VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrh územního plánu se Hradečákům nelíbí

Jindřichův Hradec -Proti záměru radnice se bouří občané, starosta města Mrvka je však ochoten diskutovat.

5.8.2011 3
SDÍLEJ:

Těžká technika na silnicíchFoto: Deník

Do dnešních 14:00 si článek na webu přečetlo více než 500 unikátních čtenářů.

22. července zpřístupnilo město veřejnosti návrh nového územního plánu. K veřejnému nahlédnutí je vyvěšený jak v tištěné podobě v kanceláři 104 v budově městského úřadu v Klášterské ulici, tak v elektronické podobě na úřední desce webových stránek města na adrese www.jh.cz.

Zároveň s návrhem se objevila i informace o místě a termínu jeho veřejného projednávání. To se bude konat v úterý 6. září od jedné hodiny odpoledne v sále kulturního domu Střelnice. Podle informací z úřední desky bude na projednání zajištěný i odborný výklad projektanta územního plánu.

Částí návrhu nového plánu, o které veřejnost začala po jeho vyvěšení diskutovat nejvíce, je jistá část plánované místní komunikace. Ta odbočuje z Pražské ulice směrem do J. Hradce přes zástavbu rodinných domů na Sládkově kopci, zatáčí se přímo pod kostelem svatého Jakuba, přes pozemky na západním okraji města, lokalitu Na Palici, Nežárecké předměstí, napojuje se na Nežáreckou ulici a přes sídliště Hvězdárna směřuje na hlavní tah na Č. Budějovice.

Proti této části komunikace, která vstoupila ve známost jako „malý západní obchvat“, se bouří obyvatelé dotčených lokalit. Vznikají dokonce i dvě občanská sdružení.

„Územní plán by měl být dokument s cílem nalézt takové předpoklady pro rozvoj města, aby byl vyvážený stav mezi zájmy životního prostředí, hospodářství a společností lidí obývajících dané území,“ stojí v prohlášení vznikajícího občanského družení MZO, které má Deník k dispozici.

„Navrhovatelé tohoto projektu zcela ignorují hodnoty, které byly vytvořeny v těchto lokalitách v minulosti a především opomíjejí hodnotu nenarušeného přírodního prostředí, které bezprostředně navazuje na západní okraj našeho města. V případě realizace obchvatu by došlo jak ke snížení hodnot okolních pozemků a objektů stávající zástavby, tak k negativními vlivu na životní prostředí, kvalitu bydlení, ke snížení podmínek pro ochranu krajinného rázu, ochrany a bezpečnosti obyvatelstva a dalším věcem,“ píše se dále v dokumentu.

„Územní plán je návrh z projektové kanceláře, který byl zpracován na základě zadání a vychází z původních záměrů územního plánu. Navíc nový návrh se v podstatných věcech neliší od stávajícího plánu a jeho změn. Dovolím si podotknout, že návrh není dogma a je vždy prostor pro seriózní diskuzi,“ vysvětluje starosta města Stanislav Mrvka.

Na „malý západní obchvat“ reagují i někteří zastupitelé města. „Vím, že vznikají občanská sdružení, sestávající se z obyvatel Sládkova kopce a Palice, kteří komunikaci nechtějí. Jako za hnutím za námi chodí naši voliči, a proto iniciujeme setkání zúčastněných občanů, abychom se dozvěděli co nejvíc a mohli situaci objektivně posoudit,“ uvádí zastupitelka města Sabina Langerová. Řeči, které se vedou po městě, o spekulantech, kteří mají údajně ovlivňovat zastupitele, Langerová odmítá. „Nikdo takový za mnou zatím nebyl,“ říká.

Podobně reaguje i zastupitel Vladislav Burian. „Mně také nikdo takový nenavštívil. Co se týče nového návrhu, je dobře, že by se chtěl pokusit odklonit dopravu. Myslím, že ale není třeba ničit jeden z posledních kousků zeleně, kam si lidé chodí odpočinout. Pro tuto konkrétní podobu návrhu územního plánu ruku nezvednu,“ říká Burian.

„Nikdo zatím nedal žádný návrh na vylepšení územního plánu, možná že nějaké pozitivní změny vyjdou z diskuse okolo námitek při veřejném projednání. Jsem připraven jednat s kýmkoliv, jakkoliv a o čemkoliv. Územní plán nikdy nebude dokument, kterému bude fandit 22 300 obyvatel,“ dodává starosta Mrvka.

Deník bude o vývoji situace informovat i nadále.

Autor: Adam Hudec

5.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Policie - ilustrační snímek

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Jižní Čechy – Krajské fotbalové I. třídy mužů odstartovaly novou sezonu předehrávkou 2. kola.

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Ostojkovice - Až od Třebětic, ze silnice spojující Jemnici s Dačicemi, byla vidět bělostná boží muka vsazená do krajiny poblíž Ostojkovic.

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení