VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokumentarista sbírá další zkušenosti

Jindřichův Hradec -Student maturitního ročníku na Gymnáziu Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci Martin Mařík se věnuje hlavně technice, ke které se dostal díky domu dětí a mládeže (DDM) již v sedmi letech.

11.1.2011
SDÍLEJ:

Dokumentarista Martin Mařík.Foto: rodinný archiv

Nedávno také odpovídal ve Štafetě Deníku na otázky ředitele DDM Vladimíra Prokýška.
Od té doby se zúčastnil mnoha projektů, jež měl možnost dokumentovat nebo technicky zajišťovat. Všechny tyto události byly pro jeho osobu velkou zkušeností. V současné době se zaměřuje především na natáčení a focení akcí.
Věnuje se hlavně dokumentování. „Filmy jako takové jsem ještě bohužel netočil a myslím, že na to nemám zkušenosti. Nicméně, někdy se naskytne příležitost natočit nějaký snímek v podobě příběhu, ale k filmu to má ještě daleko,“ říká skromně Martin.
Ten se k těmto aktivitám dostal díky již zmíněnému domu dětí a mládeže, ale i díky velké podpoře od rodiny.
„Všechny nahrávky se snažím dělat tak, aby se líbily. Základy jsem se naučil na kroužcích domu dětí a mládeže, dále v kurzech fotografických i obecně mediálních, kterých jsem se zúčastnil. Dále mi samozřejmě pomáhá internet, v dnešním světě jsou diskuze perfektní možností získat informace a převzít zkušenosti,“ pokračuje mladý nadějný technik.

Jak je poznat z Martinových prací, vždy se snaží předávat dalším, které to zajímá, co umí. Možná také proto vede kroužek Natoč to, kde právě natáčí s dětmi události a dále záznam společně zpracovávají.

„S Miroslavem Rodem, vedoucím technického oddělení DDM, jsme založili filmový klub, který natáčí reportáže o činnosti domu dětí a jdou do vysílání Jindřichohradecké televize. Tato možnost je perfektní motivací pro děti a jsem moc rád, že můžeme s Jindřichohradeckou televizí spolupracovat,“ hodnotí Martin.
Dále natáčí vše, co mu přijde zajímavé. Například v této době se chystá natočit maturitní video své třídě a spolupracuje také s paralelním ročníkem, který požádal Martina také o natočení tohoto snímku.
„Snažím se využít každé možnosti získat další zkušenosti s herci. Na této práci není snad nic, co by mě nebavilo. Mohu komunikovat s lidmi, pracovat s technikou, poskytnout nějaký výsledek své práce konkrétním osobám a vidět jejich reakce. Asi za absolutní vítězství považuji situaci, kdy pouštím sestřihané video daným osobám a jim se to líbí, smějí se a užívají si to. Celé je to veliká výzva. Když ti někdo řekne, že by chtěl něco zdokumentovat a ty jsi to ještě nikdy nedělala, tak to jdeš prostě zkusit a dáš do toho všechno. Snažíš se, aby výsledek byl kvalitní,“ vypráví o své práci.
Natočit nebo nafotit je pouze část, jak Martin popisuje, práce s fotkami je relativně jednoduchá, akorát se zpracují barevně, popřípadě doladí a mohou se produkovat ven.

U videa je to složitější. Záznam je nutné zpracovat v reálném čase, to znamená, že pokud natáčí dvouhodinovou taneční besídku, tak čas u počítače nemůže zkrátit.
„Stejné je to u snímků, v nichž je potřeba složitějších střihů nebo sladění hudby s videem. Dalším problémem jsou autorská práva, z finančních důvodů musím vybírat hudbu, která je dostupná pro další šíření a není jí mnoho. Ale jak jsem již zmínil, pokud by to nebylo mým koníčkem, tak bych se tomu nevěnoval,“ informuje o další práci, kterou jeho koníček obnáší a pro laiky je těžce představitelná.
Podle fotografa a kameramana je na Jindřichohradecku spousta osob s kvalitními výsledky v tomto oboru.
„Za zmínku určitě stojí pan Šlechta, který točí a střihá pro Jindřichohradeckou televizi, vím, že se tomu věnuje s nadšením a má to zároveň jako koníčka, což je pro mě podstatné. Z fotografů bych určitě zmínil spolužáka Pepu Komárka, kterého jako fotografa obdivuji a jeho práce se mi doopravdy líbí. S focením jsem nikdy nedosáhl jeho kvalit, a když potřebuji nějakou radu, tak mi ochotně pomáhá,“ míní o situaci v našem regionu Martin, obdivovatel například fotografií Jana Saudka.

Martin by se chtěl po absolvování střední školy věnovat pracím technického směru. „Nejvíce bych si přál zůstat u natáčení, popřípadě střihání videí. Proto jsem podal přihlášku na FAMU, což je filmová škola v Praze. Uvidíme, jak to dopadne. Pokud by to nevyšlo, půjdu s největší pravděpodobností na studium informatiky,“ prozradil Deníku.

Lucie Shmiedová

11.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Blokově čištění ulic. Ilustrační foto.

Blíží se začátek čistění hradeckých ulic

Ilustrační foto

Řečice staví seniorské bydlení i cyklostezku

Kam se můžete v sobotu vydat za zábavou

Jindřichohradecko - Ještě nevíte, kam se v sobotu vypravit za zábavou? Vyberte si z našich tipů.

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Když o víkendu bolí zuby

Jindřichohradecko - Pokud vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc najdete na zubní pohotovosti v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies