VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dospělí si doplní vzdělání například v rybářství

Jindřichohradecko– Národní ústav odborného vzdělávání vPraze rozjíždí nový projekt celoživotního vzdělávání.

26.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Do něj je zapojeno pět středních škol z Jindřichohra­decka. Jedná se o vzdělávání dospělých se zaměřením na formálním uznání těch znalostí, které uchazeči sami nabyli během života, a to i mimo školu.

Některé jindřichohradecké střední školy se do projektu zapojily již v minulém roce. „Měli jsme kurz Životní prostředí a zdraví ryb a Základy velkochovu akvarijních druhů ryb. Program byl určen pro pracovníky rybářských podniků i menší podnikatele z oboru rybářství a vodního hospodářství, dále pak pro pracovníky Českého a Moravského rybářského svazu,“ informoval vedoucí projektu ve Střední škole rybářské a vodohospodářské v Třeboni Luděk Mojžíš.

Operační program

Ve střední škole rybářské se nyní koná také Operační program rybářství, do kterého jsou zapojeni pracovníci v oboru rybářství z Plzeňského a Jihočeského kraje.

V novém projektu se o budoucích kurzech teprve rozhodne, protože ředitelé škol se začátkem prosince sejdou nejprve na celostátním semináři. Z Třeboně je do něj zapojena dále také Střední škola a učiliště v ulici Vrchlického. Z ostatních měst okresu pak dačická Střední škola technická a obchodní, jindřichohradecká Střední odborná škola a Střední škola v Českých Velenicích.

„Kurzy jsou pro širokou veřejnost, kterou budeme dostatečně informovat. Loni jsme měli jeden kurz na počítače a druhý na zámečnické práce,“ sdělila ředitelka českovelenické střední školy Milena Elsterová.

Rekvalifikace

Celoživotním vzděláváním se zabývá také úřad práce. V jindřichohra­deckém úřadu mají uchazeči o zaměstnání možnost těchto rekvalifikací: Základy počítačů, tvorba internetových stránek, řidičské průkazy typu C, D a E, svařování, obsluha elektromotorového vozíku, mzdové účetnictví, pracovník sociálních služeb, účetnictví a daňová evidence.

„Uchazečům o zaměstnání hledáme práci dva měsíce v jejich oboru. Pokud se nedaří, postoupí uchazeč na oddělení speciálního poradenství, kde se s ním sepíší individuální akční plány. Kurzy jsou zdarma a uchazeči po dobu jejich trvání dostávají podporu v nezaměstnanosti ve výši 60 procent původního platu,“ popsala postup v úřadu ředitelka Stanislava Zemanová.

Rekvalifikace jsou financovány Evropskou unií a jsou určeny nejen pro uchazeče vedené na úřadu práce, ale i pro zájemce z řad veřejnosti. Ti si zaplatí pouze ostatní výdaje mimo kurz, například dopravu. Uchazeči, kteří absolvují rekvalifikaci, prý práci snáze najdou.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

26.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení