VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizinci se už těší, že je policie po škrtech nebude obtěžovat

České Velenice – „Tak jako do Chlumu patří starosta, patří tam také policajt. Bylo to i dřív a rádi bychom tento stav udrželi. Vím, že mi neodpovíte na moji otázku, zda budeme mít i nadále v Chlumu policajta, ale musím se zeptat. A přál bych si, aby věci, na které nyní není odpověď, dopadly pro nás dobře,“ vystoupil na včerejším semináři na téma transformace cizinecké policie starosta Chlumu u Třeboně Jiří Hájek.

24.9.2010
SDÍLEJ:

V rámci semináře v Českých Velenicích na téma budoucnosti cizinecké policie vystoupil i českovelenický starosta Jaromír Slíva. Vedle něho zástupce zemské policie pro Dolní Rakousy Erwin Birghahn. Foto: Deník/Lenka Novotná

Na každý z krajů by po reorganizaci připadalo 58 cizineckých policistů, nyní je jich 350

Akce, kterou pořádala slavonická organizace mezinárodní policejní asociace IPA ve spolupráci s rakouskými kolegy, byla zaměřena právě na situaci kolem nepříjemných změn v rámci státních škrtů.

V současné době v jižních Čechách pracuje u cizinecké policie na 350 policistů. Jak včera uvedl vedoucí odboru speciálních činností Oblastního ředitelství cizinecké policie v Českých Budějovicích Jan Vrátný, varianta, kterou vybrala speciálně sestavená komise pro transformaci, počítá s tím, že by cizinecká policie byla začleněna do krajských ředitelství Policie ČR a vzniklo by tak čtrnáct odborů, ve kterých by bylo v rámci České republiky 819 policistů. To představuje zhruba 58 policistů na kraj.

„Pokud by tato varianta nastala, tak by to znamenalo znemožnění činnosti cizinecké policie. Hned jak tato informace prosákla na veřejnost, tak jsme měli ohlasy od cizinců, že už je nebudeme kontrolovat a obtěžovat,“ uvedl Vrátný.

Jak vše ale dopadne, je otázkou. Včera totiž na nejvyšší úrovni pokračovala jednání o budoucí podobě. Podle Vrátného se ve víru posledních událostí, kterým dopomohla i jednání nezávislého odborového svazu Policie ČR, začalo uvažovat i o jiných variantách, respektive počtech policistů. „Ale tato jednání jsou předmětem následujících hodin,“ dodal Vrátný.

Na semináři mimo jiné vystoupil i starosta Českých Velenic Jaromír Slíva, který připomenul i uvažovaný vývoj i v oblasti Policie České republiky: „Pokud by reorganizace znamenala pouze tři obvodní oddělení v okrese a postupovalo by to ještě dál, tak se bezpečnost zhorší.“
Pokračoval, že je rád, že v desetikilometrovém pásu z obou stran hranice fungují i česko – rakouské společné hlídky.

Poukázal na prezentovaná čísla v počtu zkontrolovaných osob, vozidel a zjištěných přestupků a trestných činů, která hovoří spíš proto, aby byly hlídky častější.

Policisté většinou poukazují na to, že i v okolních zemích se policejní sbory reorganizují, ale nejde to tak překotně, jako u nás a většinou na tom spolupracují především odborníci.

To potvrdil i zástupce zemské policie pro Dolní Rakousy Erwin Birghahn, který problematiku redukce cizinecké policie také vnímá. „U nás se také pracuje na reorganizaci, ale naštěstí to není ze dne na den a má to celé větší časový prostor,“ uvedl.

Autor: Lenka Novotná

24.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení