VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do koalice na jihu půjdeme s komunisty, rozhodli sociální demokraté

Jižní Čechy - Jedenáct mandátů v krajském zastupitelstvu si sociální demokraté rozdělí s komunisty v poměru osm ku třem.

6.11.2012 13
SDÍLEJ:

V příštích čtyřech letech budou vládnot spolu: lídři ČSSD Jiří Zimola (vpravo) a KSČM Petr Braný.Foto: Deník/ Václav Pancer

Životy Jihočechů bude v příštích čtyřech letech řídit levicová vláda.

Sociální demokraté, kteří zvítězili v nedávných krajských volbách, si v pondělí večer po tříhodinové debatě členů stranického krajského výkonného výboru a klubu zastupitelů vybrali za koaličního partnera komunisty.

Další žhaví kandidáti na obsazení křesel v krajské radě, a sice hnutí Jihočeši 2012 spolu s lidovci, se tedy zhostí opoziční role. Stejně jako TOP 09, s níž sociální demokraté odmítali jednat o případné koalici, a ODS, která v krajských volbách utrpěla debakl.

Zatímco v případě spolupráce ČSSD s Jihočechy a KDU-ČSL by si strany rozdělily křesla v radě v poměru sedm pro sociální demokracii ku čtyřem pro dvě spolupracující pravicově zaměřené strany, v koaliční smlouvě ČSSD a KSČM bude zakotveno rozdělení mandátů v poměru 8:3.

Poměr rozdělení křesel v krajské radě ale prý nebyl hlavním kritériem, podle něhož se sociální demokraté při výběru koaličního partnera řídili.

„Zásadní byl fakt, že v současné době krize chceme pracovat ve prospěch Jihočeského kraje, nikoliv politikařit a domlouvat kompromisy," zdůraznil lídr ČSSD a hejtman Jiří Zimola s tím, že podle sociálních demokratů zejména hnutí Jihočeši 2012 nedokáže nabídnout dlouhodobou sourodost důležitých stanovisek.

„Hnutí tvoří mnohdy úspěšní komunální politici. Ti jsou však nyní podle našeho mínění ideově nezakotvení a v budoucnu by mohlo být pracné přijímat některá důležitá rozhodnutí," doplnil Jiří Zimola.

Jihočeši 2012 jsou podle slov jejich lídra Luboše Průši připraveni zhostit se opoziční role, stejně jako lidovci.

„To, proč se sociální demokraté rozhodli tak, jak se rozhodli, musejí zdůvodnit oni. My jsme jim ve všem vyšli vstříc a nabízeli jsme funkční rozvojovou nekorupční koalici," poznamenal Luboš Průša. Doplnil, že v opoziční roli alespoň budou Jihočeši a lidovci moci obnovit spolupráci s TOP 09/Starostové a nezávislí, s nimiž přestali společně jednat o povolebním uspořádání na základě požadavku sociálních demokratů.

Pokud by ČSSD kývla na koalici s Jihočechy a lidovci, pak si poslední dvě jmenované strany měly v radě rozdělit čtyři posty, z toho tři uvolněné. „Z nich rezorty ekonomiky a životního prostředí měly být pro nás a školství a kultura pro KDU-ČSL," řekl Průša.

Lídr komunistů Petr Braný byl s rozhodnutím sociálních demokratů spokojen. „Naplnil se náš plán číslo dvě. Námi navrhované poměrné zastoupení v radě se nepodařilo prosadit, ale nakonec vyšla spolupráce s ČSSD, s níž jsme dospěli k programové i personální shodě," dodal Petr Braný.

Ten společně se svým protějškem z ČSSD Jiřím Zimolou podepíše koaliční smlouvu ve čtvrtek. „Návrh už máme, nyní ho musíme doladit," řekl Jiří Zimola.

V pátek se pak poprvé sejdou nově zvolení krajští zastupitelé a na svém ustavujícím zasedání oficiálně potvrdí ve funkcích hejtmana, jeho náměstky a další navržené členy rady.

Jaké bude složení rady Jihočeského kraje

Poměr radních 8 ČSSD : 3 KSČM
Hejtman Jiří Zimola (ČSSD), 1. náměstkyně hejtmana Ivana Stráská (ČSSD) – zdravotnictví, 2. náměstek hejtmana Jaromír Slíva (ČSSD) – regionální rozvoj. Uvolnění radní: doprava Antonín Krák (ČSSD), finance Jaromír Novák (ČSSD), školství a kultura Vítězslava Baborová (KSČM), venkov, zemědělství a životní prostředí Václav Kučera (KSČM).
Ostatní členové neuvolnění, o konkrétních jménech se ještě bude debatovat.

Ohlasy na spolupráci ČSSD s KSČM

"Kdo chce kam, pomozme mu tam," nechtěl svůj komentář dále rozvádět lídr kandidátky ODS do krajských voleb a stranický kandidát na hejtmana Tomáš Jirsa.

"Jsem zklamán. Dříve jsem si nemyslel, že se někdy dožiji konce komunismu. Teď, po padesátce, jsem si zase nemyslel, že se někdy dožiji jeho návratu. A je to tady. I když odhlédnu od politiky a na věc se budu dívat jen z odborného a profesního hlediska, musím říct, že kraji by byla více prospěšná nekomunistická koalice." Krajský zastupitel za hnutí Jihočeši 2012 a starosta Tábora Jiří Fišer.

Hudební skladatel Ladislav Faktor řekl: "Na spojení ČSSD a KSČM v Jihočeském kraji mohu říct jediné: Je to peklo! Nikdy bych nevěřil, že komunisté budou po 23 letech zpátky u moci. Oni se sice tváří, že se změnili, ale to jim věří jen málokdo. A že komunisté nabídli integrální partnerství? Takové výroky pana Zimoly jsou směšné."

"Je to, zdá se, očekávané," poznamenal lídr kandidátky TOP 09/STAN do krajských voleb Zdeněk Bezecný a dodal: "Možnost uzavřít koalici s někým jiným než s komunisty sociální demokraté měli. Je to volba ČSSD a také volba Jiřího Zimoly. Zvítězil jeho pragmatismus. Divím se tomu vzhledem ke vzdělání v oboru historie, které pan hejtman má."

Loučovický výtvarník František Tácha sdělil: "Nadšený z toho nejsem, mrzí mě, že se sociální demokraté nedohodli nějak jinak. Lidé asi budou nadšeni z toho sociálního blahobytu, který nás teď čeká. Ale neměli by zapomenout na to, že když se peníze někde rozhazují, jinde musejí zákonitě chybět."

"Koalice ČSSD a KSČM je otřesná záležitost," míní studentská aktivistka v roce 1989 a podnikatelka Monika Němcová. Dodala: "Ale očekávat se to dalo. Od vedení ČSSD je to čistě pragmatické řešení. Sametovou revoluci z roku 1989 si můžeme strčit za klobouk a zachrastit si u toho doma svazkem klíčů."

Autor: Martin Tröster, Luboš Dvořák

Jste spokojeni se složením nové krajské dvojkoalice, kterou tvoří ČSSD a KSČM?

Ano, složení dvojkoalice odráží výsledky voleb

60 %

Ne, ČSSD měla dát přednost jiným koaličním partnerům

40 %

Hlasovalo: 539

Anketa byla ukončena

6.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení