Český červený kříž v Jindřichově Hradci sdružuje kolem stovky dětí a mladých lidí. Jsou rozmístěni v Mládeži ČČK JH a v Místních skupinách, z nichž konkrétně 3. Místní skupina má za své členy samé mladé lidi zhruba do věku 28 let.

„Mladými zdravotníky se mohou stát děti již od první třídy, tedy od věku šesti let,“ uvedla předsedkyně 3. Místní skupiny Oblastního spolku ČČK Jitka Čechová .

Pravidelné schůzky mladých zdravotníků se konají každých 14 dnů vždy v pátek v „Bílém domě“.

Jednotlivé základní školy mají na svých školách kroužky Mladých zdravotníků, vycházející z norem Mladý zdravotník I. a II. stupně. Mladí zdravotníci se pak v pětičlenných týmech účastní soutěží, takzvaných Hlídek mladých zdravotníků.

Okresní soutěž se v J. Hradci koná pravidelně vždy v květnu, krajské soutěže poté většinou v červnu.

„Letos se Hlídce mladých zdravotníků podařilo zvítězit v krajské soutěži a postoupili do republikové soutěže,“ usmívá se Jitka Čechová.
Ostatní typy soutěží pro starší mládež byly již bohužel zrušeny. „Dříve se konaly soutěže pro zdravotníky juniory. Nyní se udržely pouze soutěže mladých zdravotníků pro děti do 9. třídy,“ posteskla si Čechová.

Český červený kříž pořádá v Lomech u Kunžaku Okresní studijní střediska s několikadenní intenzivní výukou první pomoci.

„Děti se seznámí se základy anatomie a fyziologie lidského těla, s poskytováním první pomoci, důraz je kladen především na praktickou výuku,“ vysvětluje Jitka Čechová. Celý kurz je zakončen zkouškami a děti odjíždějí s titulem Mladý zdravotník I. či II. stupně.

„Pro starší děti ve věku 15 až 18 let pořádáme Krajská studijní střediska taktéž v Lomech u Kunžaku. Zde je pobyt delší a při výuce jdeme více do hloubky,“ dodala Čechová.

Český červený kříž organizuje také čtrnáctidenní letní tábory pro děti s diagnózou enuresis nocturna (noční pomočování) a též pro děti s vadným držením těla. Tábory jsou plné her, soutěží a zábavy.

Další aktivitou ČČK jsou školení první pomoci. Zájemci se mohou zúčastnit od krátkých čtyřhodinových školení o první pomoci až po čtyřicetihodinovou normu Zdravotníka zotavovacích akcí. Absolventi tohoto kurzu se mohou zúčastnit táborů a dalších zotavovacích akcí jako právoplatní zdravotníci.

Děti se v Červeném kříži naučí kompletní poskytování laické první pomoci, dozví se též o historii Červeného kříže, o anatomii a fyziologii lidského těla, poznají spoustu kamarádů a odnáší si hezké zážitky.

„Je krásné pracovat s dětmi, protože jsou velmi otevřené a bezprostřední, nemají problém s ošetřením jakékoliv poranění, do všeho se vrhají po hlavě,“ říká Jitka Čechová.

Menší děti podle jejích slov baví spíše obvazová technika, starší osloví nejčastěji polohování raněných a resuscitace, především umělé dýchání.
„Snažíme se spoustu věcí vysvětlit a podat formou hry a klademe důraz na praktickou část výuky, která většinu dětí i mladých osloví daleko více než holá teorie,“ popisuje Čechová systém práce s dětmi a mládeží.

K nácviku první pomoci mají mladí zdravotníci k dispozici bohaté vybavení. „Například resuscitační anduly Anne, vakuové dlahy na končetiny, celotělovou vakuovou dlahu, obvazový kufr, nosítka pro transport, ambu vaky, krční límce, obvazový materiál, autolékárničky a mnoho dalšího. Veškerý materiál zapojujeme do výuky,“ dodává Jitka Čechová.

Kdo by se chtěl stát mladým zdravotníkem, může kontaktovat Jitku Čechovou na adrese cechova.jh@centrum.cz.