Ten je totiž podle vyjádření odborné komise dendrologů velmi špatný.
Podle sdělení místostarosty městského úřadu Alfreda Němce se jedná o desítky stromů, jejichž stav odborníci ohodnotili jako nebezpečný.

V první etapě má přijít na řadu kácení právě v Husových sadech, a to, vzhledem k období vegetačního klidu, pokud možno rychle. „Větve tam padají i za úplného bezvětří. Nedávno jedna poškodila lavičku. Chodí tam hodně dětí, je tam velký provoz. Oddalování nic neřeší, odpovědnost má město,“ vysvětlil místostarosta.

Že se bude kácet, je s ohledem na bezpečnost a odborné posudky v tuto chvíli už jisté a nic na tom nemá změnit ani petice, kterou radnice obdržela. „Podepsalo ji asi 400 lidí. Víme, že je to citlivá věc, a proto uspořádáme diskusi s občany na webu města, případně besedu s odborníky na Střelnici, aby situaci vysvětlili. Park je stoletý a je známo, že třeba kaštany víc než sto let nevydrží,“ uvedl Alfred Němec.

„Vedli jsme zrovna děti do domu dětí, když nás zastavila paní a ptala se, jestli chceme, aby se ty krásné stromy kácely. Tak jsem jí petici podepsala, ale nic víc o tom nevím,“ uvedla Hana Pragerová, jedna z těch, jejíž podpis na petici figuruje.

Podle místostarosty Němce se objevují názory, že by revitalizace parku měla přijít vzápětí po pokácení: „Znamenalo by to odfrézování pařezů, aby se vytvořily plochy pro nové osázení. A třeba i v jiném stylu.“

Již nyní se ví, že obnova celého městského parku bude věcí nákladnou, nejen s ohledem na pracnost, ale třeba i proto, že jeden mladý a již vzrostlý stromek vyjde na 15 až 20 tisíc korun.

„S ohledem na budoucí generace je to ale nutné, vždyť park je stále plný dětí,“ dodal Alfred Němec. Ve druhé etapě má přijít na řadu zbytek parku.