VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie a záhady: Jak na skále vyrostlo hradecké město

Jindřichův Hradec - První díl nového seriálu o historii a záhadách začíná od začátku: založením města nad Vajgarem.

1.10.2011 3
SDÍLEJ:

Znak Jindřichova Hradce zdobí bývalou radnici na náměstí Míru.Foto: Deník/Adam Hudec

Seriály o záhadách a historii regionu sklidily v uplynulých měsících u čtenářů veliký úspěch, o čemž svědčí například i desítky e–mailů a dopisů, které do redakce Jindřichohradeckého deníku dorazily. Rozhodli jsme se proto vytáhnout na světlo světa další z příběhů, které už dávno zavál čas a z toho či onoho důvodu se na ně zapomnělo.

V prvním díle nové rubriky Historie a záhady začneme vyprávěním o tom, jak se z pusté a divoké zalesněné krajiny stalo nádherné město, které vešlo ve známost po celé české zemi.

Stejně jako do sousedních zemí, i do zemí českých dorážejí jako první staří Slované. Prodírají se hustou a neprostupnou džunglí a močály kolem skalnatého ostrohu nad údolím řeky Nežárky. Místo se jim zalíbí natolik, že na skále vystavějí jedno ze svých hradišť.

Jeho smutné zbytky si pak o stovky let později, konkrétně v desátém století, pro sebe zabírá věhlasný rod Vítkovců. Ti zde stavějí svůj opevněný hrad, který se postupem začne nazývat Nova Domus, Nové Stavení.

Nad hradem a také městskými domy, které se ke gotickému stavení postupně nabalují, vládne Jindřich z Hradce, který podle známé legendy dostal od svého otce Vítka I. z Prčic právě Jindřichohradecko a okolí.

Pověst nazvanou Dělení růží zaznamenal na konci šestnáctého století rožmberský kronikář Václav Březan. Známá legenda o rozdělení panství se dodnes předává dál ústy zámeckých a hradních průvodců po celých jižních Čechách.

V Jindřichohradeckých pověstech se vypráví, že na smrtelném loži pravil Vítek z Prčice okolo stojícím pěti synům, že mezi ně musí rozdělit své panství, prý, aby se nehádali. Bratři věděli, že když jejich otec opustil službu u krále Přemysla Otakara I., dostal od něj do užívání celý jihočeský kraj.
„Tobě, Jindřichu,“ měl se na svého nejstaršího syna obrátit Vítek, „dávám do znaku zlatou růži na blankytném poli, protože tvá duše je blankyt a tvůj charakter ryzí zlato.“

Syn Vok, jakožto pravá krev rodu, dostal růži červenou; syn Vilém jako rodinný mazlíček zase růži bílou, prý proto, že bílá připomíná květinu lilii. Podarovaný byl i syn Smil, který měl být opakem Jindřicha, a proto dostal erb opačných barev. Obdarován panstvím a znakem byl nakonec i levoboček Smil, který byl nešlechtického původu a černou ovcí ve Vítkově stádě, proto dostal černou pětilistou růži.

Jak ale na prvním místě rod Vítkovců k pětilisté růži přišel je téma mnohých diskuzí a dohadů. Vítek z Prčic ji mohl dostat od krále Přemysla Otakara I., nebo převzít od anglických rodů.

Autor: Adam Hudec

1.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení