VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti se nenudí: Představujeme mladé zdravotníky

Jindřichův Hradec - V prvním díle nové rubriky zavítáme mezi děti a mládež z Českého červeného kříže

3.10.2011
SDÍLEJ:

V Českém červeném kříži se děti naučí poskytovat první pomoc. Na snímku z akce Cesta mezi paragrafy jsou Luděk Tejčka (vpravo) a Tomáš Zeman při resuscitaci utonulého. Foto: Jitka Čechová

Český červený kříž v Jindřichově Hradci sdružuje kolem stovky dětí a mladých lidí. Jsou rozmístěni v Mládeži ČČK JH a v Místních skupinách, z nichž konkrétně 3. Místní skupina má za své členy samé mladé lidi zhruba do věku 28 let.

„Mladými zdravotníky se mohou stát děti již od první třídy, tedy od věku šesti let,“ uvedla předsedkyně 3. Místní skupiny Oblastního spolku ČČK Jitka Čechová .

Pravidelné schůzky mladých zdravotníků se konají každých 14 dnů vždy v pátek v „Bílém domě“.

Jednotlivé základní školy mají na svých školách kroužky Mladých zdravotníků, vycházející z norem Mladý zdravotník I. a II. stupně. Mladí zdravotníci se pak v pětičlenných týmech účastní soutěží, takzvaných Hlídek mladých zdravotníků.

Okresní soutěž se v J. Hradci koná pravidelně vždy v květnu, krajské soutěže poté většinou v červnu.

„Letos se Hlídce mladých zdravotníků podařilo zvítězit v krajské soutěži a postoupili do republikové soutěže,“ usmívá se Jitka Čechová.
Ostatní typy soutěží pro starší mládež byly již bohužel zrušeny. „Dříve se konaly soutěže pro zdravotníky juniory. Nyní se udržely pouze soutěže mladých zdravotníků pro děti do 9. třídy,“ posteskla si Čechová.

Český červený kříž pořádá v Lomech u Kunžaku Okresní studijní střediska s několikadenní intenzivní výukou první pomoci.

„Děti se seznámí se základy anatomie a fyziologie lidského těla, s poskytováním první pomoci, důraz je kladen především na praktickou výuku,“ vysvětluje Jitka Čechová. Celý kurz je zakončen zkouškami a děti odjíždějí s titulem Mladý zdravotník I. či II. stupně.

„Pro starší děti ve věku 15 až 18 let pořádáme Krajská studijní střediska taktéž v Lomech u Kunžaku. Zde je pobyt delší a při výuce jdeme více do hloubky,“ dodala Čechová.

Český červený kříž organizuje také čtrnáctidenní letní tábory pro děti s diagnózou enuresis nocturna (noční pomočování) a též pro děti s vadným držením těla. Tábory jsou plné her, soutěží a zábavy.

Další aktivitou ČČK jsou školení první pomoci. Zájemci se mohou zúčastnit od krátkých čtyřhodinových školení o první pomoci až po čtyřicetihodinovou normu Zdravotníka zotavovacích akcí. Absolventi tohoto kurzu se mohou zúčastnit táborů a dalších zotavovacích akcí jako právoplatní zdravotníci.

Děti se v Červeném kříži naučí kompletní poskytování laické první pomoci, dozví se též o historii Červeného kříže, o anatomii a fyziologii lidského těla, poznají spoustu kamarádů a odnáší si hezké zážitky.

„Je krásné pracovat s dětmi, protože jsou velmi otevřené a bezprostřední, nemají problém s ošetřením jakékoliv poranění, do všeho se vrhají po hlavě,“ říká Jitka Čechová.

Menší děti podle jejích slov baví spíše obvazová technika, starší osloví nejčastěji polohování raněných a resuscitace, především umělé dýchání.
„Snažíme se spoustu věcí vysvětlit a podat formou hry a klademe důraz na praktickou část výuky, která většinu dětí i mladých osloví daleko více než holá teorie,“ popisuje Čechová systém práce s dětmi a mládeží.

K nácviku první pomoci mají mladí zdravotníci k dispozici bohaté vybavení. „Například resuscitační anduly Anne, vakuové dlahy na končetiny, celotělovou vakuovou dlahu, obvazový kufr, nosítka pro transport, ambu vaky, krční límce, obvazový materiál, autolékárničky a mnoho dalšího. Veškerý materiál zapojujeme do výuky,“ dodává Jitka Čechová.

Kdo by se chtěl stát mladým zdravotníkem, může kontaktovat Jitku Čechovou na adrese cechova.jh@centrum.cz.

3.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení