Poplatek 500 korun za osobu, která je podle zákona maximem, se sice tím pádem nezmění, ale jeho splatnost bude pouze k jednomu termínu, a to k 31. květnu.

„Ukázalo se, že dvě splátky k 31. březnu a 30. září jsou oboustranně nevýhodné. Lidé si musejí pamatovat, k jakému datu mají zaplatit, a pokud zapomenou, město jim rozesílá upomínky. To stojí peníze, takže jsou to minusové položky,“ odůvodnil místostarosta Pavel Vejvar.
Dodal, že jenom letos lidé za odpady dluží téměř 423 tisíc korun, což znamená, že nezaplatilo zhruba 845 poplatníků. Částka, kterou pak celkově město od dlužníků vymáhá, a to včetně pohledávek z minulých let, činí 2,8 milionu korun.

„Budou ale třeba mladé rodiny s dětmi na jednorázovou splátku mít? Nebudou zase další dluhy, protože když nebudou mít peníze, tak raději nezaplatí vůbec? Pro čtyřčlennou rodinu to přece jenom znamená dva tisíce najednou,“ upozorňoval zastupitel Vladislav Burian.

„Nechceme rodinám dělat problém, ale pokud lidé zapomínají, naskakují jim peníze za penále, takže je to krok racionálním směrem,“ odůvodnil návrh vyhlášky místostarosta Vejvar.

Z debaty zastupitelů pak vyplynulo, že pokud lidé s jednou splátkou budou počítat, mohou na ni ušetřit podobně jako na pojištění či jiné nutné výdaje. „Navíc musím připomenout, že třeba nájemné pro příští rok zůstává stejné,“ uvedl místostarosta pozitivní fakt, pro který je právě Jindřichův Hradec považován za jihočeskou raritu.

Ačkoliv zákon stanovuje horní hranici pro zmíněný poplatek na pětistovku, přesto v praxi na každého poplatníka město doplácí ještě 234 koruny. Proto také mezi zastupiteli zazněla otázka po příčinách nárůstu ceny za likvidaci odpadu.

„Rostou jak náklady, tak také produkce odpadu,“ odůvodnil místostarosta Pavel Vejvar s tím, že i v jiných městech je situace srovnatelná.

Podle Jany Havelkové, obyvatelky Jindřichova Hradce, na splátkách až tolik nezáleží. „Poplatky za odpad jsme platili stejně vždycky jednorázově. Když lidé ví předem, že není možné placení rozdělit, budou si muset peníze našetřit, stejně je musí zaplatit,“ uvedla Havelková.
Naopak Alena Pokorná s novou vyhláškou nesouhlasí. „Nevidím důvod, proč by tomu tak mělo být, nehledě na to, že se obecně poplatky neustále zvyšují,“ říká.