Ze čtvrtého ročníku unikátní socioekonomické studie společnosti MasterCard, kterou zpracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze, vyšel Jindřichův Hradec ze 63 největších měst v republice nejlépe.

Ve studii se hodnotily nejrůznější kategorie, mezi nimi například procento nezaměstnanosti, ceny bytů, kvalita sociální a zdravotní péče, naděje dožití pro muže a ženy, výše mezd a důchodů a v neposlední řadě i počet zjištěných trestných činů na 1000 obyvatel.

Ocenění potěšilo i starostu Jindřichova Hradce Stanislava Mrvku. „Nepochybně jsem příjemně překvapen a také nadmíru potěšen. Pozitivní je zejména vysoká míra bezpečnosti a nízká nezaměstnanost,” řekl starosta. Naopak prý nemá radost z negativního hodnocení v oblasti nízkých starobních a invalidních důchodů.

„Ocenění za tyto výsledky patří především bezpečnostním složkám, státním, společenským a humanitárním organizacím a v neposlední řadě i zaměstnavatelům a pracovníkům městského úřadu. Všichni jmenovaní společně přispívají k vytváření příznivé sociální situace v našem městě,” uvedl Mrvka s poděkováním zmíněným za kvalitní a dobrou práci.

Jihočeský kraj v rozsáhlém výzkumu reprezentovala pětice měst. Kromě Jindřichova Hradce jimi byla města České Budějovice, Písek, Tábor a Strakonice.

„Města Jihočeského kraje se i v minulých letech v průzkumech MasterCard těšily velmi dobrým celkovým výsledkům. Proto není umístění Jindřichova Hradce na vrcholu žebříčku nikterak nečekané. V tomto městě byl zaznamenán nejnižší počet trestných činů na 1000 obyvatel a zároveň také nejnižší hodnota násilných činů na 10 tisíc obyvatel, což souvisí s výbornými výsledky na trhu práce,” komentoval René Wokoun, ředitel Střediska regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické.

„Mezi negativní faktory ovšem patří v poměru s ostatními městy nízký starobní i invalidní důchod,” zmínil René Wokoun na závěr.