VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domov Pístina: Padesátka je jenom začátek

Pístina – V letošním roce slaví Domov Pístina padesát let poskytování sociální služby.

10.11.2012
SDÍLEJ:

DOMOV pro dívky a ženy s mentálním postižením sídlil dříve v zámku ve Stráži nad Nežárkou. Snímek je zhruba z roku 1980. Foto: archiv domova

To, že se do další padesátky chystají s velkými plány, naznačuje téma oslav, kterým je projekt transformace sociálních služeb. Domov Pístina je jediným jihočeským poskytovatelem sociálních služeb, který touto velkou změnou projde.

„Všechno začalo v roce 1962 v zámku ve Stráži nad Nežárkou, kde byl tehdy vybudován ústav pro lidi s postižením a pečovaly o ně řádové sestry. Po restitucích se zařízení ze zámku přestěhovalo do nedaleké vesnice Pístina, kde jsme dosud. V současné době žije v domově 60 klientek ve věku 30 až 66 let, které podporuje 48 zaměstnanců," říká na úvod vedoucí Domova Pístina Aleš Adamec.

Ústav ve své historii obdržel různá uznání za nejlépe vyhodnocené zařízení v péči o mládež s mentálním postižením. Nutno ale podotknout, že tehdy se kvalita sociálních služeb posuzovala podle jiných měřítek než dnes. Pravdou je, že v minulosti se často musel život lidí se zdravotním postižením přizpůsobovat možnostem objektu a přáním jiných lidí. Dnes se již naštěstí postupuje obráceně a myslí se nejprve na potřeby těchto lidí. I přesto ale domov naráží na limity, které neumožňují stoprocentně respektovat individuální přání a potřeby jeho obyvatel.

„Představte si typický obrázek: šedesát žen od 30 do 66 let v jednom domě, v malé obci bez jakýchkoliv návazných služeb v místě, s různou mírou nutné asistence, kterou kvůli svému postižení potřebují," naznačuje Adamec. Tyto ženy tvoří celou jednu třetinu stálých obyvatel této obce, přestože ve skutečnosti obývají jen jedno číslo popisné. Nebydlí zde s žádnými muži. Některé se střídají o jednu koupelnu a toaletu s dalšími 20 ženami.

Další z nich denně dojíždí do více než 40 kilometrů vzdálené Žirovnice, kde mají stálé zaměstnání. Cestování autem se jim kvůli chybějícím spojům hromadné dopravy velmi prodraží. Jiné ženy práci nemají, protože v místě prostě není nebo jim není možné při práci poskytnout potřebnou asistenci. Pokud chtějí jet nakupovat, za zábavou nebo prostě jen mezi jiné lidi, pak jsou odkázány na asistenci zaměstnanců, volné auto a řidiče. Mohou jít i pěšky, ale všechno je tu daleko – třeba do většího města je to 15 kilometrů. Potřeby jedince se logicky kvůli zjednodušení přizpůsobují požadavkům kolektivu.

„Právě transformace sociálních služeb je pro nás a zejména pro klientky naší služby možnou cestou, jak z popsaných limitů vykročit. Vybudování domácností, kde počet obyvatel umožňuje dostatek soukromí, zapojení do běžné společnosti, možnost rozhodovat daleko více  o svém životě, to vše jsou věci, které transformace přinese lidem s postižením," pokračuje Aleš Adamec.

„Jsme si vědomi, že před celou společností stojí velký úkol přijmout lidi s postižením mezi sebe. A také proto jsme se rozhodli oslavy padesátiletého výročí věnovat právě transformaci a jejímu představení," doplnil Aleš Adamec.

Veřejnost se tak v několika městech může setkat s putovní výstavou a dalšími doprovodnými akcemi. Jednou z nich je i virtuální fotografická výstava. Ta vychází obsahem z probíhající putovní výstavy, jen ji v podstatě rozšiřuje tak, aby byla dostupná širší veřejnosti. Najdete ji na webu www.vystava.domovpistina.cz.

Autor: Redakce

10.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení