VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dechovému souboru Rybenka by bylo 90 let

Třeboň - Jaká je vlastně historie a vznik hudebního dechového souboru Rybenka, známého a populárního souboru nejen na okrese, ale i naší republice a v zahraničí?

23.3.2014
SDÍLEJ:

KAPELNÍK dechovky Rybenka a její zakladatel Antonín Špíka vedl tento soubor 51 let. Jeho životním krédem bylo: Dechová hudba, to je můj život.Foto: archiv M. Krále

V roce 1924 se nedaleko Třeboně v malé obci Branná sešlo sedm mladých chlapců – muzikantů, kteří po předchozím učení na své hudební nástroje měli zájem hrát ve své muzikantské partě. Protože všichni členové party pocházeli z Branné, začalo se říkat této partě „Braňáci" a jejího vedení se ujal Antonín Špíka, a to ve věku pouhých 15 let. Po celý svůj život byl muzikantem tělem i duší a to při každé příležitosti.
Činnost party muzikantů „Braňáků" BYLA od samého počátku velice všestranná. Hrávali na vesnických zábavách a plesech, o poutích, výletech a ostatních zábavách, při různých slavnostech, při odvodech branců a také i na pohřbech. V době války byla veřejná činnost a zábavy zakázány, ale soubor se přesto scházel, sice si jen občas zahráli pro sebe, aby nezapomněli „muzicírovat".

Po skončení války se soubor rozšiřuje na desetičlenný. V době reorganizace hudebních souborů v roce 1951 se stalo prvním zřizovatelem této hudby Spotřební družstvo – Jednota v Třeboni, kde v té době kapelník Antonín Špíka pracoval jako řidič. Pod Jednotou hrál soubor 10 let a to až do té doby, než došlo k reorganizaci okresů a Jednota s přestěhovala do Jindřichova Hradce.
Přešli pod rybáře
Na základě tohoto došlo k převedení souboru k novému zřizovateli, kterým se stal ZV ROH Státního rybářství Třeboň a k tomuto došlo v roce 1964. Třeboňští rybáři měli o soubor opravdový zájem, a tak není divu, že za pomoci odborové organizace a jejich významné podpory dostali členové souboru nové rybářské uniformy a stali se čestnými příslušníky cechu rybářského. Obdrželi také nové hudební nástroje a moderní zvukovou aparaturu a soubor dostal též nový název „Rybenka", a to od roku 1965. Se souborem Rybenka začala zpívat také celá řada zpěváků.

Repertoár dechového hudebního souboru Rybenka byl velice různorodý. Hrál skladby známých pražských a moravských autorů, ale hlavně skladby jihočeských autorů, a to Ády Doška, Ladislava Kubeše, Vladimíra Fuky, Jana Lipolda a řady dalších. Nescházely skladby populární Moravanky, ale také melodie moderních tanečních rytmů. Kvalita souboru se postupně zvyšovala a dostávalo se mu uznání a stal se tak garantem dobré dechové i taneční hudby.
Soubor mohl být proto vybrán na různé akce a na reprezentaci rybářského cechu. Mohli jsme jej vidět na obrazovkách Čs. televize, na filmových plátnech, na různých akcích Státního rybářství a ÚV odborového svazu pracovníků zemědělství pořádaných u nás i v zahraničí. Rybenka se tak stala dobrým reprezentantem rybářského cechu a dobré dechové hudby.
Hráli nejen doma
Z významnějších akcí, kde Rybenka účinkovala, je možné uvést např. soutěžní pořad Čs. televize v meziokresní soutěži měst Jindřichův Hradec a Nitra, záběr z výlovu rybníka Rožmberk pro film určený na světovou výstavu do Japonska, barevný film s názvem „Okolo Třeboně", kde hlavní roli vytvořil sám bývalý kapelník Antonín Špíka. Byla to i účast s vystupováním na zájezdech v řadě měst bývalé NDR (Berlín, Lipsko, Bautzen, Veimar). Rybenka vystupovala také v mezinárodním programu televize NDR, kde spolu se slovenským souborem „Lomničan" obdrželi za svoje vystoupení zlatou medaili televize NDR. Nelze opomenout účast v průvodu na celostátních dožínkách v Praze, na výstavišti v Brně, rovněž i pravidelná účast na celostátní výstavě „Země živitelka" v Českých Budějovicích.

Velice oblíbené byly nedělní koncerty v třeboňském zámeckém parku a před lázeňskými areály Aurora a Bertiny lázně. Byla to také účast na vystoupení v Rakousku, Francii, Holandsku, kde všude slyšeli posluchači pravou českou dechovou hudbu, která dokázala posluchače potěšit a rozveselit.
Odchod kapelníka
Po dlouholetém vedení souboru Rybenky Antonínem Špíkou mu v roce 1975 zákeřná nemoc znemožnila další práci při vedení souboru a též i hraní. Byl výborným křídlovákem. Své nemoci v květnu 1976 podléhá a na jeho poslední cestě do muzikantského nebe jej přišlo vyprovodit 40 muzikantů a zahráli mu jeho nejoblíbenější píseň. Vzdali tak poctu muzikantovi a kapelníkovi, který tento soubor řídil po celých 51 roků.

Po odchodu Antonína Špíky nastoupil na jeho místo Jaroslav Velek, do té doby bubeník souboru. Začal s dechovkou „Braňáků" hrát v roce 1950, když mu bylo 15 let, kdy vystřídal u bicích nástrojů svého bratra Karla, který ho do obsluhy bicí soupravy poctivě zaučil. Od této doby účinkuje stále, a to po dobu nepřetržitých 46 let. Bubnům zůstal věrný i v době vojenské základní služby, která byla pro něj dobrou školou.
Dohráli v roce 1996
Dechová hudba Rybenka pod jeho vedením měla vždy snahu uspokojovat své příznivce, a to jak dobrými výkony, tak pěknými písničkami. Všichni měli vždy snahu hrát tak, aby se lidi pobavili a rádi se k nim vraceli.
Členové Rybenky věděli dobře, že se dechová hudba stále líbí, a to jak mladší, tak i starší generaci a přitahuje všechny ty, kteří si rádi poslechnou dobrou dechovou hudbu a písničky. Umět lidi pobavit a rozveselit, to bylo vždy cílem všech členů a dobře také reprezentovat českou dechovou hudbu, soubor Rybenku a také město Třeboň.

Soubor se ale také potýkal s problémy. Dlouholetí a starší členové odcházeli a bylo nutné hledat nové, a to nebyl vůbec jednoduchý úkol. Přes velkou snahu kapelníka Jaroslava Velka byla Rybenka nucena ukončit svou činnost v roce 1996 z důvodů úmrtí celé řady muzikantů, kdy z dvanácti jich zůstalo jen pět.
Další ránou pro zbytek dechového souboru byl náhlý odchod Jaroslava Velka do muzikantského nebe v roce 2002 a to byl definitivní konec Rybenky, která by v letošním roce oslavila 90. výročí svého založení.   

Miroslav Král

Autor: Redakce

23.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení