VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak Slavata spadl do vlčí jámy

Jindřichohradecko – Zajímavý příběh si život připravil pro posledního člena rodiny Slavatů, která ve vládě nad hradeckým městem nahradila pány z Hradce.

10.7.2011
SDÍLEJ:

Na místě, kde Slavata údajně spadl do vlčí jámy, je dnes vystavěná kaple sv. Karla Boromejského. Foto: archiv Deník

Psal se třináctý říjen roku 1662 a dvaadvacetiletý Jan Karel Jáchym Slavata projížděl na koni lesy mezi Telčí a Vranovec. Najednou spadl do vlčí jámy. Vlčí jámou se v historii nazývaly díry, pozůstalé po neúspěšném dolování.

Poslední člen významného rodu zjistil, že se nedokáže vyšplhat ven, a proto učinil slib, že pokud se nějakým zázrakem dokáže dostat ven, stane se řeholníkem a vstoupí do toho řádu, jehož mnicha potká jako prvního. A zázrak se skutečně stal. Z jámy Slavatu vysvobodil jakýsi chasník, který šel zrovna kolem. A Slavata svůj slib splnil.

V té době byl velice čerstvě zasnoubený s hraběnkou Klárou Terezií z Attems. Jan Karel Jáchym Slavata své zásnuby zrušil a vstoupil do řádu karmelitánů, jejichž jednoho bosého člena po záchraně z vlčí jámy potkal.

Slavatovu rodu tímto ale začalo hrozit vymření po meči. Papež Janu Karlu Jáchymovi nabídl dispens, tedy možnost vrátit se do světského života, oženit se, mít potomky a zachránit budoucnost Slavatovské rodiny. Mladík ale odmítl se slovy, že když i rod Slavatů vymře, proto přec svět nezhyne.
Slavata nakonec roku 1712 zemřel v Římě. Podle pověsti se mu, stejně jako všem ostatním hradeckým vládcům, těsně před smrtí zjevil u nohou přízrak Bílé paní.

Současní historikové příhodě ale prý moc nevěří. Slavatu k víře měla už od mladého věku nutit rodinná tradice. Na vstup do řádu bosých karmelitánů se měl mladý šlechtic připravovat už dávno před okamžikem, kdy spadl do díry v lese.

Adam Hudec

10.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Kněžíček ze Slavonic se ve filmu Po strništi bos objevil hned čtyřikrát ve dvou rolích.
4

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Třeboň - Dva případy, kdy po příjezdu strážníků oznamovatelé odmítli pokračovat v řešení případu, eviduje městská policie v Třeboni.

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení