VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči hlídali dům, aby se nic neztratilo

Husinec - Hladina vody v řece Blanici v Husinci sice přes den pomalu opadala, obyvatelům však bude chvíli trvat, než odstraní všechny škody.

30.6.2009
SDÍLEJ:

Václav Zušťák z Husince ukazuje, kam v jeho domě sahala voda při povodních před sedmi roky.Foto: Lukáš Vlk

Povodně sice stejně jako před sedmi lety zlomily jejich srdce, na druhou stranu nyní znovu drží více pospolu a navzájem si pomáhají.

Své o tom ví i obyvatel Husince Václav Zušťák, který vlastní dům jen několik desítek metrů od řeky. „Někdy kolem půl druhé ráno ze soboty na neděli jsme museli náš dům opustit. Ten silný déšť přišel prakticky z ničeho nic. Nocleh nám nabídl můj tchán. Spát se ale prakticky nedalo. Náš dům pak hlídali hasiči, aby nezačalo rabování,“ popisoval Václav Zušťák.

Už od neděle společně se svými známými, hasiči, ale i synem odklízeli poničený nábytek, oblečení a nánosy bahna. „Bez nich bych to nezvládl. Patří jim za jejich pomoc obrovské díky. Voda se dostala i do kuchyně, kde poničila nádobí a také do koupelny. Zde mi naopak zničila nedávno pořízenou pračku. Rovněž se povodně velice nepříznivě podepsaly i na mé zahradě,“ popisoval dále se smutným výrazem ve tváři.
Václav Zušťák má ve svém domě ještě značku z povodní před sedmi lety. „Tehdy dosahovala voda v domě jednoho metru a osmdesáti centimetrů. Tentokrát tu bylo okolo čtyřiceti čísel a stejně to dopadlo takto. Je to katastrofa,“ upozorňoval.

Naopak na jeho zahradě je ještě dnes vidět ryska, kterou zde zanechala voda před sedmi lety.

S velkým psychickým náporem se nepotýká pouze on, ale i jeho čtrnáctiletý syn Václav. I přesto ochotně svému otci společně se svým kamarádem s neuvěřitelným nasazením pomáhali odklízet škody. „Jsem rád, že mohu pomoci. Václav je můj dobrý kamarád,“ zhodnotil čtrnáctiletý Daniel Rejthárek z Volyně, který přijel do Husince za svým otcem na prázdniny.

Z domu Václava Zušťáka všichni společnými silami odklízeli poničený nábytek na vůz, který objížděl každý ze zaplavených domů.
„Nezbývá, než doufat, že už pršet nebude. Byla to znovu hrůza,“ vyslovil svá přání Václav Zušťák.

Při sobotní evakuaci v Husinci musel nejenom Václav Zušťák, ale i řada dalších obyvatel opustit své domovy a požádat o pomoc své nejbližší či známé.

„V sobotu jsem se byla podívat na Blanici již okolo třiadvacáté hodiny. Vrátila jsem se domů a usnula. Avšak okolo půl druhé ranní jsem uslyšela sirény. Museli jsme opustit naše domovy. Naštěstí se ozval jeden ze známých, který i dalším obyvatelům nabídl noclech,“ popisovala Libuše Cardová.

Voda se v jejím domě nepříznivě podepsala hlavně v koupelně a sklepě. „Na zahradě to vypadá taky hrozně. Snažili jsme se riziko poškození majetku minimalizovat. Proto také mám vybavení domu raději na vyšších místech kdyby náhodou ještě něco přišlo. Samozřejmě všichni doufáme, že už nás podobný déšť nečeká,“ dodala se smutným výrazem ve tváři.
„Určitě je to lepší než povodně před sedmi roky. Škody zatím nemůžeme přesně odhadnout, protože řada míst je ještě zcela zaplavena. Nikdo neví co bude následovat dále. V sobotu to také vypadalo, že už pršet nebude a jak to nakonec dopadlo,“ uvedl jeden z místních hasičů, který se už od čtvrtka pořádně nevyspal.

Václav Pešek, který vlastní dům jen několik metrů od řeky Blanice má také plné ruce práce. „Po zkušenostech z povodní před sedmi roky jsem už například do obyváků nedával ani koberec. Už jsem se přecejenom poučil. Voda přišla a život jde dál. Tak to zkrátka je,“ popisoval Václav Pešek.

Situaci líčil poměrně klidně, a to i přesto, že mu voda poničila dvě pračky, několik počítačů ale také rozsáhlou zahradu. „Začínám uvažovat o tom, že bych zvýšil krov a udělal si nějakou místnost v podkroví, kde by nebyly cenné věci a podobně. Když je hezké počasí, je tu u řeky fajn. Voda vždy ale nadělá paseku,“ zhodnotil Václav Pešek.
Další z obyvatel, který nemohl v sobotu klidně spát byl Zdeněk Vlček. „Ze soboty na neděli jsme museli přespat u syna v Prachaticích. Ale prakticky jsme nespali. Pokud mám srovnat letošní povodně s těmi před sedmi roky, v našem domě to dopadlo víceméně stejně. Rozdíl byl tak dvacet centimetrů vody,“ popisoval.

Voda mu zaplavila garáž a sklep. Poničila mu tak například i televizi, rádio či boty. „Neměli jsme ani čas si zabalit věci. Museli jsme rychle odjet. Do Husince jsme se vrátili včera, ale přes vodu se dostat nedalo. Počkali jsme proto u známých než voda opadne,“ dodal Zdeněk Vlček s tím, že by se podle něj mělo do protipovodňových opatření vkládat více finančních prostředků.

Řada občanů projíždějící kolem místního fotbalového hřiště se svým autem při pohledu na zaplavené místo nevěřícně zastavila a pomocí fotoaparátů na svých mobilních telefonech si jej vyfotili. Hřiště totiž připomíná doslova rybník a místo sportovců se nyní na něm prohánějí kachny.

Autor: Lukáš Vlk

30.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Ilustrační foto.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení