Ředitelé škol litují, že přijdou o možnost zdarma získat srovnání žáků. Společnost, která testy provádí, se totiž soustřeďuje na státní maturity.


„Naši studenti dosahují poměrně dobrých výsledků. jsme zvyklí na testy Cermat, ale vzhledem k tomu, že připravují státní maturity, tak testy nebudou,“ vysvětlil ředitel Gymnázia Dačice Aleš Morávek. Podle jeho slov škola nepřihlíží k výsledkům těchto testů ani u přijímacích zkoušek, a to ani v tomto školním roce ani v minulosti.

S testy, které pro školáky připravuje Cermat, mají dobré zkušenosti i na 1. základní škole v Jindřichově Hradci. I tady litují, že v tomto roce nebudou, vloni byly totiž testy pro školy zdarma.

„Minulý týden dělali deváťáci Scio testy. Zatím ale neznáme výsledky. Je to však poměrně drahá záležitost, i proto jsme vybrali levnější verzi,“ uvedl ředitel školy Petr Nechvátal.

Podle jeho vyjádření nemůže škola vzhledem k ceně testovat všechny žáky. Testy pro deváté ročníky přišly na částku přesahující pět tisíc korun.

„Vzpomínám si, že jsme byli jedni z prvních ročníků, kteří testy v začátcích psali. Dobře si ale pamatuji, že otázky a úkoly byly často nesrozumitelné a z matematiky jsem byla úspěšná asi jen z dvaceti procent. Přitom mám dnes vystudovanou vysokou školu,“ zpochybnila testování Romana Kučerová z Jindřichova Hradce.

Své studenty nechává testovat i třeboňské gymnázium a podle ředitelky Jany Coufalové jsou s jejich výkony spokojení. Dosahují totiž nadprůměrných výsledků.

To potvrzují i výsledky říjnového testování společnosti Scio v celé České republice. Zatímco studenti prvních ročníků víceletých gymnázií vyřešili správně v průměru 71 procent matematických úkolů, žáci šestých tříd základních škol jen 46 procent.

Rozdíl ve výsledcích je způsoben výběrem lepších žáků v pátých třídách, ale také rychlejším tempem probírání učiva. Důležitou roli hraje i motivace, lenost, zájmy a podpora rodiny.