Jedni potenciálním stávkujícím fandí, aby si vybojovali, co jim patří , ale najdou se i tací, kteří říkají, že je to zbytečné, protože s lidmi ve vládě stejně nepohne vůbec nic. Dobu pro stávku si vybrali dobře, ráno od 4 do 9 hodin, kdy jezdí nejvíc lidí do práce a dětí do škol.

„Samozřejmě jsem pro stávku. Pracovali jsme s manželkou čtyřicet let u dráhy, tak nechceme přijít o režijní průkazku. Podle nových návrhů by se mělo platit 2200 korun nebo bychom o průkazku přišli. Tolik peněz bychom stejně ani neprojezdili. Jezdíme jen z Kardašovy Řečice do Jindřichova Hradce, jen občas do Veselí nad Lužnicí a jednou za půl roku do Českých Budějovic,“ řekl Jaroslav Másílko z Kardašovy Řečice.

Spolu s manželkou ještě dodali, že by pro ně byla přijatelná cena do tisíce korun, ale dva tisíce pro každého už je moc. Placení stále přibývá a zejména pro důchodce je pak každá koruna navíc znát.

Chystané změny by se nelíbily ani další bývalé pracovnici Českých drah Marii Sazmové. „Jsem nádražačka v důchodu, také bych nechtěla přijít o režijku. Jsme tři kamarádky v důchodu a hodně cestujeme. Tyto výhody u dráhy byly odjakživa. Měli jsme zato ale nižší platy, než byl průměr. Chybělo by nám to,“ uvedla Marie Sazmová.

Výhod režijních jízdenek využívají i další členové rodiny, protože zeť také pracuje u dráhy a děti jezdí vlakem do školy. Změny by je citelně zasáhly.

„Jestli bude v pondělí stávka a nepojedou vlaky, tak se nedostanu do školy,“ řekla Zuzana Kubátová z Horní Pěny.

Její kamarádka Martina Apltauerová také z Horní Pěny dodala: „Mě by se to v pondělí nedotklo. Určitě ale pro stávku mají důvod a mají na ni právo.“ Pokud nepojedou kromě vlaků také autobusy, nastanou problémy dalším pracujícím a dětem.

„Já se nikam nechystám, ale děti by se nedostaly do školy,“ potvrdila Dana Lovětínská z Vlčic.

Někteří další cestující se potenciálních stávkujících zastávali. Argumentovali tím, že dnešní obyčejní lidé nemají nikde zastání, a proto se musí bránit, když jsou v právu. „Obírají lidi ze všech stran, sami přitom nahoře mají všeho, až jde mráz po zádech,“ rozhorlila se žena, která si nepřála být jmenována. Dopolední cestující byli sice převážně senioři, kteří byli v Jindřichově Hradci většinou u lékaře, ale pracujícím fandí. Přesto se i v jejich řadách projevil pesimizmus.

„Ti, kteří chodí do práce, si budou muset brát dovolenou a děti ve škole budou mít také problémy. Myslím si, že to smysl nemá, protože se stejně nebude nic dít. S těmi nahoře už nic nepohne, pořád se jen hádají,“ argumentovala Anna Zelená ze Slavonic. Přitakal jí i Jiří Krejčí ze Slavonic, který dodal, že už tak je to s dopravou do jejich města čím dál horší.