VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradec si připomene herečku Volfovou a starostu Lederera

Jindřichův Hradec - K desítkám pamětních desek ve městě letos přibudou dvě další.

10.5.2017
SDÍLEJ:

Podobizny herečky Adély Volfové a doktora práv Edvarda Lederera.Foto: archiv města

Herečka Adéla Volfová.Před 171 lety se v rodině hradeckého barvíře a ochotnického herce narodila Adéla Volfová. Z pódia jindřichohradecké Střelnice, kde jako začínající herečka poprvé vystoupila už ve svých čtrnácti letech, ji osud zavál až do Národního divadla v Praze. Tam přešla roku 1877 jako členka souboru Prozatímního divadla. Kvůli neshodám s vedením divadla angažmá opustila v roce 1899. Dala tehdy téměř zcela vale i herectví - dále se věnovala už jenom vedení ochotnického spolku v pražském klášteře sv. Anny.

O její hrob na Olšanských hřbitovech se v současné době formou adopce stará Spolek přátel starého Jindřichova Hradce. „Spolek se Správou pražských hřbitovů uzavřel v únoru letošního roku smlouvu o adopci zdevastovaného hrobu této hradecké rodačky, a to na dobu deseti let. Současně zajistil první etapu nejnutnější opravy základů pomníku, soklu a náhrobní desky,“ vysvětluje Jiří Langer, předseda spolku.

Čtěte také: Pamětní deska bude připomínat legionáře

Náklady na rekonstrukci hrobu Adély Volfové, včetně obnovy písma a čištění, napůl uhradí spolek a napůl příspěvek z nadačního fondu rozvoje města Jindřichův Hradec.

„Předpokládá se, že veškeré práce, spojené s péčí o toto hrobové zařízení budou dokončeny v průběhu tohoto roku a bude tak důstojně zachována památka na tuto významnou osobnost úzce spjatou s naším městem,“ doplňuje Jiří Langer.

Zmíněná pamětní deska, další vzpomínka na Adélu Volfovou, by se v letošním roce měla objevit na nynějším domě výchovného ústavu v hradecké Gymnazijní ulici.

Čtěte také: Zakladatele lázní připomíná pamětní deska

Bývalý starosta a právník Eduard Lederer.„Druhá pamětní deska, kterou město pro letošní rok plánuje vyrobit, bude umístěna nedaleko odtud, konkrétně v Pražské ulici. Bude patřit bývalému hradeckému starostovi Eduardu Ledererovi,“ uvedla mluvčí radnice Karolína Průšová. Na pořízení pamětních desek si radnice letos vyhradila sto tisíc korun z rozpočtu.

Vilu s adresou Pražská 100, dnes památkově chráněnou stavbu, si Lederer nechal vystavět roku 1904 od Otakara Novotného, žáka známého architekta Jana Kotěry. Právník Eduard Lederer, známý také pod pseudonymem Leda, byl spisovatelem, dramatikem a básníkem. Patřil k představitelům českožidovského hnutí a usiloval o splynutí Židů se společností v Česku.

Právě tato činnost - v kombinaci s Ledererovým původem – vedla k tomu, že byl doktor práv od července 1942 vězněný v Terezíně. Tam také roku 1944 zemřel.

Autor: Adam Hudec

10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Třeboňsko je rájem cyklistů. Rovinatá krajina láká všechny generace a řada cyklotrast je i méně náročná. Velice oblíbená je například naučná cyklostezka Okolo Světa.

Pláštěnku, dalekohled a repelent s sebou, radí průvodkyně

V roce 2013 navštívil třeboňský archiv tajemník pro vědu a techniku státu Minas Gerais v Brazílii Narcio Rodrigues, aby pátral po předcích někdejšího brazilského prezidenta.

Co spojuje Třeboň s Brazílií?

Fotbalisté Lomnice byli na turnaji nejlepší

Lomnice nad Lužnicí - Čtveřice týmů vesměs z jihočeské fotbalové I. B třídy si to rozdala v tradičním letním turnaji.

Špičky jazzu míří na Jindřichohradecko

Jindřichův Hradec - Milovnící tradičního jazzu si o posledním červencovém víkendu rozhodně přijdou na své.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Felicia jako životní styl, kemp Karvánky rozzářil lesk legendárních vozů

Soběslav – Láska na celý život. Nadšení. Životní styl. Majitelé felicií i škodovek 450 tentokrát rozbili v sobotu svůj hlavní stan v kempu Karvánky u Soběslavi, odkud se vydali na svou další spanilou jízdu. A znovu to byla velkolepá podívaná!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení