celorepublikovým číslům. Nejvíce nešly studentům cizí jazyky,“ sdělil ředitel Střední zdravotnické školy v Jindřichově Hradci Jan Moudrý.

Děti dostanou novou družinu

Kardašova Řečice – Začala výstavba nové školní družiny. Jde o řádově patnáctimilionovou investici, kterou podle starosty Petra Nekuta město financuje ze svého rozpočtu. Další chystanou investicí bude vznik nové radnice na náměstí Jaromíra Hrubého. Vedení města přemýšlelo i o vzniku veřejného koupaliště. Je to ale dlouhá administrativní cesta.

Nejkrásnější nádraží

Kaproun – Speciálního ocenění se v už pátém ročníku soutěže O nejkrásnější nádraží, pořádané Asociací Entente Florale CZ, dočkala zastávka jindřichohradecké úzkokolejky v lesích u Kaprouna na Novobystřicku, kde byl vyhozen z vlaku slavný Jára Cimrman.

Autor: Lenka Novotná

12.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sošky výtvarníka Tomáše Prolla (na snímku) si odnesli výherci prestižní ceny Jihočeského divadla Jihočeská Thálie.

Jubilejní Jihočeská Thálie už má své vítěze!

Blokově čištění ulic. Ilustrační foto.

Blíží se začátek čistění hradeckých ulic

Řečice staví seniorské bydlení i cyklostezku

Kardašova Řečice – Mezi největší letošní investice města rozhodně patří výstavba nového domu se sedmičkou seniorských bytů. Vyjít by měla na zhruba pět milionů korun.

Kam se můžete v sobotu vydat za zábavou

Jindřichohradecko - Ještě nevíte, kam se v sobotu vypravit za zábavou? Vyberte si z našich tipů.

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies