VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Desáté výročí oslaví spolek bálem

Třeboň -Předsedkyně Spolku přátel Třeboně Jiřina Psíkovápřipravuje společně s kolegy výstavu obrazů seníků.

13.1.2011
SDÍLEJ:

Předsedkyně Spolku přátel Třeboně Jiřina Psíková.Foto: Deník/ Stanislava Koblihová

Archivářka a předsedkyně Spolku přátel Třeboně (SPT) Jiřina Psíková se založenýma rukama rozhodně nesedí. Před vánočními svátky připravovala vánoční expozici v třeboňském muzeu, jehož je SPT zakladatelem a provozovatelem. V současné době vrcholí přípravy na Spolkový ples, který se uskuteční v sobotu 15. ledna ve společenském sále třeboňské Besedy.

„Spolek přátel Třeboně vznikl přesně před deseti lety, v lednu 2001, kdy jsem pracovala jako ředitelka Okresního archivu v Jindřichově Hradci. Do funkce předsedkyně spolku jsem byla zvolená na první valné hromadě a jsem v ní dosud,“ vysvětlila Jiřina Psíková.

S myšlenkou na založení SPT podle ní přišla společnost příznivců Třeboně a Třeboňska, která se utvářela kolem nakladatelství Carpio.
„Byli to lidé, kteří se zajímali o třeboňskou historii, krajinu a přírodní krásy. Už tenkrát vznikla myšlenka na znovuobnovení městského muzea. Dlouho pro ně však nebyl vhodný prostor, až v roce 2008 jsme dostali od vedení města nabídku na pronájem prostor v prvním patře staré radnice, kde od června téhož roku muzeum funguje,“ upřesnila Jiřina Psíková.

Na současné podobě muzea se podílela od samého počátku. Stálé expozice galerie a fotografií zmizelé Třeboně byly postupně rozšiřovány o expozici staré školy, výstavu věnovanou církevnímu odkazu od středověké Třeboně až po současnost, která se podle Jiřiny Psíkové stala lapidáriem originálů významných třeboňských památek. Přibyla i expozice měšťanské společnosti 19. století, která bude do příští sezony rozšířená i exponáty zapůjčené z Jihočeského muzea, a výstava praporů Sokola a pěveckého sboru Pěslav – Ozvěna.

„Vloni přišlo 1200 návštěvníků, což je stejný počet jako rok předchozí. Je to příjemné vzhledem k tomu, že přicházeli jak místní lidé, tak z okolí Třeboně, ale i ze zahraničí. Jen na konci roku na Vánoce v muzeu přišlo 300 návštěvníků,“ doplnila Jiřina Psíková.

K desátému výročí založení spolku připravili jeho členové První Spolkový bál. „O plesu jsme uvažovali už několik let, ale v Třeboni nebyly vhodné prostory pro uspořádání plesu, který by měl spíš komorní ráz. Otevřením sálu v zrekonstruované Besedě se prostory naskytly. Spolkovým bálem chceme navodit atmosféru starých bálů, takže předtančení bude v podání skupiny historických tanců Campanello, jejíž členové předvedou tance z 19. století v dobových kostýmech,“ upřesnila Jiřina Psíková.

Dobové kostýmy budou vítané u všech návštěvníků plesu. Členové SPT, ale i divadelního spolku Kajetán, si je už připravují. Organizátoři přizvali i členy dalších neziskových organizací v Třeboni a i když nejsou dobové kostýmy podmínkou, zřejmě se jich na bále objeví hodně.
S muzeem však má SPT na letošní rok ještě další plány. „Chtěli bychom uspořádat výstavu v rámci Rožmberského roku Po stopách Petra Voka v Nizozemsku. Znamenalo by to uspořádat zájezd do Nizozemí a na výstavu pak použít fotodokumentaci míst, která Petr Vok navštívil v roce 1562–3, jak vypadají dnes. Ale na to se nám zatím nepodařilo získat finanční podporu,“ nastínila Jiřina Psíková.

Dalším originálním plánem SPT je angažovanost v revitalizaci seníků na Mokrých lukách. „V létě chceme uspořádat výstavu obrazů třeboňských seníků, které byly a jsou stále velkou inspirací pro profesionální, ale i amatérské výtvarníky. Chceme proto požádat jednotlivce z řad veřejnosti o zapůjčení obrazů z jejich domácností. Jsem přesvědčená, že to bude zajímavá podívaná,“ řekla Jiřina Psíková.

Provozování muzea se SPT podle ní daří jen díky pracovitému kolektivu, který se stará o přípravu výstav či o úklid. „Město nám pronajímalo prostory zdarma a hradilo energie. SPT zajišťuje provoz expozice, který musel vydělat na honoráře pokladních. Vytvořil se skvělý kolektiv lidí, kteří tam pracují za minimální odměnu a většinou také bez nároku na honorář. Bez nich by to nešlo,“ uzavřela Jiřina Psíková.

Autor: Stanislava Koblihová

13.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení