VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradec skončil jako druhé historické město na jihu Čech

Jindřichohradecko – Tři želízka v ohni mělo Jindřichohradecko v krajském kole soutěže Historické město roku 2014.

22.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Zdeněk Píša

Soutěž již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR a hodnotí se nejlepší příprava a realizace Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, přičemž vítěz celostátního kola se stává držitelem titulu Historické město roku.

Do krajského kola soutěže se v letošním roce přihlásilo sedm jihočeských měst. V pondělí zasedala hodnotící odborná komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, aby vybrala vítěze. Tím se již počtvrté staly Prachatice. Druhá příčka patřila Jindřichovu Hradci, čtvrté byly Slavonice a pátá Třeboň.
„Letošní ročník soutěže o nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace byl vskutku mimořádný především zájmem měst, která mají památkové rezervace. Kvalita a rozsah konkrétních realizovaných akcí i úroveň přihlášek byla velmi vysoká, což dokládá i relativně malý rozdíl v bodovém ohodnocení," konstatoval ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Vlastislav Ouroda.
Jindřichův Hradec získal v minulosti celorepublikový titul Historické město 2007, a to zejména za dokončení úpravy rajského dvora bývalé jezuitské koleje, ve které sídlí muzeum fotografie.

Vloni město podle tiskové mluvčí radnice Karolíny Průšové realizovalo celkem třináct akcí, které ve svém souhrnu představují znatelné zlepšení stavu. „Přitom nadprůměrných výsledků dosahujeme stabilně každý rok, pro celou dobu existence Programu regenerace. Mezi nejzajímavější akci patří restaurování stropních maleb v prvním patře domu čp. 163 na náměstí Míru a dále oprava sklepa v čp. 19/I, což je bývalý jezuitský seminář, kde byly odstraněné nevhodné moderní stavby bývalého krytu civilní ochrany a další" uvedla Karolína Průšová.

Doplnila, že město každoročně přispívá také na obnovu památek i nad rámec Programu regenerace. „Máme v rozpočtu položku příspěvek na obnovu kulturního dědictví, aby příjemcem mohl být i vlastník, který zcela nesplňuje pravidla zmíněného programu," doplnila mluvčí.

Vloni šlo z rozpočtu na obnovu památek zhruba 11,7 milionu korun. Jednalo se o celkem osmnáct akcí. Patnáct z nich za 11,4 milionu se realizovalo v rámci městské památkové rezervace nebo zóny. Na opravu objektů mimo ni bylo vynaloženo 219 400 korun. Částka z rozpočtu ministerstva kultury v rámci Programu regenerace byla dva miliony korun.

„Hlavním důvodem, proč je město úspěšné v přípravě a realizaci Programu regenerace, je komplexnost přístupu a snaha o co nejlepší využití dotací. Celková kvóta by se dala každoročně využít na jedinou akci, my jsme však přesvědčeni, že nejlepší není město, které realizovalo zvlášť velkou akci obnovy, ale město, které realizuje největší počet akcí," vysvětluje Karolína Průšová.

S druhým místem v krajském kole soutěže Historické město roku 2014 však není zcela spokojený starosta Hradce Stanislav Mrvka. „Podle mého názoru bychom dle uvedených kritérií měli v krajské soutěži zvítězit. Byly nám totiž přičteny negativní body za pivovar (objekt v blízkosti zámku před více než třemi lety vyhořel a chátrá – pozn. autora), jehož město není vlastníkem a nemůže stav ovlivnit. Navíc na současném stavu má rozhodně i svůj podíl Národní památkový ústav, jehož zástupci jsou v hodnotící komisi," okomentoval výsledek starosta.

Autor: Lenka Novotná

22.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení