VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace na zateplení polikliniky zatím nepřišly

Jindřichův Hradec – Ředitel jindřichohradecké nemocnice Jaroslav Vohnout poskytl Deníku rozhovor o plánovaných investicích.

25.3.2011
SDÍLEJ:

Předseda představenstva a. s. Nemocnice Jindřichův Hradec Jaroslav Vohnout. Foto: Deník/Renata Pávková

Můžete říci, jaké investice bude nemocnice v Jindřichově Hradci v letošním roce realizovat a kterou z nich považujete za důležitou?
První větší investicí, která by měla v letošním roce být realizována, je ekologizace polikliniky. V praxi to znamená, že budeme polikliniku zateplovat, tedy pořizovat a instalovat nové omítky, okna, střechu a na jiném pavilonu budou umístěny i sluneční kolektory.
Příprava na realizaci tohoto projektu byla zahájena již v uplynulém roce. Před rokem, v době mého nástupu do funkce, jsme již měli přislíbenou dotaci od Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v rozsahu přibližně 30 milionů korun. Během léta a počátkem podzimu loňského roku jsme provedli řádné výběrové řízení na realizaci projektu. Budoucí dodavatel byl vybrán a začátkem listopadu 2010 byly předány podklady SFŽP. Ten nám měl dát návrh smlouvy o financování a my bychom měli akci rozjet. Záměrně jsme kvůli tomu posunuli začátek akce ekologizace polikliniky až na duben letošního roku, ale k dnešnímu dni, bohužel, ještě nemáme žádnou aktuální informaci z fondu, jestli tu dotaci dostaneme. SFŽP má od nás veškeré doklady o výběrovém řízení a na naše otázky, jestli dotaci obdržíme, stále opakuje, že to prověřuje, a tato situace trvá již pátý měsíc. Rozhodně nejsme z tohoto postupu nadšeni, protože dochází nejenom ke zpoždění stanovených termínů, ale i k tomu, že nebudou včas připraveny další navazující projekty pro revitalizaci dalších nemocničních pavilonů.

Bez tohoto příspěvku tedy nejste schopni projekty zrealizovat?
Nechceme akci začít bez dotace, protože prostředky, které máme, potřebujeme i na další akce, když největší investicí bude pavilon D. Poliklinika nepůsobí dobrým dojmem. Je to ošklivý panelák, který je dvacet pět let jen málo udržovaný.
Určité prostředky by byly samozřejmě investovány i do vnitřního vybavení polikliniky, aby byla zvýšena celková hodnota objektu. Šlo by tedy o jeho celkovou revitalizaci.

Čeká se tedy na rozhodnutí SFŽP…
Ano. Rozhodnutí fondu dodnes nebylo učiněno a nebyl nám za ty čtyři a půl měsíce, co od nás k tomu mají veškeré podklady, dán ani jakýkoliv doplňující dotaz k předloženým materiálům v žádosti a následně ani žádné rozhodnutí.

Plánujete další investice, kdy?
Ve druhé polovině letošního roku. Jedná se o rekonstrukci již zmíněného pavilonu D, na kterou máme přislíbenou dotaci z Jihočeského kraje. Pavilon D je náš nejhorší objekt, sídlí v něm řada oddělení, například interna, a opravdu je nezbytné tento pavilon zásadně změnit. Výstavba pavilonu D se bude odehrávat ve dvou fázích. Nejdříve v parku naproti současnému pavilonu D bude postavena nová část, kam se přestěhuje vše, co je v tomto současném pavilonu, poté se současný objekt zbourá a bude na jeho místě postaven nový pavilon, který bude propojen s první nově postavenou částí.
Na všechno již máme vydáno stavební povolení, kde budou ještě učiněny nepatrné změny vzhledem k drobným projektovým úpravám.

Je známa už firma, která rekonstrukci pavilonu D bude dělat?
Není. To je nový projekt a v této souvislosti bude teprve vypsáno výběrové řízení na jeho realizaci podle předem stanovených přísných kritérií, kde bude rozhodující zejména cena, ale i šetrnost vítěze k životnímu prostředí, celková symbióza s areálem nemocnice a řada dalších aspektů, které budeme po účastnících řízení požadovat.

Je předpokládána také větší investice do zdravotnických technologií v odděleních nemocnice?
Velká investice byla uskutečněna již v loňském roce. Pořídili jsme nové CT, které jsme plně hradili z rozpočtu nemocnice a stálo nás přes 20 milionů korun. Takhle velkou investici pro letošní rok neplánujeme. Je tam samozřejmě celá řada přístrojů, které se budou v tomto roce nakupovat. Ale nebude to žádná takhle významná investice, jako ta, která byla loni.

Protože máte velké plány jak v letošním roce, tak patrně i pro roky následující, povězte na závěr, jaký byl předběžný výsledek hospodaření Nemocnice Jindřichův Hradec v loňském roce a jestli dává dobrý předpoklad pro zahájení všech těchto investičních prací.
Předběžný hospodářský výsledek loňského roku je ziskový, a to jak před, tak po zdanění. Konkrétně po zdanění činí náš zisk 82 tisíc korun. Ziskový hospodářský výsledek byl dosažen i přes značné požadavky VZP v rámci doúčtování roku 2009, které na nás byly uplatněny v září loňského roku. Musím podotknout, že nemocnice ani jako akciová společnost není zřizována za účelem maximalizace zisku, uvedený hospodářský výsledek pokládám za přiměřený. V prvých dvou měsících roku 2011 se nám rovněž podařilo dosáhnout zisku, přestože letošní podmínky nastavené aktuální úhradovou vyhláškou jsou obtížnější než loňské. Nebude to pro nás jednoduchý rok, na druhé straně vidíme při pohledu na pavilon D, že není nač čekat.

25.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení