VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradečáci dostanou hnědé popelnice už příští měsíc

Jindřichův Hradec - Kam vyhodit posečenou trávu, shrabané listí či například slupky od brambor? Toto dilema už Hradečáci žijící v rodinných domech nebudou muset řešit.

10.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Novotná Anna

 Již v dubnu dostanou totiž nové popelnice na biologicky rozložitelný odpad, které měli v rámci pilotního projektu k dispozici jen obyvatelé sídliště Pod Kasárny.

„Tam to fungovalo, takže jsem se rozhodli je poskytnout i v dalších částech města, kde se žije v rodinných domcích. Vyvážet se budou až do listopadu, zatím ve čtrnáctidenním intervalu, ale uvažujeme i o tom, že v určitém období, kdy se více seče, bychom to mohli zajistit i v týdenní frekvenci," informoval jindřichohradecký místostarosta Bohumil Komínek.

Město Jindřichův Hradec v současné době schvaluje novou obecně závaznou vyhlášku, která občanům ukládá povinnost předávat tyto odpady na sběrném dvoře a v případě, že přidělí nádoby i do ulic, tak i do nich.

„To ale neznamená, že by lidé, kteří si takový odpad doma kompostují, to nadále nemohli dělat, to samozřejmě mohou," poznamenal místostarosta. Ten také uvedl, že každá domácnost bude zodpovědná za to, co do popelnice vyhodí a pokud se tam ocitne i materiál, který v nich nemá co dělat, nemusí být vyvezena.

Nové hnědé popelnice o objemu buď 120 nebo 240 litrů začnou lidé podle referenta správy majetku města Františka Bulíčka dostávat již příští měsíc. O termínech rozvozu a případném náhradním způsobu převzetí nádoby budou informováni společností AVE, která svoz odpadu ve městě zajišťuje.

„Tyto svozy jsou v celé republice novou věcí, místa nelze osadit nádobami v jeden okamžik a systém se musí zaběhnout. Proto v případě, že máte bydliště v daných ulicích v rodinných domcích a nádobu jste po 1. dubnu 2015 nedostali, kontaktujte odbor správy majetku města a po prověření důvodů budeme stav řešit," ujistil Hradečáky František Bulíček.

Zavedení hnědých popelnic ale neznamená, že by Hradec upustil od klasického jarního svozu zeleně a velkoobjemového odpadu. Kontejnery budou o dubnových víkendech putovat ve městě i jeho místních částech stejně, jako tomu bylo i v minulých letech.

Podle nové legislativy musí od 1. dubny města a obce zajistit nejen ukládání biologicky rozložitelného odpadu, ale také kovů. V tomto směru se však o zavedení speciálních popelnic neuvažuje, ale lidé je mohou i nadále ukládat na sběrný dvůr. I zde ale došlo k drobné změně, neboť provozovatelé sběrných dvorů musí nově evidovat, od koho kovový šrot přeberou.

„Vzhledem k tomu, že provozovatel sběrného dvora je povinen dodržovat zákony, vezměte si s sebou, v případě, že předáváte na sběrném dvoře kovový odpad, průkaz totožnosti a nechte obsluhu sběrného dvora provést kontrolu a zaevidování," dodal František Bulíček.

Jindřichohradecký deník: Úterý, 10. Mär

Autor: Milan Soldán

10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení