VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči od Vajgaru slaví pět let od vzniku zásahové jednotky

Jindřichův Hradec – Zásahová jednotka Sboru dobrovolných hasičů Jindřichův Hradec patří k nejmladším na Jindřichohradecku. Letos oslavuje 5. výročí vzniku, ke kterému podle velitele Lubomíra Berana dostala významný dárek.

2.4.2014
SDÍLEJ:

SOUTĚŽNÍ DRUŽSTVO MUŽŮ: Nahoře zleva: trenér Jiří Škrabálek a Jaroslav Neubauer. Dole zleva: David Bušta, Lukáš Bušta, Milan Mikulec, Zdeněk Bušta a Tomáš Müller. Foto: archiv SDH

„Je to pro nás zařazení do vyšší kategorie, a to z JPO V na JPO III – jednovýjezdová. Jedná se o vyšší kategorii, která je zařazena do poplachového plánu kraje. To znamená, že  na žádost starosty města nebo operačního dispečinku hasičského záchranného sboru může jednotka zasahovat i mimo katastr města," vysvětluje Lubomír Beran.

Jindřichohradecký sbor dobrovolných hasičů má v současné době 45 členů, z toho jedenáct žen. Protože ve městě sídlí profesionální hasičská stanice, řadu let sbor neměl zásahovou jednotku. V březnu 2009 zastupitelé města schválili   zřízení Jednotky sboru dobrovolných hasičů města J. Hradec, kategorie JPO V a v souvislosti s tím jmenoval od 1. dubna 2009 tehdejší starosta města Karel Matoušek do funkce velitele jednotky Lubomíra Berana, který splňoval podmínku odborné způsobilosti stanovenou zákonem o požární ochraně.

Hasiči měli vyčleněné zásahové vozidlo CAS 32 T 148, které bylo umístěno v garážích požární stanice. Zde vzniklo také celé zázemí jednotky.
„Od roku 2010 prošli členové jednotky patřičnými kurzy, absolvovali řadu školení a postupně se podařilo celou jednotku dovybavit," zmínil Lubomír Beran s tím, že se hasiči slavnostně občanům města představili 26. srpna 2010 na náměstí Míru, kde převzali  zásahové vozidlo Renault Master pořízené z prostředků v rozpočtu města. „Na vybavení vozu se podílela i řada sponzorů," dodal.

Rok na to dostali jindřichohradečtí dobrovolní hasiči zásahového týmu  darem od jihočeského hasičského záchranného sboru sedm přileb Gallet a dále byla na základě dotace z Grantového programu Jihočeského kraje na podporu jednotek SDH obcí Jihočeského kraje a finančních prostředků města Jindřichův Hradec pořízena přenosná motorová stříkačka, která výrazně zkvalitnila možnosti zásahu. „Nejvíce jsme ji zatím využili při požáru starého pivovaru v centru města v září roku 2011,"  vyzdvihl velitel jednotky. Další milník přišel v roce 2012, kdy zásahová jednotka získala od jihočeského záchranného sboru automobilovou stříkačku, se kterou jezdí k zásahům, a to převodem do vlastnictví města.

„Každoročně nám město z rozpočtu doplňuje vybavení, a to jak požární technikou, tak i věcnými prostředky. Účelem je vytvořit jednotku schopnou zasahovat při požárech, ale především poskytovat pomoc ohroženým nebo postiženým občanům," uvedl na závěr Lubomír Beran s tím, že se každoročně zúčastňují členové   i taktických námětových cvičení  s profesionály.

Autor: Lenka Novotná

2.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení