VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hromady dřeva se rozrůstají

Jindřichohradecko - Lesy zaznamenaly za poslední tři roky snad nejvíce kalamit v novodobé historii lesnictví.

19.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Archiv Hradeckého deníku

Hrozí znehodnocení vytěženého dřeva a rozmnožení kůrovce. Odbyt je malý.

„Situace, jaká je tu letos, tu nebyla od konce druhé světové války,“ řekl tiskový mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný. Dále uvedl, že Lesy České republiky zaznamenaly na Jindřichohradecku, které bylo Emmou postiženo nejvíce z celé republiky, škody 120 000 kubických metrů dřeva.
Vichřice Emma napáchala největší škody podle pracovnice životního odboru Jitky Janečkové na Jindřichohradecku v Kolencích, Novosedlech a na Jemčině.

Na Třeboňsku je nejvíce zasažené například povodí Staré řeky, Chlumecká rybniční soustava a místa směrem ke státním hranicím, jak uvedl vedoucí lesní správy v Třeboni Jaroslav Slanec.

Na Dačicku byly největší polomy po Emmě v Hříšicích, Červeném Hrádku, Budíškovicích a levém břehu Dyje. „Většinou se jedná o soukromé lesy a zpracování dřeva zde neprobíhá tak rychle jako ve státních lesích,“ uvedl vedoucí životního odboru v Dačicích Jiří Müller. Doplnil, že se v těchto místech objevil zvýšený výskyt kůrovce. Vlastníky lesů upozorňují na sankční důsledky, když polomy neodklidí včas. Vzhledem k vyšší poloze mají na většině postižených míst na Dačicku čas do konce června.

„Dřevo, které neroste, zavadá, láká vůní kůrovce. Ze všech druhů kůrovců je nejrozšířenější a nejnebezpečnější lýkožrout smrkový,“ řekl Jaroslav Slanec.

Podle Radka Drahného je letos hrozba kůrovců výraznější než v minulých letech. Proto jsou do těchto lokalit kladeny lapače.

Podle Jitky Janečkové většina vlastníků lesů do konce května polomy stihne odstranit. Hůř jsou podle ní na tom Lesy České republiky, které musí vypisovat výběrové řízení na provedení prací. Složitá administrativa zdržuje provedení lesních prací.

Průběžně probíhají zalesňovací práce na loňských a předloňských holinách. Někde je však museli odklízet od nově napadaných stromů. „Zůstaly ohromné plochy, holiny a rozvolněné lesy. Těžko se to bude zalesňovat,“ doplnila Jitka Janečková.

Situaci ztěžuje přebytek dřeva na trhu. „Americká hypoteční krize má vliv i na zpracování dřeva. To, co je připravené na odvoz do Ameriky, stojí v přístavech,“ vysvětlila Jitka Janečková.

„Hrozí znehodnocení kvalitního dřeva. Jsou problémy s jeho uskladněním. Chybí odbyt a ceny výrazně klesají,“ vysvětlil Jiří Müller.


Autor: Stanislava Koblihová

19.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení