VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: Investice v nemocnici nebrzdí růst platů personálu

České Budějovice - Zcela nové dětské oddělení zahájí zřejmě už příští rok v květnu zkušební provoz.

18.3.2009
SDÍLEJ:

Nákladem téměř 270 milionů korun se staví v areálu českobudějovické nemocnice nové dětské oddělení. Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Kvalitní odborná péče v přívětivém prostředí, tak by měl vypadat pobyt pacientů v českobudějovické nemocnici. Aby bylo možné tento cíl splnit, musí vedení nemocnice stále ještě investovat ohromné částky do modernizace jak samotných pavilonů tak vybavení oddělení. Za poslední čtyři roky takové kroky stály bezmála miliardu korun. 98 procent z této sumy pokryla nemocnice z vlastních zdrojů.

A investice zdaleka nekončí. Tou nejdůležitější pro letošní rok je stavba zcela nového pavilonu pro dětské pacienty za 270 milionů. „Předpokládáme, že bude dokončena v květnu 2010, kdy by měl být zahájen také zkušební provoz dětského oddělení v novém objektu,“ poznamenal člen představenstva nemocnice Jan Švejda.


Mzdy porostou

Na okraji zájmu by neměly zůstat ani platy personálu. Navzdory nespokojeným hlasům, které se v uplynulých dnech ozvaly z řad sester, deklaruje vedení nemocnice snahu udržet dosavadní trend v růstu mezd.

Ty v posledních letech nemocnice zvyšovala průměrným tempem sedm procent za rok. Lékaři si tak nyní v průměru přijdou na 58 400 korun, sestry na 21 766 měsíčně. Krom toho nemocnice více než polovině zaměstnanců poukáže ročně kolem 24 tisíc na penzijní a životní připojištění.

„Ačkoli jsme se s odbory pro letošní rok dohodli na průměrném růstu mezd o pět procent, věříme, že i letos udržíme průměrný nárůst platů na úrovni sedmi procent. Zejména pak u sester, které představují více než polovinu všech zaměstnanců nemocnice,“ řekl Švejda.Špičková péče

Stamilióny, které českobudějovickou nemocnici v uplynulých letech stálo nové přístrojové vybavení, ji zařadilo v oblasti poskytované medicínské péče mezi českou, ale i evropskou špičku.

„Modernizace přístrojové techniky pro diagnostiku a terapii se projevila v řadě vysoce specializovaných oborů, které v současné době naprosto rutinně provádějí nové supermoderní a superspecializované, donedávna v této nemocnici zcela nedostupné, operační výkony,“ uvádí ředitel nemocnice Břetislav Shon.

Například kardiocentrum poskytuje s výjimkou trans〜plantací plný rozsah dostupné péče o pacienty s postižením srdce. Je tuzemskou jedničkou v transplantacích srdečních chlopní lidského původu. Od roku 2002 zdejší kardiochirurgové úspěšně provedli už více než stovku těchto operací, zatímco na každé ostatní pracoviště v zemi připadá maximálně několik desítek podobných zákroků.

Vzestup zažívají i takzvané šetrné operace. . Laparoskopie, při nichž lékaři nahradí klasický chirurgický řez jen malými otvory, jimiž zavádí lékaři do těla pacienta optické a chirurgické přístroje, už běžně používají veškeré chirurgické obory.

Světové uznání mezi kolegy sklízejí také českobudějovičtí neurochirurgové, plastičtí chirurgové či ortopedi.

Autor: Hana Svítilová

18.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení