Co dělat, abychom neskončili podobně jako on, radí praktický lékař Jindřich Slanina z Jindřichova Hradce. „Když je horko, tak je optimální, aby lidé nechodili na sluníčko v době od 11 do 15 hodin. Určitě by se měl dodržovat pitný režim, v letních teplých dnech se doporučují vychlazené nápoje. Naopak bychom se neměli přejídat a vyvarovat se smaženým a nezdravým jídlům,“ říká Slanina.

V místnostech by se podle jeho slov mělo větrat, aby nedošlo k přehřátí. Lidé by měli mít na paměti, že například při cestě na výlety by si měli udělat přestávku, hlavně jestli s sebou mají malé děti.

„Stejně si myslím, že nejlepší dovolená je v jižních Čechách, v Jindřichově Hradci, nemusíme podnikat tak dalekou cestu a příjemně si odpočineme,“ doporučil Slanina.

Důležitým prvkem jsou kvalitní opalovací krémy. V našich podmínkách se doporučují s faktorem 16, ovšem v zahraničí alespoň 30. „Kdyby náhodou ke spálení pokožky došlo, je důležité místo namazat. Účinným přípravkem je určitě kvalitní švýcarský krém Dailong, který se dostane do podkoží, kde vydrží 24 hodin. Zároveň máme záruku, že se nerozloží v kufru auta než dojedeme k moři,“ dodal Slanina. Vedoucí prodejny drogerie Drahoslava Kupková hodnotí, že jedny z nejkvalitnějších výrobků jsou od Garnier a Nivea. „Po spálení bychom měli používat zklidňující gely, které potom příjemně chladí pokožku. Nesmíme zapomenout ani na repelenty, kterých je opravdu široký výběr. Existují ale i tyčinky a repelentní svíčky, ty se využívají především tedy při večerním posezení venku. Vůně pak odpuzují hmyz,“ uvedla Kupková.
Své rady Deníku sdělila i Petra Loučková z Kladenska.

„Vždy používáme spolu s rodinou opalovací krémy, a tak nemáme žádné problémy s úžehem ani úpalem. Přes den, když svítí například kolem poledne přímé slunce, tak se ani příliš na sluníčku nevystavujeme. Myslím, že je důležité dodržovat pitný režim a všechny zásady tak, aby nás žádné takové nepříjemnosti nemohly zaskočit,“ říká Loučková.

Lucie Schmiedová, Jana Hýbková