VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dveře základních škol jsou většinou přes den zavřené, návštěvník musí zvonit

Jindřichův Hradec - V souvislosti s nedávným případem z Třebíče, kde vnikl cizí muž do budovy školy a obtěžoval žáky, udělal Deník průzkum, jak jsou základní školy v Jindřichově Hradci zabezpečené proti nezvaným hostům.

23.2.2008
SDÍLEJ:

Školy jsou zamčenéFoto: Eliška Bučinová

Školník, uklízečka a nebo služba hlídají vstup do školy proti nezvaným hostům

Za nejzabezpečenější školu z těch, které jsme navštívili, můžeme označit tu na sídlišti Hvězdárna. Do budovy se nejen nikdo, kdo tam nemá co dělat, nedostane, ale ani žáci nemají šanci odejít bez povšimnutí ven, což je na některých školách problém. ,,Na vrátnici je neustále služba. Do školy se nikdo nedostane bez toho, aby zazvonil a sdělil službě, kam jde. Člověk na vrátnici zavolá dotyčnému učiteli a ten si pro hosta přijde až ke vchodu,“ vysvětlil ředitel 6. základní školy Rudolf Macek. Podle něj mají díky tomu, že škola má jen jeden vchod, přehled i o tom, kdo školu opouští. ,,Služba nedovolí žádnému žákovi opustit školu bez písemného povolení rodičů,“ dodal Macek.

Dveře u vstupu do 5. základní školy v Jindřichově Hradci byly uzamčené, museli jsme tedy zazvonit. Otevřít přišla uklízečka, která nás zavedla k řediteli. ,,Škola se otvírá v 6 hodin ráno pro děti, co jdou do družiny. Dveře má v tu dobu na starosti školník. Když začne vyučování, dveře se uzamknou a nikdo už se bez toho, abychom o něm věděli, do budovy nedostane,“ vysvětlil ředitel školy Miloš Koubek.

Škola se úplně uzavře před pátou hodinou odpoledne a je spuštěn alarm. Koubek ale přiznal, že hlavně v odpoledních hodinách je obtížné zajistit absolutní neproniknutelnost školy. ,,Žáci odchází, a tak jsou dveře odemčené, přesto se tady nic neztratilo a nemáme problém s nezvanými hosty,“ dodal ředitel. Ředitelé navštívených škol se shodli na tom, že pokud se třeba v šatnách něco ztratí, má to na svědomí někdo z žáků, nikoliv osoba z venku.

DENÍKU SE NEPODAŘILO DO ŠKOL DOSTAT. Redaktoři Deníku testovali, zda je možné se do základních škol v Jindřichově Hradci dostat, aniž by si jich někdo všiml. Do testu byly vybrány velké základní školy na sídlištích v Jindřichově Hradci, kde se dá předpokládat, že je anonymita větší než v malém městě. Všude však čekaly zamčené dveře a odkaz na zvonek, který přivolal vrátnou nebo uklízečku. Foto: Eliška Bučinová

Na 4. základní škole byl scénář vstupu podobný tomu předešlému. Škola byla uzamčena. Po zazvonění přišla služba, otevřela, zeptala se, kam jdeme a dovedla nás tam. ,,Přímo u vchodu je vrátnice, kde má od rána do půl dvanácté vždy někdo službu. Když potom děti začnou odcházet domů, vchod má pod dozorem služba na chodbě,“ přiblížil situaci ředitel školy Karel Matlas. Navíc se každý host musí zapsat. Oslovené školy se podle slov svých ředitelů snaží o maximální bezpečnost žáků při vyučování a doufají, že díky zavedeným opatřením se s něčím podobným jako v Třebíči nesetkají.

Eliška Bučinová

23.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení