VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havárie potrubí proměnila ulici v řeku

Jindřichohradecko -Černé prognózy správců vodovodních sítí, že s oteplením přijdou poruchy, se večera v plné síle potvrdily.

16.2.2012
SDÍLEJ:

Havárie vody na Staré cestě v Jindřichově HradciFoto: Milan Soldán

Voda z prasklého přívodního potrubí pro celý Jindřichův Hradec začala tryskat kolem poledne v ulici Stará cesta. Prorazila asfaltový povrch a v krátké chvíli vytvořila rozsáhlou lagunu.
Bez vody se rázem ocitla velká část města a unikající živel začal ohrožovat obyvatele domů v bezprostředním okolí místa havárie.
„Vůbec nevím, co budeme dělat, voda tryská ze země už přes hodinu a zatím ji nikdo nebyl schopný zastavit. Sklep se nám začíná pomalu zaplavovat a nestačíme vodu uklízet, teče i přímo ze zdí. Otočit kohoutem snad není takový problém,“ rozčiluje se Bohumil Jindřich, který má na Staré cestě dům.
Opodál se beznadějně snaží potopu od svého vchodu odhánět koštětem Danuše Boudová, kterou voda v té chvíli sice zatím nezasáhla, ale nezadržitelně se blíží.
„Nevíte, jestli s tím přijde někdo něco udělat? Mám hrozný strach, že se nám dostane voda do domu. Tady v ulici bydlí skoro samí starší lidé a těžko si s takovou katastrofou sami poradíme,“ bojí se důchodkyně.
Silnice i chodníky se pomalu změnily v regulérní řeku a místy hloubka dosahovala až ke čtvrt metru.
V místě, kde si voda prorazila cestu, vyrval proud asfalt ze silnice a gejzír tryskal do výše jednoho metru.
I přesto, že z kanálů byly odstraněny ochranné mříže, nestačilo jimi takové množství vody odtékat a připomínaly je jen víry na hladině dávající matně tušit, kde se který z nich nachází.
Nemilé překvapení bude po návratu domů čekat i majitele vozů, které zůstaly přes den na Staré cestě zaparkované. Hladina už totiž začala pomalu dosahovat až k jejich dveřím a hrozila natéct dovnitř.
Všichni lidé, kteří v ulici bydlí, jen doufali, že přes noc neudeří silné mrazy a voda u jejich příbytků nezmrzne.
Ušetřeni nezůstali ani obyvatelé a podnikatelé v centru města. V řadě míst přestala voda z kohoutků téct úplně.
„Museli jsme uzavřít toalety a pokud by situace trvala déle a my bychom byli bez vody, kterou potřebujeme mimo jiné na vaření kávy, museli bychom zavřít úplně,“ uvedla majitelka kavárny v Panské ulici Ivana Bašatová.
Podle vedoucího jindřichohradeckého střediska společnosti Čevak Pavla Škardy se jedná o hlavní přívod pro město a minimálně pokles tlaku pocítili lidé všude. Porucha nastala za rozbočením na potrubí o průměru 350 milimetrů. „Dodávky jsme obnovili puštěním vody z vodojemu na Fedrpuši,“ sdělil Škarda s tím, že do dvou hodin zase tekla voda normálně i v okrajových částech města, jako jsou Sládkův kopec a Radouňka. Oprava prasklého potrubí trvala do pozdních večerních hodin.
Havárie se nevyhnuly ani lázeňskému městu. Vedoucí třeboňského střediska Čevaku Petr Kohout za 13,5 roku praxe nepamatuje tolik poruch. „Situaci komplikuje skutečnost, že je země stále 80 až 100 centimetrů promrzlá. To způsobuje, že zamrzají i vodovodní přípojky k jednotlivým domům. A s tím nejde moc dělat. Plastové potrubí k domům je většinou v hloubce do metru a nejde zahřát, aby led povolil. Zamrzají i šachty a vodoměry,“ popisuje Kohout.
Pracovníci třeboňského Čevaku včera opravovali havárie ve Stráži nad Nežárkou a v samotné Třeboni u Aurory, kde vytékala voda na povrch. Ve středu měli poruchy v Třeboni v ulici Boženy Němcové a ve Staré Hlíně.
Na Dačicku zatím byla situace klidná.
Právě v důsledku oteplení se většinou dají do pohybu půdní vrstvy a vodovodní potrubí začínají praskat.
Lenka Novotná, Milan Soldán

16.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vodní záchranáři z Dolní Vltavice pomáhali dostat na vodu na břehu uvízlé lodě ve Vltavici, Jenišově, pod Karlákem a jinde. Foto: VZS Český Krumlov
9

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Dačicko - Pátrání po pohřešovaném muži (ročník 1965) mělo šťastný konec.

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení