VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domov pro matky s dětmi dává šanci odrazit se

Políkno – Do azylového Domova pro matky s dětmi v Políkně, kam v úterý v rámci Dne otevřených dveří mohla nakouknout i veřejnost, se ženy dostávají z různých příčin.

14.9.2011
SDÍLEJ:

Domov pro matky s dětmi v Políkně. Den otevřených dveří. Na snímku vedoucí domova Radka Plucarová představuje nový záměr využít i půdní prostory.Foto: Deník/Lenka Novotná

Většinou tak zde nacházejí přechodné řešení v zoufalé a především finančně tíživé životní situaci.

„Bydlela jsem na sídlišti Vajgar, ale snížili mi sociální příspěvky a už jsem ten byt nemohla utáhnout, tak jsem to zkusila tady,“ uvedla včera jedna z obyvatelek domova v Políkně. Má tři děti a počty podle ní jsou jasné. Dříve měla na dávkách 11 tisíc a teď má 5500 korun a za byt 1 + 1 platila 7500 korun.

Druhá maminka již vystřídala několik azylových domů. Přiznává, že impulsem jejích dalších kroků byly neshody v rodině. Má jednu dceru, která chodí do školy.

„Finance jsou velice omezené, nemáme prostě na pořízení nějakého podnájmu. A složité je i najít si práci. Když už je nějaká šance, tak se ptají, co bude dál, když bydlím v azyláku, na jak dlouhou dobu budu pracovat,“ popisuje začarovaný kruh druhé žena.

Pochopitelně v nezáviděníhodné situaci jsou i děti matek v azylových domech, které pak často střídají školy a jejich prospěch i chování kolísá.
Obě ženy jsou ale v Políkně spokojené, i když musí dodržovat určitý režim a pravidla. „Dospělí mají večerku v deset a děti už v osm večer. Když přijdou ze školy, tak si musí udělat úkoly, připravit se na další den. To je pro ně moc dobře,“ dodávají obě matky.

Trápí je však skutečnost, že Políkno se nachází šest kilometrů od Jindřichova Hradce, není zde obchod, takže musejí do města autobusem. Ten ale jezdí jen třikrát denně a o víkendu vůbec.

A jakou vidí cestu ven? V domově pro matky mohou být jen rok. Chtějí si najít nějaký levný podnájem, ale ne vždy je snaha doplněná úsilím a také úspěchem. Jsou i klientky, které prostuputují od jednoho azylového domu ke druhému.

„Ale když si žena dokáže sehnat práci, najde si vlastní byt a řekne, že se hodně naučila právě v našem azylovém domě, tak z toho máme velkou radost a hlavně dobrý pocit, že naše práce má nějaký smysl,“ říká vedoucí domova Radka Plucarová.

Azylový dům totiž neslouží jen jako ubytovna, jak se mnozí mylně domnívají, ale zároveň podle zákona poskytuje klientům i poradenství v rámci jejich začleňování do přirozeného prostředí.

„Ženy v domově hodně pocházejí z narušené rodiny, mnohé si prošly jak dětskými, tak i výchovnými domovy, jejich původní rodiny nefungují a tudíž jim nemá kdo pomoci, když se dostanou do svízelné situace. Časty jim i chybí některé základní návyky jak se chovat, hospodařit s penězi a podobně,“ vysvětluje Plucarová.

Pokračuje, že právě získávání různých dovedností a znalostí slouží kurzy, které v domově jsou, ať již se jedná o vaření, práci na počítači či rukodělný.

Pobyt v azylovém zařízení v Políkně je na jeden rok, zájemkyně si podá žádost sama a nebo přes sociální péči. Z dávek, které má, hradí nájem, jako kdekoli jinde a pokud třeba nezaplatí, tak se vystavuje sankcím. Vlastně při vstupu do domova podepíše smlouvu, kde jsou zakotvené i povinnosti a z jejich neplnění vyplývající postihy.

Autor: Lenka Novotná

14.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
99

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení