VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havárie potrubí proměnila ulici v řeku

Jindřichohradecko -Černé prognózy správců vodovodních sítí, že s oteplením přijdou poruchy, se večera v plné síle potvrdily.

16.2.2012
SDÍLEJ:

Havárie vody na Staré cestě v Jindřichově HradciFoto: Milan Soldán

Voda z prasklého přívodního potrubí pro celý Jindřichův Hradec začala tryskat kolem poledne v ulici Stará cesta. Prorazila asfaltový povrch a v krátké chvíli vytvořila rozsáhlou lagunu.
Bez vody se rázem ocitla velká část města a unikající živel začal ohrožovat obyvatele domů v bezprostředním okolí místa havárie.
„Vůbec nevím, co budeme dělat, voda tryská ze země už přes hodinu a zatím ji nikdo nebyl schopný zastavit. Sklep se nám začíná pomalu zaplavovat a nestačíme vodu uklízet, teče i přímo ze zdí. Otočit kohoutem snad není takový problém,“ rozčiluje se Bohumil Jindřich, který má na Staré cestě dům.
Opodál se beznadějně snaží potopu od svého vchodu odhánět koštětem Danuše Boudová, kterou voda v té chvíli sice zatím nezasáhla, ale nezadržitelně se blíží.
„Nevíte, jestli s tím přijde někdo něco udělat? Mám hrozný strach, že se nám dostane voda do domu. Tady v ulici bydlí skoro samí starší lidé a těžko si s takovou katastrofou sami poradíme,“ bojí se důchodkyně.
Silnice i chodníky se pomalu změnily v regulérní řeku a místy hloubka dosahovala až ke čtvrt metru.
V místě, kde si voda prorazila cestu, vyrval proud asfalt ze silnice a gejzír tryskal do výše jednoho metru.
I přesto, že z kanálů byly odstraněny ochranné mříže, nestačilo jimi takové množství vody odtékat a připomínaly je jen víry na hladině dávající matně tušit, kde se který z nich nachází.
Nemilé překvapení bude po návratu domů čekat i majitele vozů, které zůstaly přes den na Staré cestě zaparkované. Hladina už totiž začala pomalu dosahovat až k jejich dveřím a hrozila natéct dovnitř.
Všichni lidé, kteří v ulici bydlí, jen doufali, že přes noc neudeří silné mrazy a voda u jejich příbytků nezmrzne.
Ušetřeni nezůstali ani obyvatelé a podnikatelé v centru města. V řadě míst přestala voda z kohoutků téct úplně.
„Museli jsme uzavřít toalety a pokud by situace trvala déle a my bychom byli bez vody, kterou potřebujeme mimo jiné na vaření kávy, museli bychom zavřít úplně,“ uvedla majitelka kavárny v Panské ulici Ivana Bašatová.
Podle vedoucího jindřichohradeckého střediska společnosti Čevak Pavla Škardy se jedná o hlavní přívod pro město a minimálně pokles tlaku pocítili lidé všude. Porucha nastala za rozbočením na potrubí o průměru 350 milimetrů. „Dodávky jsme obnovili puštěním vody z vodojemu na Fedrpuši,“ sdělil Škarda s tím, že do dvou hodin zase tekla voda normálně i v okrajových částech města, jako jsou Sládkův kopec a Radouňka. Oprava prasklého potrubí trvala do pozdních večerních hodin.
Havárie se nevyhnuly ani lázeňskému městu. Vedoucí třeboňského střediska Čevaku Petr Kohout za 13,5 roku praxe nepamatuje tolik poruch. „Situaci komplikuje skutečnost, že je země stále 80 až 100 centimetrů promrzlá. To způsobuje, že zamrzají i vodovodní přípojky k jednotlivým domům. A s tím nejde moc dělat. Plastové potrubí k domům je většinou v hloubce do metru a nejde zahřát, aby led povolil. Zamrzají i šachty a vodoměry,“ popisuje Kohout.
Pracovníci třeboňského Čevaku včera opravovali havárie ve Stráži nad Nežárkou a v samotné Třeboni u Aurory, kde vytékala voda na povrch. Ve středu měli poruchy v Třeboni v ulici Boženy Němcové a ve Staré Hlíně.
Na Dačicku zatím byla situace klidná.
Právě v důsledku oteplení se většinou dají do pohybu půdní vrstvy a vodovodní potrubí začínají praskat.
Lenka Novotná, Milan Soldán

16.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Trutna z TC Vajgar zvítězil v 31. ročníku Jindřichohradeckého triatlonu.

Jindřichohradecký triatlon vyhrál Jan Trutna

Ilustrační snímek.

Hokejový KLH Vajgar zmrazil činnost, na scénu přichází nový klub

OBRAZEM: Ruina pivovaru už je téměř celá vyklizená

Jindřichův Hradec - Zatím tři návrhy na to, co by měla radnice provést s památkovým objektem, dorazily na městský úřad.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu spor mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Hradečtí dobrovolní hasiči při soutěži oslaví 145 let

Jindřichův Hradec – Tradiční klání mezi sebou svedou týmy dobrovolných hasičů už tuto sobotu v jednu hodinu odpoledne.

Od hospody v Buku zmizely reklamní slunečníky

Jindřichův Hradec - Zchladit se zřejmě potřeboval neznámý zloděj, který v minulém týdnu kradl v Buku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies