VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaký byl rok 1968 na Jindřichohradecku?

Jindřichův Hradec– Spolek Přátelé starého Jindřichova Hradce pořádá vpondělí 9.listopadu od 19hodin vkonferenčním sále Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici přednášku o událostech roku 1968.

6.11.2009
SDÍLEJ:

Libor Svoboda přednáší v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka. Foto: archiv muzea

Hovořit bude doktor Libor Svoboda, vysokoškolský učitel a pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů, kterému jsme položili několik otázek.

Na co se, pane doktore, ve svém bádání soustřeďujete?
Hlavním tématem mé odborné historické práce jsou dějiny 20. století, v současné době především problematika vývoje Československa po roce 1945. Zaměřuji se zejména na otázky, kterým byla doposud věnována jen malá pozornost a jsou proto veřejnosti málo známé.

Čím se zabýváte konkrétně?
Zajímají mě dějiny třetího odboje, politické represe v 50. letech a proměny československé společnosti v letech 1945 až 1968. Několik studií jsem věnoval takzvaným agentům chodcům, o tomto tématu chystám nyní samostatnou publikaci, která by měla vyjít na konci příštího roku. Spolupracuji rovněž na projektu „Příběhy 20. století“, věnovanému svědectvím pamětníků v období nacistické a komunistické totality.

Pocházíte z Jindřichova Hradce, projevuje se to nějak ve Vaší práci?
Uvedeným tématům věnuji velkou pozornost i v rámci dějin Jindřichohradecka. V Jindřichohra­deckém vlastivědném sborníku například vyšly mé práce o Janu Hoškovi, agentu – chodci dopadeném v Chlumu u Třeboně, Františku Holickém, pronásledovaném sedláku z Kostelní Radouně. Pro spolek Přátelé starého Jindřichova Hradce jsem rovněž připravil přednášky o politických perzekucích v 50. letech a průběhu kolektivizace na Jindřichohradecku.

Co si vyslechnou posluchači na avizované přednášce?
Ve své přednášce, nazvané „Události let 1968 – 1969 na Jindřichohradecku“, se zaměřím především na bezpečnostní tematiku, to znamená činnost StB a VB od Pražského jara přes 21. srpen 1968 až po začátek takzvané normalizace, dále na činnost K 231, KAN a jiných projevů odporu proti komunistickému režimu. Výzkum tohoto složitého období našich dějin je na území regionu teprve v počátcích, posluchače proto seznámím s nejzajímavějšími výsledky svého dosavadního bádání. Poměrně bohatá pramenná základna, především dokumenty v Archivu bezpečnostních složek a ve Státním okresním archivu v Jindřichově Hradci umožní jistě i publikování výzkumu jak v Jindřichohra­deckém vlastivědném sborníku, tak v budoucnu i v samostatné publikaci.

František Fürbach

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kroužkování ptactva. Ilustrační foto.

Z Třeboně za ptactvem kolem rybníků

Cipískoviště. Ilustrační foto

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

V sobotu můžete na jahodobraní, poběží se i půlmaraton

Jindřichohradecko - Barokní slavnosti, pouťové zábavy, kino, koncerty. To vše vás čeká v sobotu na Jindřichohradecku.

Když o víkendu bolí zuby a trápí nás nemoc

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies