VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dačice chtějí být ohledně parkování vstřícným městem

Dačice – Možnost parkování na nevyužívané ploše na horním náměstí, zpoplatnění parkovacích míst na Palackého náměstí či zřízení odstavných parkovišť.

9.11.2012
SDÍLEJ:

Diskuze o parkování v Dačicíc.Foto: Deník/Lenka Novotná

To byly některé z návrhů z řad občanů, kteří se ve středu sešli u kulatého stolu s vedením radnice. Pořadatelem diskusního pořadu bylo Zdravé město Dačice. Hned v úvodu předsedkyně komise zdravého města Hana Musilová v roli moderátorky upozornila, že smyslem setkání je pojmenovat problémy okolo parkováni v Dačicích a zamyslet se nad řešením. A o konstruktivní názory, které do budoucna pomohou vedení města řešit problematiku parkování, nebyla nouze.

Odstavné plochy

Například Miloslava Slavíková zdůrazňovala, že město by se mělo zaměřit na vybudování nových parkovišť v návaznosti na připravovaný obchvat. Dále poukázala na to, že v Dačicích je nešvar parkovat všude, kde to není zakázané.

„Nelíbí se mi parkování například na Vokáčově náměstí, kde je památková zóna. Navíc bychom byli pro úpravu parkovacích stání pod kostelem v Soustružnické ulici," uvedla Miloslava Slavíková.

Neprojedou hasiči

K tomu se přidal i Vlastislav Švec z druhé diskutující skupiny, který ze zkušeností ze své profese hasiče poukazuje zejména na ulice na sídlišti, kde parkující vozy brání hladkému průjezdu sanitek či hasičské techniky a apeluje na strážníky, aby se tím více zabývali. A dále prosazuje zpoplatnění parkovaní na dolním náměstí, ale tak, aby nebyli omezeni lidé, kteří ve městě pracují.

Stanislav Kadrnožka  zase připomenul, že vhodná parkovací plocha by mohla vzniknout na louce u řeky ve směru na Hradišťko: „Pěšky to není daleko do centra a ulevilo by se náměstí."

Auta, nebo kola

Všechny připomínky diskutujících k problematice parkování se točily okolo tří hlavních bodů, a to jak vyřešit situaci na sídlišti  na Červeném vrchu , zda zpoplatnit nebo nechat zdarma parkování na Palackého náměstí a kde najít další vhodné plochy.

Jarmila Gellnerová a Marie Cimbůrková ještě vyslovily za svou skupinu, ve které ještě byly zástupkyně červeného kříže Dana Krejčová a Dana Krtková za Klub důchodců,  přání, aby bylo vyznačené stání v ulicích B. Němcové a Sokolské, před pekárnou, ale i požadují vyřešení situace s parkováním kolem TRW-DAS, kde vozy stojí na trávě.

K tomu Radovan Kubek vyzval vedení města k zamyšlení, jakým směrem se chce město ubírat, aby se zadalo zpracování generelu a stanovila se priorita, zda budou ve městě auta, nebo se bude chodit pěšky. „Jenom záchytná parkoviště na okraji města nemají smyslu, pokud jim chybí návaznost na městskou dopravu. To nám tam jinak zůstanou pouze kamiony," doplnil Radovan Kubek.

Plácek u zámku

Jako červená niť se celou diskuzí táhla myšlenka, proč neparkovat na „plácku" na horním náměstí, kde byl v minulosti zbouraný dům. To je však podle starosty  Vlastislava Štěpána poměrně lukrativní pozemek města, kde se čeká na vhodného investora. „Vždyť to ani nemusí být vyasfaltované, jen to udělat zkušebně, aby bylo možné, až město bude potřebovat, to vrátit," naznačila možnost Miloslava Slavíková. V reakci na to starosta připustil, že o této možnosti je možné uvažovat.

„Bohužel, na rozdíl třeba od Jindřichova Hradce nemáme dvory a žádné jiné prostory, kde by bylo možné parkovat. Když ale řekneme A, kde se parkovat nebude, musíme říci i B, kde ano. Můžeme přehodnotit určité prostory, ale všechno je to o jejich dostupnosti," zdůraznil starosta Vlastimil Štěpán.

Platit či ne

Také k otázce zpoplatnění stání na Palackého padaly různé názory. Mladší generace se přikláněla ke snížení doby bezplatného stání ze současných dvou hodin na 60 minut, čímž by se zvýšila obrátkovost parkoviště. Další diskutující jim oponovali, že za hodinu se toho moc nevyřídí.

Nakonec panovala téměř shoda v tom smyslu, že v centru města není situace s parkováním až tak neúnosná.

„Zhruba do roka by se vrátily náklady na pořízení parkovacích automatů, ale my jako město chceme být vstřícní k lidem, kteří k nám přijíždějí a nechceme je připravovat o peníze," shrnuje Štěpán.

názory, které zazněly u kulatého stolu:

- Kdybychom jezdili na koních, budeme řešit jiná témata.
- Před válkou bylo auto raritou, v 80. letech měla každá rodina jedno. Dnes se situace změnila, aut přibylo, ale ulice a chodníky zůstávají stejné.
- Kde je hezké bydlení, měli by tam parkovat jen ti, co tam bydlí.
- V ulici Dlouhá by měl být zákaz parkování, sanita má co dělat. A kdyby hořel v Jiráskově ulici byt, tak se tam hasiči ani nedostanou.
- Chci se zeptat, kde by se mělo v ulici Dlouhá parkovat. Když vystoupím večer se dvěma dětmi a taškami, tak mám dát auto ke koupališti? To nechci absolvovat.
- Každý che zaparkovat co nejblíže svému cíli, takže řešit centrum.
- V Dačicích máme smůlu, že všechno je v centru, a tak nemá smysl dělat vzdálená záchytná parkoviště.
- Bezplatné parkování v centru je deviza Dačic. Tam, kde to odbourali, jsou centra měst prázdná. Takhle to teď mají třeba v Jemnice, Telči či ve Slavonicích.

Autor: Lenka Novotná

9.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení