VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Desítky stromů v městském parku mají jít k zemi

Jindřichův Hradec – Do Husových sadů zamíří ve středu odpoledne jindřichohradečtí radní, aby se přímo na místě seznámili se stavem zeleně v městském parku.

7.12.2009 1
SDÍLEJ:

Městský park je místem, kde se pohybuje nejen hodně lidí, ale i dětí. Nebezpečné stromy proto mají zmizet. Foto: archiv Deník

Ten je totiž podle vyjádření odborné komise dendrologů velmi špatný.
Podle sdělení místostarosty městského úřadu Alfreda Němce se jedná o desítky stromů, jejichž stav odborníci ohodnotili jako nebezpečný.

V první etapě má přijít na řadu kácení právě v Husových sadech, a to, vzhledem k období vegetačního klidu, pokud možno rychle. „Větve tam padají i za úplného bezvětří. Nedávno jedna poškodila lavičku. Chodí tam hodně dětí, je tam velký provoz. Oddalování nic neřeší, odpovědnost má město,“ vysvětlil místostarosta.

Že se bude kácet, je s ohledem na bezpečnost a odborné posudky v tuto chvíli už jisté a nic na tom nemá změnit ani petice, kterou radnice obdržela. „Podepsalo ji asi 400 lidí. Víme, že je to citlivá věc, a proto uspořádáme diskusi s občany na webu města, případně besedu s odborníky na Střelnici, aby situaci vysvětlili. Park je stoletý a je známo, že třeba kaštany víc než sto let nevydrží,“ uvedl Alfred Němec.

„Vedli jsme zrovna děti do domu dětí, když nás zastavila paní a ptala se, jestli chceme, aby se ty krásné stromy kácely. Tak jsem jí petici podepsala, ale nic víc o tom nevím,“ uvedla Hana Pragerová, jedna z těch, jejíž podpis na petici figuruje.

Podle místostarosty Němce se objevují názory, že by revitalizace parku měla přijít vzápětí po pokácení: „Znamenalo by to odfrézování pařezů, aby se vytvořily plochy pro nové osázení. A třeba i v jiném stylu.“

Již nyní se ví, že obnova celého městského parku bude věcí nákladnou, nejen s ohledem na pracnost, ale třeba i proto, že jeden mladý a již vzrostlý stromek vyjde na 15 až 20 tisíc korun.

„S ohledem na budoucí generace je to ale nutné, vždyť park je stále plný dětí,“ dodal Alfred Němec. Ve druhé etapě má přijít na řadu zbytek parku.

Autor: Jana Hýbková

7.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení